Sdílet
Vroubenka americká má hlavní stan v Bystrci

Bystrčník 2. 9. 2013 v 15.01 Témata: , , , , , , , , ,

Leptoglossus_occidentalis_823Vroubenka americká, téměř dva centimetry velká ploštice, pramálo těší obyvatele Bystrce. K nevalné radosti obyvatel zdejších domů si totiž tuto městskou část velmi oblíbila – vyskytuje se zde nejhojněji z celé České republiky.

Vroubenka je původně domovem v Severní Americe, v roce 1999 se však rozhodla usídlit i v Evropě. Nejdříve zavítala do Itálie, od roku 2006 je však její výskyt stále častější i v České republice. Poprvé se objevila v areálu Mendelovy univerzity v Brně a dnes je častým a nepříliš vítaným obyvatelem Bystrce, Žabovřesk, Bohunic či Starého Lískovce.

Okatá ploštice se po většinu dne věnuje vysávání semen jehličnatých stromů. Brouk s dlouhými tykadly má rád teplo, umí si však poradit i když slunce zrovna nesvítí – s oblibou se vyhřívá na jižních stěnách panelových domů. To by ani tak moc nevadilo, kdyby si vroubenka často nespletla stěny s oknem a neoctla se tak přímo v bytech, a to v počtu nikoli jen malém.

„Vroubenky nacházím v bytě i několikrát za den. Denně jich je snad deset,“ stěžuje si Kateřina ze Starého Lískovce. „Měli jsme je v domě i minulé léto a už mi z toho hrabe. Než se přiblížím k oknu, tak ho nejdřív celé prohlídnu.“

„Brouci tu byli už minulý rok a letos je objevují opět. Je to hnus!“ potvrzuje Iva, bydlící ve stejné městské části.

„Bydlím v Bohunicích, a tady jsou ty potvory taky,“ napsala o vroubenkách Magda Maláčová.

„Ty hnusné potvory vlezly i mému šestiměsíčnímu synovi do postýlky,“ láteří Ivana z Bystrce.

Vyházet vroubenky z bytu přitom není úplně jednoduché. Podle některých vzniká mechanickým zabitím brouka silný zápach, a když vroubenku jen tak vyhodíte z okna, za chvíli je u vás zase. Odpuzovače hmyzu a insekticidy se podle některých osvědčují, jiní lidé však říkají, že na ně vroubenka příliš citlivá není.

„Minulý rok nám pomohla odborná deratizace celého domu. Bohužel tento rok jsou ploštice opět zpátky,“ popsala své problémy s hmyzem Míša Zoubková.

„Mně se do bytu dostávaly štěrbinou v plastovém okně. Když jsem štěrbinu zaslepil papírem, počet brouků v bytě se velmi snížil,“ radí Pavel Bohumel.

Problémy s vroubenkou došly v některých místech tak daleko, že se proti ní chystají zakročit úřady městských částí. Tam, kde se brouk očividně přemnožil, se chystají provést postřik jehličnanů. Ten však výskyt ploštic jen na určitou dobu omezí, po čase se brouci objeví znovu.

„I po postřiku stromů vroubenky na barevných fasádách zůstanou,“ uvedla Jarmila Kaplanové z úřadu městské části Starý Lískovec. „Líbí se jim tam, lákají je barvy a vyhřátá fasáda od sluníčka.“

-vl-, Zdroje: Facebook, Wikipedie

Související

Vroubenka americká na Wikipedii
Vroubenka americká – nový škůdce jehličnatého osiva

4 komentáře k příspěvku „Vroubenka americká má hlavní stan v Bystrci”

 1. Někdo, kdo nemá úplně vygumovaný mozek říká:

  No to je opravdu „skvělé“! Proč máte proboha s vroubenkami všichni problém? To, že ničí stromy je sice důvod, ale tak už to zkrátka v přírodě chodí. Ty vaše postřiky jsou s prominutím úplně na ho*no, protože tím akorát vyhubíte dravce a škůdci se rozšíří rychleji. Mám tady vzkaz pro paní Ivu: ,, Co pak je hnus? Další městská madam, která by se ve volné přírodě rovnou podřezala? Že by?“ Také vzkaz pro paní Kateřinu: ,,No to je vážně hrůza, že se bojíte chodit k oknu, kvůli něčemu, co vám nijak neublíží…“ Také vzkaz pro paní Magdu: ,, Jaké potvory? Kdyby se vám v bytě přemnožily štěnice, tak co byste dělala pak?“ A naposledy vzkaz pro paní Ivanu: ,,No a co, že mu vlezly do postýlky? Jedovaté nejsou… Akorát obsahují spousty potřebných bílkovin. Kdyby je váš syn snědl, určitě by mu přinesly úplně stejné množství živin, jako normální strava u těchto dětí…“ K ostatním se už ani nebudu vyjadřovat, protože bych stejně jen zkopíroval některý ze vzkazů.
  Mám li být upřímný, žasnu, že někdo takový vůbec může na tomto světě existovat. Když se bojíte i něčeho, co je několika set krát menší než vy, tak nevím, jak byste přežili v podmínkách africké savany, kde každý den stovky křováků a jejich dětí nasazují život. Styďte se!

 2. Petr Hrouda říká:

  Mám zrovna dobrou náladu, tak bych nebyl tak razantní v odsudcích, ale po věcné stránce se ztotožňuji s předchozím příspěvkem. A pro děcka bych řekl že je míň nebezpečné mít ploštici (pokud není jedovatá) v postýlce než chemicky ošetřené stromy kolem baráku… (+ pár detailů: ploštice nejsou brouci a na hmyz je dezinsekce, ne deratizace)

 3. Procházková říká:

  Vroubenku americkou jsem odchytila dnes v práci – v šatně na židli. Ambulanci máme ve vile v Praze na Smíchově (Na Konvářce).
  29.9.2014
  Procházková

 4. jupupa říká:

  A už jsou i v Kunštátě. Od Brna je to 40 km a trvalo jim to 2 roky.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?