Sdílet
Zemanovci chtějí R43 přes Bystrc

Bystrčník 30. 8. 2012 v 11.31 Témata: , , , ,

V souvislosti s kandidaturou své ikony na prezidenta dochází  i k mírnému oživení zájmu o Stranu práv občanů – Zemanovce. Podle některých z průzkumů z posledních týdnů by Zemanovci v případě voleb do poslanecké sněmovny nejen překonali pětiprocentní kvórum, ale dokonce získali přes sedm procent hlasů. Dá se proto očekávat, že SPOZ bude viditelná i v nadcházejících krajských a senátních volbách.

Co zajímavého by přinesli kandidáti SPOZ voličům v Bystrci? Jedním z krajských témat, která se lidí v Bystrci a okolí přímo týkají, je stavba dálnice R43. Pročež neváhejme a zeptejme se: Jaký postoj má Strana práv občanů k vedení R43 přes Bystrc? Odpovídá Marian Keremidský, místostarosta Znojma a číslo jedna na jihomoravské kandidátce SPOZ.

„V SPOZ převládá názor, že Bystrcký koridor je z hlediska potřeb dopravy nejoptimálnější, územně připravený a ochrana okolí je domníváme se řešitelná pomocí řady technických opatření,“ reagoval na otázku Bystrčníku Marian Keremidský. „Samozřejmě nelze opomíjet podněty vzešlé z občanských sdružení, ale využití jiného koridoru než bystrckého by znamenalo velký zásah do území, které nikdy nebylo připravováno pro takovou komunikaci, kterou R43 je.“

Zemanovci tedy dálnici přes Bystrc chtějí. Nedá se čekat, že by jim takový názor přinesl v Bystrci obzvlášť velkou popularitu, lze však ocenit, že vyjádření pana Keremidského je jasné a neuhýbavé.

-vl-

Ptát se kandidátů před volbami na jejich budoucí plány je důležité. Nejenže má volič podle čeho se rozhodnout, ale  odpovědi jsou také veřejným slibem. Po úspěšných kandidátech bude možné vyžadovat jejich plnění.

Máte konkrétní otázky, na něž byste se chtěli kandidátů v nadcházejících volbách zeptat? Můžeme to udělat za vás. Stačí napsat vaše dotazy do komentářů pod článek. Témata otázek by měla být pokud možno „krajská“ a budou-li souviset s Bystrcí, tím lépe.

Související

Strana práv občanů – Zemanovci
Marian Keremidský – web
Marian Keremidský na Facebooku

14 komentářů k příspěvku „Zemanovci chtějí R43 přes Bystrc”

 1. aTom říká:

  Tak vám pánové Zemanovci řeknu, že máte právě o jednoho voliče méně 😉

 2. David M. říká:

  Vzhledem k tomu, že většina investic na jižní Moravě byla seškrtána, či na dlouhá léta zrušena, je tato otázka bezpředmětná…
  (oprava nádraží, dodělání dálnice na vídeň, i ta R43 na Svitavy, tangenty, o prodloužení šaliny na Kamechy nemluvě, rekonstrukce fotbalového stadionu za Lužánkami…)

 3. Viktor říká:

  Ne tak docela, Davide. Územní plán s R43 blokuje využitelnost pozemků v Bystrci. Kdyby se definitivně rozhodlo, že R43 přes Bystrc nepovede, bylo by možné některé pozemky, které jsou dnes zablokované, použít. A nejen v Bystrci. Protože, pokud je mi známo, se nový územní plán právě sestavuje, je postoj krajských politiků docela důležitý.

  Ostatně asi nikomu z vlastníků nemovitostí není příjemná představa, že je zde sice malá, přesto ale existující možnost, že mu kolem jeho baráku povede za dvacet let dálnice.

 4. Petr Hrouda říká:

  Nechtěl by tady někdo zopakovat možné alternativy a agrumenty pro ně?
  Stávající stav? Radši nekomentovat, po svitavské silnici už odmítám jezdit i jako spolujezdec, když vidím, čeho jsou někteří řidiči schopni (plná čára není zeď a nevidět za zatáčku či horizont není překážkou v předjíždění). O tranzitní dopravě přes Žabiny nemluvě.
  Varianta přes Veverskou Bitýšku? Pro srovnání příklad z Tábora, kde po vybudování obchvatu přes přítokovou oblast Jordánu (do té doby koupací rybník) došlo k jeho zanesení spadem z té silnice. Co na to bojovníci za čistou přehradu?
  Jiné možnosti?

  Jen na okraj, jazykový koutek: Je-li něco optimální, tak nic lepšího už není. Slova jako optimální nebo ideální mají sama o sobě význam superlativu. Takže stupňovat takové slovo je hloupost, „nejoptimálnější“ je nesmyslný patvar.

 5. David M. říká:

  Na druhou stranu ani územní plán nezaručí, že se tam stavět (ne)bude… Když dokázala malá obec „zrušit“ územní plán letos, může se to někomu za rok podařit znova. Takže se může v r.2012 něco schválit a za rok to může být jinak. V tom jsem skeptický. Dokud se „nekopne“, nic není zdaleka jistého…
  Nádraží už se také mělo stavět a teď to vypadá, že naštěstí se nic přesouvat nebude. Ale nádraží bude roky chátrat. Jak typické pro Brno.

 6. MK říká:

  Petr Hrouda: Dálnice D1 protíná hned na dvou místech vodní nádrž Švihov, která zásobuje střední Čechy a Prahu pitnou vodnou. Asi by tedy měla být taky zanesena spadem.

 7. UFC říká:

  Hlavně….HLAVNĚ….na R43 nejsou vůbec peníze…a pokud se podíváte reálně, jaká je situace v Evropě, tak ani asi dlouho nebudou…

 8. admin říká:

  UFC: Chápu to tak, že otázka R43 v souvislosti s letošními krajskými volbami není zajímavá. Dobrá, jenže potíž je, že mne moc jiných nenapadlo. Na co se tedy těch kandidátů ptát, podle čeho si vybrat?

 9. David M. říká:

  Já myslím,že zajímavé by mohlo být např. plány ve zdravotnictví- rušit/nerušit/slučovat nemocnice? (tlaky na zrušení porodnice v nemocnici v Ivančicích…) Plus obecně finance a KDY se budou právě výše zmíněné důležité stavby realizovat plus z JAKÝCH zdrojů? Aby se neřeklo, je krize, tak nic nebude…

 10. Viktor říká:

  Díky za námět, musím si o tom něco nastudovat. Otázky pro kandidáty by neměly vést k odpovědi ve formě několikastránkového vágního elaborátu, v němž se to bude jen hemžit podmínkami jako „když budou peníze“, „když se podaří dosáhnout široké shody“ nebo „až naprší a uschne“. Nejlíp ano-ne. Jak toho dosáhnout s nemocnicemi ještě nevím.

  Mám zatím tři okruhy otázek: R43, dotace pro MotoGP (já vím, jsem s tím už otravný) a zneužívání krajem vydávaných tiskovin k sebepropagaci politiků. Zajímavá je určitě i dotační politika kraje, ale tam bychom zabředli do velmi detailních rozborů jednotlivých případů, což by asi bylo pro čtenáře zcela nestravitelné.

  Přijde mi také docela dobré podívat se, jaké možnosti komunikace občanů se svými kandidáty strany vůbec nabízejí. Očekával bych, že přinejmenším lidé na volitelných místech (řekněme aspoň první pětka) budou mít zcela samozřejmě u sebe uveden telefon a fungující mailovou adresu, a také podrobnější profil, kde se rámcově dozvíme, co je ten člověk zač. Koneckonců aspirují na místo ve vedení organizace se šestimiliardovým ročním rozpočtem, tak bych si myslel, že akcionářům alespoň řeknou kdo jsou.

  Realita? Nedíval jsem se na všech 23 kandidujících stran (to přijde), ale z těch, co jsem zatím oslovil, ty údaje byly jen u TOP 09 a ČPS (Piráti), napůl u DSSS. Většina stran zřejmě vůbec nepředpokládá nebo si nepřeje přímý kontakt voličů se svými lidmi.

  Někdy si tak říkám, jestli má vůbec smysl v téhle hře na demokracii pokračovat. Vždyť tomu doopravdy nikdo nevěří. Občas se mi zdá, že je to stejně prázdná, nereálná ideologie, jako byl komunismus. Jen pár magorů se pořád umanutě ptá, kdy už teda konečně bude všechno zadarmo. Je to stejné jako kdysi – ve veřejném prostoru si odbýt ty kdáky o transparentnosti, respektu k občanům, třeba přidat něco proti korupci, a pak šup domů, kde si konečně můžeme bez obalu říct, jak se věci mají doopravdy.

 11. David M. říká:

  Mám obavy, že letošní krajské volby jsou v podstatě „bezobsažné“ a strany budou držet „linie“ z voleb celostátních…
  Lidi v krajských volbách kandidátky ani moc nezajímají, protože kraje jsou jakési prapodivné, uměle vytvořené „paútvary“. Ve volbách komunálních je tomu už jinak…

  Jinak s GP se asi neshodnem, ale těžko můžete čekat nějaké překvapení- pokud bude mít navrch ČSSD, dotace zůstanou, pokud by vyhrála TOP s ODS, bude po podpoře a po závodech.
  Krajské tiskoviny moc lidí „netankuji“, většinou skončí v krabici mezi reklamou.
  R43 je téma zajímavé, ale v nynejší situaci je otázkou spíše, jaký je reálný termín výstavby kvůli chybějícím financím.
  Rozdělování dotací- opravdu netuším, jaká jsou pravidla a možnosti. To by chtělo asi ukázat na nějakých konkrétních kauzách…

 12. Jan Hlaváček říká:

  Viktore,
  http://www.svobodni.cz/kandidatni-listiny/104-kandidati–jihomoravsky-kraj/
  Pravda, mail tam mají jen někteří kandidáti. Vidím, že mé údaje jsou tam značně neúplné, postupně napravím. Dík za upozornění;-)

 13. Viktor říká:

  Jan: Na Svobodné jsem se zatím nedíval 🙂

 14. Viktor říká:

  David: Možná bychom s názory na dotace pro MotoGP byli blíž než se vám zdá. Ale to jen na okraj, o mé názory nakonec nejde.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?