Sdílet
Vstup do zoo podražil o sto milionů, magistrát na projektu trvá

Bystrčník 4. 8. 2011 v 12.46 Témata: , , , , , , , , , , , ,

Podle vedení brněnské zoo je vybudování nového vstupního areálu do zoologické zahrady klíčovou investicí. Ředitel zoo Martin Hovorka tvrdí, že návštěvnost zahrady nelze zvýšit bez rozšíření parkovacích možností. V současnosti svá auta zaparkují přímo před vstupem do zoo sotva dvě desítky návštěvníků.

Nový areál by měl být vybudován v Kníničkách. Jeho hlavní část by představovalo velkokapacitní parkoviště pro stovky aut a autobusů. To se nelíbí obyvatelům Kníniček, kteří projekt zatím úspěšně odmítají. Dalším důvodem, proč se už nezačalo stavět, je vysoká cena – nový vstupní areál by měl stát asi 200 milionů korun.

Že však ani zdaleka nepůjde o konečnou částku prozradil v odpovědi na dotaz tazatele primátor Brna Roman Onderka. Připustil, že odhadované náklady se už vyšplhaly na 300 milionů.

„Budeme se muset jako dobří hospodáři bavit i o tom, zda na to peníze máme a zda si to můžeme dovolit. Jedno je však jisté – projekt realizovat rozhodně chceme!“ podotkl Roman Onderka ve své odpovědi na otázku k novému vstupnímu areálu.

Vizualizace nového vstupního areálu brněnské zoo

Vizualizace nového vstupního areálu brněnské zoo | foto: Arch.Design

„V současné době probíhá příprava k vydání územního rozhodnutí, kterému předchází posudek a oponentura ekologických dopadů projektu – tzv. EIA. Ta byla v minulých týdnech krajským úřadem vrácena k dopracování a tak, pokud EIA bude schválena, následovat bude veřejné slyšení s účastníky projektu. Dalším krokem pak je podání na stavební úřad a zahájení územního řízení s cílem vydat územní rozhodnutí, které je nezbytným předpokladem k zahájení prací na projektu pro stavební povolení,“ popsal stav projektu Onderka. Stavební povolení k novému vstupu do zoo by dle jeho mínění mohlo být vydáno v průběhu roku 2012. Roman Onderka však upozornil, že může dojít k nejrůznějším zdržením, „například z důvodu protestů nejrůznějších občanských aktivit“.

Nynější ředitel zoologické zahrady Martin Hovorka se spolu s náměstkem primátora Ladislavem Mackem zaklínají poslední dobou především slovem „úspory“, skloňovaným ve všech pádech. Ředitel zamýšlí propustit ze zoologické zhrady téměř třetinu zaměstnanců, což už zahájil propuštěním čtyř zaměstnanců z uzavřené Stálé akvarijní výstavy na Radnické ulici. Zároveň však ředitel zoo zamýšlí chtít po Brnu další investice pro nové výstavy na Mniší hoře. V tomto kontextu se zdá, že třistamilionové náklady na nový vstupní areál odsunují projekt navzdory odhodlaným prohlášením primátora kamsi do říše pohádek a legend.

-bre-

Související

Zoo letos na dotaci nedosáhne, Brno jí na nový vstup 200 milionů nedá
Vstupní areál ZOO narazil na kraji
Vstupní areál ZOO prošel posouzením vlivů na životní prostředí
Ředitel ZOO Hovorka – boj na všech frontách
Ředitel Zoo Hovorka: Vstupní areál torpéduje malá skupina lidí. Jako R43
Nový vstup do ZOO: Proti jsou Kníničky zdravé i obyčejné
Jak bude vypadat vstupní areál ZOO?
Říjen 2009: Nechceme obří parkoviště v Kníničkách
Projekt nového vstupu do ZOO pokračuje
Parkoviště praská ve švech, Kníničky se zlobí


Zanechte komentář

3 + 3 = ?