Bystrčník » Za program Edison nesou odpovědnost ředitelé škol, ne ministerstvo

Sdílet
Za program Edison nesou odpovědnost ředitelé škol, ne ministerstvo

Bystrčník 24. 2. 2017 v 18.42 Témata: , , , , , , , ,

Jen ředitelé škol jsou odpovědni za soulad programu EDISON se vzdělávacím plánem a školským zákonem. Uvedla to v odpovědi na interpelaci ministryně školství Kateřina Valachová.

„Projekt Edison samozřejmě nijak nesouvisí s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a je na řediteli školy, aby on na svou odpovědnost posoudil, jestli něco takového může vtělit do souladu s rámcovým vzdělávacím programem,“ řekla doslova Valachová.

Ministryně odpovídala na otázky poslankyně Olgy Havlové, týkající se programu EDISON neziskové organizace AIESEC. Ten spočívá v návštěvách cizinců z různých oblastí světa ve školách, a přednáškách o tamních kulturách. Program otevřeně přiznává, že v hodinách budou dětem předávány hodnoty multikulturalismu, což vyvolalo protesty řady rodičů.

„Obrací se na mě čím dál častěji rodiče z různých míst republiky, že jejich děti jsou ovlivňovány bez jejich vědomí zástupci muslimských zemí, kteří je seznamují s islámem,“ uvedla poslankyně Havlová.

Odpověď ministryně Valachové v důsledku znamená, že ministerstvo dává od programu EDISON ruce pryč. Jestli je či není v souladu se vzdělávacímí zásadami je nadále jen odpovědností vedení školy, které se nemůže na vyjádření ministerstva odvolávat.

K protestům rodičů proti programu EDISON došlo v minulých dnech i Brně-Bystrci. Vedení školy zde situaci vyřešilo zákazem diskuze o náboženství.

„Náboženská a politická témata jsme z projektu vyloučili,“ cituje Brněnský deník ředitelku školy Ludmilu Eliášovou.

-vl- 
Zdroj: www.pedagogicke.info

Související

Multikulti výuka dostala ránu od ministryně
Edison odjíždí z Bystrce, pochybnosti zůstávají
Bystrcká výzva: Stát překročil hranici. Indoktrinace do škol nepatří
Olga Havlová: Interpelace ministryně školství na 55. schůzi Poslanecké sněmovny dne 23. února 2017 ve věci projektu EDISON
Rodiče odmítli multikulti ve škole. Radní hrozí sociálkou aneb Barnevernet po česku?
Na havířovské střední škole mají netradiční výuku
Neziskovka k návštěvě cizinců na Heyrovského: Mrzí nás, pokud byl projekt pochopen špatně
Multikulti na Heyrovského: Řešení bylo tak snadné
Propagace islámu? Jen přednášky o jiných zemích, brání se bystrcká škola
Zita Žaludová: Projekt EDISON na ZŠ Heyrovského 32
Multikulti na Heyrovského: Odpor, lhostejnost i souhlas. Škola nic měnit nechce
Multikulti vzbuzuje odpor. Někteří rodiče cizince ve školách nechtějí

6 komentářů k příspěvku „Za program Edison nesou odpovědnost ředitelé škol, ne ministerstvo”

 1. Viktor Lošťák říká:

  Vyjádření ministryně Valachové mění výrazně situaci. Ve sporu kolem programu EDISON se až dosud ředitelé mohli odvolávat na dokumenty ministerstva. Nyní ale ministryně odmítá za multikulturní EDISON převzít odpovědnost, podle ní jsou zcela odpovědni jen ředitelé škol. To bude v důsledku znamenat, že EDISON přestává být plánovanou a schválenou součástí výuky, a stává se volitelným programem, stejně jako třeba dětský den. Otázka, zda je EDISON legitimní součástí výuky, se tím stává nezodpovězenou a otevírá se dokořán prostor pro hledání odpovědi. Jinými slovy, nyní lze EDISON přezkoumávat.

  Protože ministerstvo o EDISONu nic neví, není nijak jisté, že tento program je vůbec v souladu s těmi partiemi, kde osnovy škol mluví o multikulturalismu. Jestli správně ministryni chápu, program EDISON nemá žádný atest či kladné posouzení ministerstva. Je to prostě jakýsi program, který má napsáno „multikulti“ na webové stránce, a je na ředitelích škol, aby na vlastní odpovědnost posoudili, jestli je to málo nebo dost. Vážnou otázkou je, jak budou řešeny spory. Jestliže si budou rodiče stěžovat u zřizovatele školy, bude muset jedna každá obec takovou stížnost řešit. Podle názoru tajemníka úřadu je kompetentní k řešení stížností jen zastupitelstvo. To může vést k situaci, že každá škola s programem EDISON povede k jednomu projednávání stížností na zastupitelstvu. V dnešní citlivé době je to docela pravděpodobné. A i kdyby k tomu došlo jen v polovině případů, znamená to docela problém.

 2. Tomáš říká:

  Valachová bych nevěřil jediný slovo. Říká se o ní, že je ovládána neziskovkami financovaných Sorosem, např. člověkem v tísni apod. AIESEC taky je financován Sorosem, takže podle mě Valachová kecá. Zřejmě vidí, že se to aspon někde mediálně provalilo, tak od toho dává naoko ruce pryč. Horší ministryni jsme ještě neměli, naprosto cíleně ničí školství (inkluzí, změnou financování apod.)

 3. Charous říká:

  Tomáši, naprosto přesně…!

 4. Limbo říká:

  „Když někomu řekneš, my tě ubodáme!“ S těmito slovy opustil ve Vídni jedenáctiletý čečenský běženec Williama ležícího na zemi. Dříve měl i s 18-rok-starým krajanem a Afgáncem (13) srazit Williama z kola, pokračovat údery do obličeje a kopy do břicha. William odvezla sanitka a musel strávit víkend v nemocnici. Jedná se o další ze serie útoků běženců na lidi ve Vídni. http://www.krone.at/wien/wien-tschetschene-11-pruegelt-schueler-ins-spital-in-der-seestadt-story-554904

 5. Limbo říká:

  RASOVĚ NENÁVISTNÝ ÚTOČNÍK, CO NAPLIVAL DO TVÁŘE MIMINKU, ŽE „BĚLOŠI BY SE NEMĚLI MNOŽIT,“ SE VYHNE VĚZENÍ

  Rasově nenávistný útočník, který naplival do tváře devítiměsíčnímu miminku se slovy, „běloši by se neměli množit,“ přestože jeho útok byl zcela nevyprovokovaný, se vyhne vězení.

  Kadeřnice Rebecca Telford, 25, se v lednu procházela se svým děťátkem, Laylou-Jean, v jižním Shieldsu, když k ní přistoupil 33letý Rezzas Abdulla, a to teď řešil korunní soud v Newcastleu.

  Prokurátorka Emma Dowling soudu řekla: „Naklonil se ke golfáči a naplival její dcerce do tváře.“

  „Když to dělal, tak řval: ‚Běloši by se neměli množit.‘“

  Telfordová se pokusila Abudullahovi postavit, ten jí ale prostě řekl, „drž tu zasranou hubu,“ a zatímco ona trnula úžasem, tak odkráčel, hlásí Daily Mail. Pokusila se to nafotit, byla ale příliš šokovaná.

 6. admin říká:

  Limbo: Děkuji za komentáře. Myslím, že je jasné, co chcete říct, prosím, nepokračujte.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?