Bystrčník » Záchodová záhada aneb Bystrc není žádný holubník

Sdílet
Záchodová záhada aneb Bystrc není žádný holubník

Bystrčník 30. 7. 2018 v 20.53 Témata: , , , , ,

K pozoruhodné události s nečekaným rozuzlením došlo před několika dny na bystrcké Teyschlově ulici. Vše začalo, když jednoho sobotního večera obyvatelé bytu v panelovém domě zjistili, že jim podezřele stoupá hladina v záchodové míse.

„Voda se rychle převalila přes okraj. Tedy ona to nebyla jenom voda,“ popsal prekérní situaci, v níž se náhle octl, pan Novák. „Bylo mi okamžitě jasné, že někde pod námi se v odpadní rouře vytvořila ucpávka a že s každým dalším spláchnutím v bytech nad námi se obsah tamního záchodu přemístí do mé koupelny.“

Bylo třeba jednat rychle. Pan Novák navštívil všechny sousedy v patrech nad svým bytem a požádal je, aby pokud možno nepoužívali záchod, než se situace vyřeší.

„Následně jsem postupně volal několika instalatérským firmám. Přestože inzerovaly, že zasahují v kteroukoli dobu libovolný den v týdnu, doopravdy ochotní byli snad až v páté nebo šesté. Mezitím jsem zjistil, že odpad ze záchodu je sice ucpaný, z vany však odtéká dobře, a tak jsem ve kbelíku přenášel obsah toalet z pater nad námi do vany a proudem vody se jej pokoušel dostat pryč,“ pokračuje pan Novák v líčení nečekané sobotně podvečerní aktivity.

Záhada s třemi holuby

Tím však neobvyklá příhoda teprve začala. Když instalatéři přijeli a probourali se k ucpávce, zjistili s překvapením, že ji tvoří holubi. Ne jeden holub, ale hned tři najednou. Nikdo to nechápal.

„Proč by někdo do záchodu splachoval holuby? A hned tři najednou? A jak je vůbec dokázal spláchnout?“ uvažovali nájemníci domu.

Situace vypadala velmi záhadně. Procpat záchodovou mísou do odpadu holuba není nic jednoduchého. A jaký k tomu vůbec někdo může mít důvod? Na opatrné otázky reagovali možní splachovači holubů, tedy nájemníci z vyšších pater, nechápavě. Nikdo z nich holuby do záchodu nevhodil, ani tři, ani jednoho, nikdo z nich doma žádné holuby vůbec nemá.

„Nedávalo to smysl,“ kroutí hlavou pan Novák. „Tři holubi byli prokazatelně v odpadu, nikdo však nechápal, jak se tam mohli dostat. Padaly už dokonce takové teorie, že do odpadu vlezli nějak zespodu, z kanalizace.“

Bystrc není žádný holubník

Do mysteriózní atmosféry se však nakonec vnesla světlo prohlídka střechy.

„Až když jsme se podívali na střechu domu, pochopili jsme. Odpadová roura má na střeše otevřené vyústění, aby odpad mohl nasávat vzduch. Když se v něm po spláchnutí záchodu pohybuje vodní sloupec směrem dolů, vzniká podtlak, a vzduch přisávaný rourou na střeše ho vyrovnává.“

Vyústění roury bývá zakryto komínkem. Ten však chyběl.

„Zřejmě při vichřici zhruba před měsícem silný vítr komínek utrhl, a tím to všechno začalo. Holubi, jak jsme zjistili podle trusu, si z nějakého důvodu zvykli sedávat na okraji odhalené roury. Když pak někdo spláchl, podtlak vytvořil proud vzduchu, dost silný na to, aby holuba do roury vcucnul,“ objasnil záhadu pan Novák. „Podle všeho ten proces probíhal delší dobu, kdo ví, kolik holubů takhle záchodový odpad vcucnul. Až jednou na okraji seděli holubi tři, někdo spláchl – a ti tři už byli na rouru moc. Po jednom je pohltit dokázala, tři už ne.“

Po nasazení nového komínku na rouru už holubům nebezpečí nehrozí. Někteří obyvatelé sice začali uvažovat, jestli náhodou neobjevili způsob, jak by se městská část mohla nevítaných ptáků zbavovat průběžně, pan Novák si to však nemyslí.

„To by asi nefungovalo. Ale co. Aspoň teď každý vidí, že Bystrc není žádný holubník,“ uzavřel příhodu.

[vx]

Zanechte komentář

3 + 3 = ?