Sdílet
Tisíc Nakoleonů? Cykloaktivistům se fandí i nadává

Bystrčník 17. 9. 2013 v 13.03 Témata: , , , , , , ,

733844_10151846871784836_772709458_n[1]Ve čtvrtek vyjede do brněnských ulic tisícovka cyklistických nadšenců, aby demonstrovala používání kola jako dopravního prostředku. „Společná jízda dodá lidem sebevědomí k jízdě na kole v Brně a usnadní řidičům přesednutí na jízdní kolo,“ myslí si Michal Šindelář, jeden z organizátorů akce. Zdaleka ne všichni však jeho nadšení sdílejí.

Řada lidí nemá hromadné jízdy cykloaktivistů ráda. Zdají se jim agresivní, nebezpečné nebo je považují za samoúčelné blokování už tak dost složitého provozu ve městě. Akce Nakoleon a 1000 jeho věrných tak kromě sympatií vyvolává i neméně silnou vlnu kritiky.

„Pořádání pumpičkářských orgií na hlavních městských tazích je prasárna nejhrubšího zrna,“ komentoval na stránkách Žít Brno článek o akci jeden z uživatelů.

„Je fajn a cool blokovat provoz ve všední den nějakou cyklojízdou? Co to má jako vyjádřit?“ ptá se člověk s přezdívkou Mišák. „Že kolo je taky dopravní prostředek? No ano, je. Ale není k tomu třeba prudit. Naštvat a vzít si jako rukojmí spousty lidí je fakt čin hodný pomateného aktivistického mozku!“

Další lidé si myslí, že by policie měla zasáhnout a cyklistům přinejmenším zkontrolovat povinnou výbavu a technický stav kola. „A tvrdě pokutovat,“ dodávají.

„Jsem zlej cyklozmrd, co blokuje silnice, objíždí auta korunou, a vůbec škodí lidstvu kde to jen jde,“ vysmívá se kritikům na sociální síti Robert Antonio.

Za volební akci Zelených považuje cyklojízdu Jan Hlaváček, krajský místopředseda Svobodných: „Spíše jedná o předvolební agitku jedné politické strany, vtipný způsob, jak na sebe strhnout pozornost tím, že na pár desítek minut zablokují dopravu.“

Že Strana Zelených setkání bicyklistů využije ke své propagaci, přiznává i Martin Ander, předseda brněnské organizace. Na sociální síti zveřejnil fotografii svého kola se stranickým logem a komentářem: „Já už jsem si kolo nachystal, i se sedačkou pro syna.“

Jak mohutná nakonec akce Nakoleon a 1000 jeho věrných bude se ukáže ve čtvrtek. Podle účasti na pondělním slavnostním otevřením cyklopruhu na Kounicově ulici se zdá, že dosáhnout tisícovky účastníků nebude pro pořadatele snadné; v pondělí se jich nesešly ani dvě desítky.

-vl-, foto Martin Ander
Podrobnější informace: www.nakoleon.cz

Související

Tisíc lidí na kolech Brnem, to je Nakoleon
Jak a z čeho se vaří NAKOLEON
V Brně otevřeli průlomový cyklopruh v Kounicově ulici

5 komentářů k příspěvku „Tisíc Nakoleonů? Cykloaktivistům se fandí i nadává”

 1. feri říká:

  Nakoleon nie je organizovaným žiadnou politickou stranou ani hnutím ale občianským združením Brno na kole. Politické strany samozrejme využívajú možnosť propagácie kde to len ide. Ale to ste si mohli všimnúť keď sa ste niekdy narazili na hlúčik ľudí so straníckou klobásou a pivom zdarma. Trochu triezvosti a menej špekulácii poprosím.

 2. Viktor Lošťák říká:

  OK, souhlasím. Víc fakt a méně spekulací:

  Zelená NaKOLEonova družina

  Ve čtvrtek 19. září se v Brně chystá jeden důležitý rekord: největší mimopražská cyklojízda v Česku na podporu cyklodopravy. Jízdy vedené bájným NaKOLEonem se má zúčastnit nejméně 1000 jeho věrných http://www.nakoleon.cz/.

  U toho zelení samozřejmě nemohou chybět. Setrvale a aktivně v Brně prosazujeme bezpečné cestování po městě na kole. Prosadili jsme vznik a schválení Generelu cyklodopravy v Radě města, setrvale tlačíme na jeho naplňování – budování cyklopruhů na ulicích, otevírání jednosměrek, instalaci cyklostojanů pro zaparkování kol atd.

  Proto ve čtvrteční akci chceme podpořit v maximálním možném počtu: vytvoříme spolu Zelenou NaKOLEonovu družinu. Přidejte se také. Přijeďte na Moravské náměstí včas, už v 17:45 a nezapomeňte, naším poznávacím znamením je cokoliv viditelně zeleného (tričko, čepice, bunda, kalhoty…) Jen tak se poznají věrní NaKOLEonovi zelení.

  https://www.facebook.com/events/641012402606347/

 3. Michal Šindelář říká:

  LOL, to je žurnalistika panečku! Kdo je autorem, no nebuďte skromní, takový skvostný text nemůže zůstat anonymní přece.
  Na jízdu s NAKOLEONem mohou klidně přijet i Svobodní, mezi účastníky může být kdokoliv, s jakýmkoliv banerem či transparentem. Zvali jsme všechny brněnské zastupitele ze všech stran bez výjimky. Podporu vyjádřil třeba i Roman Onderka, jehož dopis jsme zveřejnili. Abych udělal jasno ohledně názorů anonymního žurnalisty, který si selektivně vybírá věci na facebooku a co se mu nehodí do krámu anebo do konspirační teorie, tak to ignoruje.

  A že tisícovka cyklistických nadšenců, ha. Jakého čísla budeme muset dosáhnout, aby bylo jasné, že jde o obyčejné lidi, a ne nějaké nadšence, milovníky či aktivisty? Žádné číslo asi nebude dost vysoké, aby překonalo ideologické brýle některých lidí.

  Jízdě na kole zdar!

  Michal Šindelář, koordinátor jízdy s NAKOLEONem

 4. Viktor Lošťák říká:

  Pane Šindeláři, článek jsem psal, protože mi bylo řečeno, že předchozí zpráva o vaší akci Tisíc lidí na kolech Brnem, to je Nakoleon je tendenční a neuvádí kritické ohlasy. Což jsem musel uznat. Negativních názorů je také dost a když je slyšet jedna strana, měla by být i druhá.

  Co se týče Jana Hlaváčka a Martina Andera, jsou to prostě další názory, další barvy v duze. Zaujaly mne, protože i mně osobně, kdybych se takové jízdy zúčastnil, by přišlo důležité předem vědět, že se stanu neplaceným komparsem ve volební kampani Strany Zelených. Někomu se to může líbit, jinému je to jedno, někomu to vadí – to už si každý posoudí sám.

 5. Blanka říká:

  Pane Šindeláři, obyčejní lidé prostě a jednoduše jezdí na kole. Takovéto akce pořádají nadšenci a aktivisté.
  Sama jsem milovníkem cyklistiky, ale takovéhle akce mě přímo odpuzují ať jsou pořádány politickou stranou či cyklisty.
  Přeji vám krásný podzimní den jako dělaný na cyklovýlet.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?