Bystrčník » Z veřejné diskuse ke Kauflandu

Sdílet
Z veřejné diskuse ke Kauflandu

Bystrčník 11. 2. 2018 v 18.38

Pan starosta Kratochvíl pozval v Bystrckých novinách občany do společenského centra na veřejnou diskuzi o budoucnosti Bystrce. Ve středu 7. února večer se už podruhé k této tematice sešlo poměrně hodně občanů – viz foto, zachycující větší část přítomných.

Vedoucí stavebního odboru paní Ing. arch. Krejčová podala informaci o souvislostech stavby s územním plánem a pan tajemník RNDr. Kroupa o náležitostech případného referenda. Pan starosta Kratochvíl mimo jiné tlumočil nové výhrůžky developera, tentokrát, že když mu město neprodá požadované pozemky, postaví na svých pozemcích Kaufland menší. Dal tak najevo, že si můžeme vybrat buď větší Kaufland (11 pokladen), ke kterému nám developer přidá ještě nějakou šlehačku v podobě vodotrysku a příspěvku na dopravní řešení, nebo menší Kaufland (9 pokladen), ke kterému nám developer nepřidá nic. Dále pan starosta zdůraznil, že stavbě Kauflandu tedy nemůžeme nijak zabránit, protože majitel pozemku si na něm může postavit cokoli, co je v souladu s územním plánem.

Po těchto sděleních jsem měl pocit, že jsem se vrátil do divokých devadesátých let. Také na tvářích přítomných občanů jsem zahlédl rezignaci a bezradnost. Tuto skleslou náladu poněkud rozptýlil až pan místostarosta Vetchý, který vzal rozum do hrsti a řekl něco ve smyslu, že s „malým Kauflandem“ by měl developer značné stavebně administrativní potíže.

Slova se ujal i pan místostarosta Petr. Jeho proslovy rád poslouchám, protože málokdo dokáže během krátké doby vystřídat tolik frází a tolika slovy toho tak málo sdělit. Nezklamal. Tentokrát jsem na prstech počítal, kolik jich zvládne Napočítal jsem čtrnáct prázdných frází – slušný výkon. Mezi nimi byly i nějaké dvě informace. Moje chyba, že už si nepamatuji jaké.

S kolegyní Jindrovou jsme si vyměnili pár slov a hned jsme si porozuměli ohledně možností samosprávy do procesu aktivně vstoupit. Přihlásil jsem se tedy o slovo a nastínil dvě možnosti, jak město může ovlivnit výstavbu na pozemku developera. První a velmi riskantní, které by musela předcházet právní analýza, je změna územního plánu tak, aby byl pozemek určen pro jiný druh stavby. Druhá, méně riskantní, je využít nedávno zveřejněné nabídky developera k prodeji pozemku a koupit ho. Inzerovaná cena kolem 50ti miliónů se vedle panem starostou prosazovaného sportovního hřiště za zhruba 25 miliónů nejeví úplně absurdní. Navíc by to nebyly utracené peníze, ale investované s velkou šancí na navrácení.

Mnoho posluchačů zaujalo, s jakou pohotovostí a nekompromisností pan starosta a jeho přísedící odmítali vzít v úvahu jakékoli aktivní řešení. Naopak měli spoustu argumentů, proč to nejde, včetně argumentu pana starosty Kratochvíla, který několikrát opakoval, že město žádné pozemky nekupuje, pouze směňuje. Jak už jsem psal v jiném článku zde na Bystrčníku, je třeba brát prohlášení pana Kratochvíla s velkou obezřetností. Město pozemky samozřejmě kupuje, stačí se podívat na webu města na zápisy ze zastupitelstva města Brna (namátkou „Nabytí pozemků za dohodnutou kupní cenu“: Zápis ze ZMB č. Z7/29, Usnesení ze ZMB č. Z7/32, Zápis ze ZMB č. Z7/34).

Formulace argumentů pana starosty Kratochvíla ve mně vyvolávaly dojem (zdůrazňuji dojem), že je něčím jako dvojitým agentem, že to hraje na obě strany a čeká, co bude pro něj výhodnější. Na jednu stranu se opakovaně ohání tím, že hlasoval už třikrát proti prodeji městských pozemků, na druhé straně přebírá do své argumentace výhrůžky developera, nejen na tomto jednání, ale i dříve na jiných jednáních.

Pan statutární místostarosta Petr naopak už svůj názor příliš neskrývá a stavbu Kauflandu při různých příležitostech připouští.

Pan starosta každopádně překvapil tím, že začal preferovat místní referendum. Jeho načasování několik měsíců před volby sice vyvolává další otázky, ale pořád je to navýsost demokratický akt.

Tento můj popis proběhlé veřejné diskuse není samozřejmě úplný, vystřídalo se mnoho řečníků z řad občanů i zastupitelů, debata se často točila kolem dopravní problematiky. Také by stál za zmínku jeden přítomný občan, který údajně reprezentoval mlčící většinu, která zde Kaufland chce.

Uvedl jsem jen to, co mě zaujalo. Není nad to, být aktivní a takových setkání se účastnit a vytvořit si vlastní názor.

Josef Strubl, zastupitel za Bystrčáky

16 komentářů k příspěvku „Z veřejné diskuse ke Kauflandu”

 1. Petr Hradil říká:

  Při diskusi s veřejností dne 7.2. bylo řečeno, že si Kaufland může na svém pozemku stavět co chce. Pokud je to v souladu s územním plánem, nedá se s tím prý nic dělat. Není to pravda.

  Podle rozhodnutí Nejvyšší správního soudu 2 AS 98/2010 je možné v rámci územního rozhodnutí nepovolit stavbu, která je sice v souladu s územním plánem a dokonce na soukromém pozemku, ale stavební úřad zcela v souladu se stavebním zákonem (§ 1 odst. 2 ve spojení s § 2 odst. 3) zabýval zachováním souladu všech přírodních, civilizačních a kulturních hodnot v území, zejména se zřetelem na péči o životní prostředí. Uvedená hlediska ve svém rozhodnutí stavební úřad zvažoval a své závěry dostatečně odůvodnil.

 2. Jiří Malý říká:

  Nic se asi stavět nebude! Na pozemku jsem nedávno viděl silně ohroženého křečka polního a také jsem tam pozoroval kulíky hnědé (kriticky ohrožené) – asi tam zabrousili z přehrady. Také se tam občas pasou kavky obecné (silně ohrožená). Až bude územní nebo stavební řízení, předložíme dokumentaci

 3. Tomáš Ruprecht říká:

  Nebo může uděůat Kaufland nano verzi s jednou pokladnou a pronajmout si k tomu nějakou nepoužívanou kočírkárnu a vlk se nažere a koza zůstane ceá 🙂

 4. KarelK říká:

  Že by se Kaufland resp. nějaký nadnárodní řetězec někdy nažral?
  Tomu věří snad jedině Václav Klaus 😉

 5. Milan K. říká:

  Už se na Kaufland těším. Pořád musím jezdit do Bohunic…. Teď do něho budu moci kdykoliv a i pěšky.

 6. entes říká:

  Zajimalo by mne jestli v zastoupeni verejnosti byli take nejaci zastanci Kauflandu. Protoze napriklad ja jsem pro, ale aby mi to stalo za to nekam chodit a poslouchat nejake papalase, tak za to mi to teda nestoji 😀

 7. Josef Strubl říká:

  Ano, nejméně jeden tam byl – stálo mu to za to poslouchat ostatní spoluobčany a jím zvolené „papalase“ 🙂

 8. honza zeman říká:

  Entes – to ten obchod teda moc nechcete, když tam ani nevážíte cestu.

 9. entes říká:

  😀 to je fakt, rozhodne mi na tom zalezi mene nez tem kteri jej tam nechteji, to je fakt. Ale na to chci prave poukazat. Ti kterym vadit nebude nebo se bude hodit proste nejhlasitejsi nebudou, to vsak neznamena ze nejsou.

 10. honza zeman říká:

  Jo, to tam taky někdo říkal, že existuje jakási „mlčící většina“. 🙂 A já se tady ptám, kde byla ta mlčící většina? Když ten obchod tak chtějí, proč za něj tam nepřišli bojovat? Nejspíš tedy žádná „mlčící většina“ neexistuje. Což se bez referenda nedozvíme. Ale ani to není jisté, zda by ta „mlčící většina“ k referendu vůbec hodlala dojít 🙂

 11. paklos říká:

  Taky patřím k „mlčící většině“, které je to celkem šumák. Pokud Kaufland nechcete, nedoporučoval bych moc chtít referendum. To sice dopadne tak, že vyhraje varianta proti Kauflandu, ovšem s velmi nízkou účastí. Takže referendum bude neplatné, stejně jako bylo to o brněnském nádraží. A stejně jako u něj, budou iniciátoři trvat na tom, že vyhráli, a opět nebudou mít pravdu. Protože mlčící většině prostě na tomhle nezáleží. Jediné referendum, které by mohlo mít v Bystrci účast je asi jen to o dálnici skrz Bystrc, ale ani tam si moc nejsem jistý.

  Argumenty proti Kauflandu jsou totiž relativně nezajímavé pro většinu lidí. Pokud tedy stavbě chcete zabránit, nepoustejte se raději do referend.

 12. KarelK říká:

  Referendum momentálně potřebuje starosta a his boys z koalice, protože chtějí vědět, jak se mají rozhodnout.
  Volby se totiž blíží, jde o hlasy, rozhodně ne o Bystrc.

 13. honza zeman říká:

  Tak jistě.

 14. Martin B říká:

  Už se na Kaufland těším:

  https://ekonomika.idnes.cz/kaufland-obchod-stiznosti-setreni-zisk-zbozi-fronty-regaly-plq-/ekoakcie.aspx?c=A180309_212954_ekoakcie_mpl

 15. Ferda Mravenec říká:

  Na Alberty nadáváte, Kaufland je ještě horší https://ekonomika.idnes.cz/tesco-lidl-kaufland-supermarket-hypermarket-obchod-fho-/ekonomika.aspx?c=A180208_123334_ekonomika_mato

 16. honza zeman říká:

  Fakt super obchoďák https://www.novinky.cz/ekonomika/466950-kaufland-resil-vypadek-pokladen-zavrit-muselo-24-obchodu.html

Zanechte komentář

3 + 3 = ?