Sdílet
Wannieck Gallery: Město chce nadaci. Řešení horší než problém

Bystrčník 14. 3. 2013 v 13.58 Témata: , , , , , , ,

Plán Brna na další fungování Wannieck Gallery přináší víc otázek než odpovědí.

Když městská společnosti Jižní centrum na konci února vypověděla z nájmu v prostorách rekonstruované továrny Vaňkovka galerii současného umění Wannieck Gallery, zdůvodnilo to vedení Jižního centra vcelku logicky. Galeristé neplatili včas nájem, nereagovali na výzvy a výpověď byla jedinou možností, jak chránit daňového poplatníka před ztrátami. Nynější úvahy města však už žádný snadno pochopitelný smysl nedávají.

Ačkoli umělecký ředitel a donátor galerie Miroslav Lekeš dluhy zaplatil a deklaroval několikrát ochotu vytvořit mechanismus, který by napříště město před podobnou situací ochránil, představitelé Jižního centra a magistrátu žádnou vůli k dohodě neprojevují. Jediným ústupkem bylo prodloužení termínu k vyklizení prostor z 10. března na konec měsíce; výpověď však stále zůstává v platnosti.

Namísto revidované nájemní smlouvy nyní Brno přichází s plánem na založení nadace. Nadace, řízená městem, by měla převzít všechny aktivity soukromé Wannieck Gallery.

„Jednou z variant dalšího pokračování galerie je vznik nové nadace města, která převezme po firmě naplánované akce a bude pokračovat v její činnosti,“ řekl brněnský radní a místopředseda představenstva Jižního centra Libor Šťástka.

Paradoxem Šťástkova plánu s nadací je, že daňového poplatníka vyjde výrazně dráž, než dosavadní provoz Wannieck Gallery. Z rozpočtu Brna bude nutné vydat mnohem víc, než kdyby galeristé, kteří platili pozdě, neplatili nájem vůbec.

„Roční náklady na provoz Wannieck Gallery se pohybují mezi pěti až šesti miliony korun. Výnosy z vlastní činnosti se daří pokrýt asi tři miliony,“ popsal Miroslav Lekeš.

Výnosy pocházejí jednak ze vstupného, jednak z výtěžku z komerčních akcí, které se v prostorách Vaňkovky pořádají. Zbývající tři miliony na provoz jsou pak darem donátora galerie.

Bude mít ale Miroslav Lekeš chuť investovat své peníze do městské nadace, která ho odřízne od řízení provozu galerie?

„Samozřejmě ne,“ vylučuje Lekeš.

Brno tak bude muset vykrýt roční třímilionovou ztrátu ze svého rozpočtu. Dá se realisticky očekávat, že ztráta bude dokonce ještě výraznější – schopnosti magistrátu v komerčním podnikání nejsou zrovna oslnivé.

„Narostou i mzdové náklady. Nyní pro galerii pracovali mí příbuzní a známí téměř zadarmo. I to by skončilo,“ upozornil Miroslav Lekeš.

Namísto ročního výnosu necelých dvou milionů bude muset Brno ročně nejméně tři milióny doplácet. A to není vše.

Vnitřní vybavení galerie je majetkem soukromé společnosti. Město, pokud chce galerii provozovat prostřednictvím nadace samo, jej bude muset buď odkoupit, pronajmout nebo pořídit podobný za srovnatelnou cenu. Jedná se například o osmdesát výstavních panelů s pořizovací cenou každého z nich 40 tisíc korun. Jen za tyto panely by muselo město dát z rozpočtu víc než tři miliony.

„Dále je třeba započíst vybavení kanceláří, část osvětlení galerie, vybavení obchodu, interiér. Počáteční náklady, nutné k zahájení provozu, se pohybují kolem pěti milionů,“ vyčíslil Miroslav Lekeš.

Plán na založení městské nadace se tak jeví jako obtížně pochopitelný. Smyslem zjevně není ochrana rozpočtu Brna před ztrátami; právě naopak, v jeho důsledku by město ztráty utrpělo.

Představitelé města zatím žádné podrobnější informace o záměru nezveřejnili. Posun ve věci snad přinese jednání zástupců Jižního centra a magistrátu s Wannieck Gallery, která proběhnou příští úterý.

Viktor Lošťák

Ke stažení

Plné znění tiskového prohlášení vedení Wannieck Gallery (PDF)
Tiskové prohlášení magistrátu města Brna (PDF)

Související

NerušteGalerii.CZ – web na podporu Wannieck Gallery
Smlouvy se musejí dodržovat i v kultuře – primátor Roman Onderka
Brněnskou Wannieck Gallery může zachránit nová nadace
Jednání Wannieck Gallery s městem nic nezměnilo
Wannieck Gallery se nemusí vystěhovat hned. Její budoucnost je však stále nejistá
Anketa: Jaká je skutečná míra veřejné prospěšnosti Wannieck Gallery?
Wannieck Gallery: Pronajímatel vyhodil dlouhodobého neplatiče
Rušení brněnské Wannieck gallery je alarmující
Mlží galeristé o platbách? Wannieck Gallery sází na medializaci
Město zlikvidovalo Wannieck Gallery, ta volá o pomoc
Stránky Wannieck Gallery
Město Brno vypovědělo nájemní smlouvu Wannieck Gallery
Wannieck gallery dostala výpověď. Brno nás potopilo, tvrdí
Brno vypovědělo z nájmu Wannieck Gallery, platila pozdě a nepravidelně
Brno vypovědělo nájem Wannieck Gallery. Dlužili 500 tisíc korun, říká primátor Onderka
Brno vypovědělo nájem největší galerii ve městě

Jeden komentář k příspěvku „Wannieck Gallery: Město chce nadaci. Řešení horší než problém”

  1. Joe říká:

    Podle mne vyjde levněji, když bude město dotovat galerii přímo, než když tam bude posílat peníze skrz pana Lekeše prostřednictvým „výhodných“ obchodů s nemovitostmi. Jako například pasáž Jalta, že.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?