Sdílet
Střelci bylo devatenáct

Bystrčník 23. 2. 2018 v 19.13

Skoro přesně za dva měsíce se bude konat každoroční pietní akt u pomníku Viktora Sergejeviče Kašutina, který je u Kohoutovic v oboře. Tento letec zahynul 25. 4. 1945 při bojovém letu nad Kohoutovicemi. Dnes už ví jen málokdo, že ve stejný den se stala podobná událost i v Bystrci.

Pátrací akce u přehrady ze začátku osmdesátých let

V roce 1981 vyšel v časopise Zápisník článek „Střelci bylo devatenáct“, který popisoval snahu o nalezení trosek letounu Il-2, který byl sestřelen nad Bystrcí a dopadl někde v lokalitě Rakovecké zátoky. Článek byl součástí cyklu „Po stopách neznámých hrdinů“ od Jindřicha Dreboty, který se dané problematice velice aktivně věnoval, cyklus měl nakonec snad kolem 80 dílů. V tomto případě však bylo pátrání v blízkosti přehrady zcela neúspěšné, pamětníci se v určení místa dopadu zbytků letounu rozcházeli až o stovky metrů (za čtvrtstoletí od události místo vypadalo zcela jinak než po válce) a část jejich vyprávění navíc nejspíš spadala do kategorie hospodských legend. V té době vyhlášená skupina hledačů měla přístup do archívu ministerstva obrany SSSR, ze kterého získali popis události:

Z deníku ztrát 131. gard.bit.pluku: „25.4.1945 byl letoun při plnění bojového úkolu v prostoru Bystrc zasažen protiletadlovou obranou protivníka, při zásahu se objevil kouř a vzápětí plameny, střemhlavě se zřítil k zemi a v malé výšce nad zemí se převrátil a nad západním okrajem Bystrci se roztrhl.

Podobný popis události včetně orientačního určení místa dopadu je v Pamětní knize Bystrce, datum se sice liší, ale to je nejspíš chyba způsobená časovým odstupem mezi událostí a zápisem do kroniky.

V pondělí 23. dubna dopoledne podniklo sovětské letectvo útok na Bystrc. Bomby zasáhly hřbitov, kde bylo německé protiletadlové dělo a kulomety. Zničeno bylo několik náhrobků i hřbitovní zeď, zasažen byl také dům bystrckého občana Františka Havlíčka. Tam přišel o nohy neznámý muž a byl odvezen autostrojem hasičského sboru do brněnské nemocnice. Při náletu sestřelila německá protiletadlová palba sovětské letadlo, které se v plamenech zřítilo nad Sýčkami nedaleko Rakovce a zahynuli v něm dva sovětští letci.

Trosky letadla včetně tělesných ostatků pilota a střelce se dosud nikomu nepodařilo objevit, nic na tom nezměnilo upuštění přehrady o 10m v roce 2009. Oba letci tak možná navždy zůstanou poslední nezvěstnou posádkou sovětského letounu v prostoru Brna. Tento článek tedy může končit stejně jako ten ze Zápisníku.

Zem nebo vodní hladina tu totiž stále skrývají zapomenutý hrob dvou sovětských vojáků. Dvou chlapců, jejichž matky dostaly pár dní nebo týdnů po skončení války zprávu se stručnými slovy – padl, nevrátil se z bojového letu. Budeme hledat dál…

Milan Krátký

Zanechte komentář

3 + 3 = ?