Bystrčník » Roman Onderka: Druhá školka na Kamechách bude mít šest tříd

Sdílet
Roman Onderka: Druhá školka na Kamechách bude mít šest tříd

Bystrčník 19. 5. 2011 v 13.47 Témata: , , , , , , , , , , , ,

Pavel Novotný z bystrckých Kamech se ptá primátora Onderky na stav a budoucí rozvoj této lokality. Otázku pana Novotného a odpověď primátora Onderky přebíráme ze stránek www.romanonderka.cz.

*

Otázka: Vážený pane primátore,

právě jsem dočetl Vaši odpověď p. Moučkovi, chtěl bych Vám ohledně Kamech položit také několik otázek.

1. navštívil jste při svém bohatém programu / několika politických funkcí a studium VŠ / již někdy lokalitu Kamech?

2.naprostý nedostatek míst v MŠ v Bystrci není schopen adekvátně řešit ani několikrát zpožděná výstavba MŠ Kamechy. Jak bude město řešit zhoršení stavu po nastěhování dalších 84 mladých rodin, které nemají dle Vašeho vyjádření ani dostatek financí na pořízení vlastního bydlení. Budou mít občánci bydlící v techto bytech přednost při umisťování do MŠ? Soukromé MŠ si obyvatelé těchto bytů asi těžko budou moci dovolit, u malého bytu jde o finanční závazek ca na úrovni hypotéky na 60m2 byt na 30 let.

3. Bude magistrát ve spolupráci s MČ řešit naprostý nedostatek sportovních volně dostupných hřišť v oblasti Kamech? Nebo jakou má alespoň ODS a ČSSD představu trávení volného času školáky z Kamech, sociálních bytů a Chovánku / také stavěného v blízkosti Kamech /?

Děkuji předem za odpověď

Pavel Novotný
Kamešák

Odpověď: Dobrý den, pane Novotný,

navzdory svému „bohatému programu“ se situací v lokalitě Kamechy zabývám, stejně jako příslušné magistrátní odbory, konkrétně například Odbor investiční či Odbor školství, mládeže a tělovýchovy, ale i další. Celá záležitost ale není tak jednoznačná, jak ve svém emailu uvádíte.

V lokalitě Kamechy probíhala v posledních letech nejrozsáhlejší bytová výstavba v rámci města Brna. Jednalo se však z větší části o výstavbu komerční s tím, že současná legislativa nepodmiňuje komerční výstavbu vybudováním občanské vybavenosti. Vynutitelný je na investorovi především přístup k objektu a zajištění parkování. Menší soukromá bytová výstavba realizovaná v minulosti nevytvářela takový tlak na kapacitu MHD, školská zařízení či maloobchodní síť. Ovšem v případě Kamech narůstá pozvolna problém dostupnosti MHD či chybějících kapacit v mateřských školách.

Z Fondu bytové výstavby byly poskytnuty prostředky na vytvoření páteřní technické infrastruktury, bez které by výstavba domů nebyla technicky možná. Stran veřejné vybavenosti, o které se zmiňujete ve svém dotazu, bohužel není v rozpočtových možnostech města Brna reagovat na pokrytí těchto lokalit ve stejném tempu, v jakém probíhala komerční výstavba. Obce nemají k dispozici takové legislativní nástroje, aby bylo možné si vynutit větší participaci soukromých investorů na této infrastruktuře, pouze na základě územního plánování jsou v dané lokalitě územním plánem rezervovány plochy pro veřejnou vybavenost, ovšem bez určení, kdo tuto vybavenost zaplatí. Město Brno žádnému klientovi developerských firem negarantovalo zajištění veřejné vybavenosti v konkrétním čase a za přísliby realitních kanceláří nemůže město nést odpovědnost. A tak děláme skutečně to, co můžeme a hlavně na co máme v městském rozpočtu peníze.

Nyní je ve výstavbě dvoutřídní MŠ Kamechy s kapacitou 50 míst, plánuje se ještě další výstavba 5-6 třídní MŠ, která by byla později využitelná např. pro 3 třídy MŠ a pro 1.-3. třídu ZŠ. Vzhledem k současným volným kapacitám v bystrckých ZŠ se zde s výstavbou ZŠ zatím nepočítá, i když potřebná plocha vyčleněna bude. Volný čas budou moci trávit školáci z Kamech v rámci zájmových kroužků na svých školách, ale ruku na srdce, smysluplné trávení volného času a výchova není jen záležitostí školy, ale také a hlavně rodičů, kteří by se tak jako všude jinde měli svým dětem maximálně věnovat.

Za váš dotaz vám děkuji.

S pozdravem

Bc. Roman Onderka, MBA
primátor města Brna

*

Související

Zpráva o stavu bystrckých školek: Zabíjením dětí k prosperitě
Roman Onderka hájí startovací byty (podruhé)
Radnice projedná budoucí výstavbu s občany
Ve školkách v Brně nezbylo místo na polovinu tříletých zájemců
Na Kamechách roste školka
Školka na Kamechách otevře na přelomu 2011/2012

Jeden komentář k příspěvku „Roman Onderka: Druhá školka na Kamechách bude mít šest tříd”

  1. Petr Hrouda říká:

    K bodu 3: Hřiště mezi domy – to fakt musí být ošetřeno už když se ty baráky staví (i když koukám že město nebo městská část na to nemá páky?), protože když se to nezajistí rovnou, tak už pozdě bycha honit. Ale to není jen záležitost Kamech, to chybí i ve starším sídlišti. Pro srovnání pražské Jižní město, stavěné ve stejné době (přelom 70./80. let), kde na dohled z jednoho okna bylo hřiště na fotbal, prolézačky i pískoviště a o ulici dál tomu nebylo jinak, taky ta hřiště byla plná dětí, rodičům stačilo občas kouknout z okna a když potřebovali, děti si zavolat. Pokud by se povedlo najít na toto prachy v obecní pokladně, případně získat dotaci jako na výsadbu stromů), bylo by to fajn. Protože bez toho můžeme děti mít buď zavřené doma nebo s nimi sami lítat po venku (omezené možnosti, obvykle rodiče přes den pracují, aby bylo z čeho žít, odpoledne nakupují a zajišťují chod domácnosti, tak kdy se mají svým dětem „maximálně věnovat“?) nebo jim zajistit každý den nějaký kroužek (pokud na to máme) nebo je nechat poflakovat po ulici… Absenci veřejných hřišť vidím jako docela velký důvod toho, proč ve srovnání se zmíněným Jižním městem 80. let nevidím po venku hromadu dětí, přestože reálně by teď měly být stejně silné ročníky. (A když, tak člověk nevidí normálně si hrající děti, ale právě jen party pouličních flákačů… Tím pádem ani rodiče dětí, které by si jinak šly ven normálně hrát, je ven nepošlou nebo nepustí, a pokud je pustí, mohou se leda tak chytit party na kterou netrefí. Jestli se nám tohle za pár let vrátí v sociální patologii této oblasti, tak nebrečme.)

Zanechte komentář

3 + 3 = ?