Sdílet
Z Žebětína do nepálského Rukumu

Bystrčník 12. 10. 2016 v 08.36 Témata: , , , , , ,

Knihovna Jiřího Mahena v Brně, pobočka Žebětín, Křivánkovo náměstí 35, pořádá ve čtvrtek 20. října od 18 hodin přednášku, věnovanou nepálské oblasti Rukum.

Rukum je jednou z nejchudších oblastí Nepálu. Centrální oblast okresu obývají původem tibetští Magarové, kteří se zde usadili v 17. století. Tady je Nepál opravdu bez božstev, protože Magarové jsou šamanisté. Uctívají přírodu, své předky a rodinu; bojí se démonů a přírodních sil. Příroda je v Rukumu divoká a nespoutaná. Mnohá údolí jsou zcela nepřístupná. Možná právě proto byla oblast Dhorpatanu (severozápadní část okre-su) vyhlášena jako jediné povolené lovecké území v Nepálu.

Odlehlé území, které je jen velmi obtížně dosažitelné, bylo donedávna pro cizince zcela nepřístupné. Charakteristickým krajinovým prvkem jsou hluboká ostře zaříznutá údolí řek zdánlivě se proplétající všemi směry. Hřbety a hřebeny oddělující říční údolí se spojují do rozsáhlých náhorních planin ve výškách okolo 4000 m.

Přednášející Michal Karkan a Daniela Kouřilová navštívili Nepál několikrát, pan Karkan je zakládajícím členem Česko-nepálské společnosti (2002). Na cesty se vydávají většinou sami dva (jen s povinným guidem), a to především do oblastí mimo frekventované turistické cíle. V 2008 údolí Naar-Phu, 2010 údolí Cchum a naposledy v 2014 do okresu Rukum, o kterém bude naše promítání. Na cestách přespávají obvykle přímo v domácnostech místních obyvatel, a mají tím možnost poznat jejich kulturu a zvyky daleko lépe než trekaři v turisticky přeplněných národních parcích okolo Everestu a Annapuren, kde jde spíše o byznys než o poznávání kultury a života obyvatel Nepálu.

Přednášku doprovází výstava fotografií z Nepálu ve foyer Katolického domu, autorkou je Daniela Kouřilová.

Zdroj: zebetin.cz

Zanechte komentář

3 + 3 = ?