Sdílet
Říjen 2009: Nechceme obří parkoviště v Kníničkách

Bystrčník 30. 6. 2010 v 00.48 Témata: , , , , ,

Vizualizace nového vstupního areálu ZOO. Děkujeme čtenáři MK za odkaz.

Následující text článku přebíráme z Kníničského zpravodaje, v němž byl v říjnu 2009 publikován. Kvůli časovému odstupu nemusí být všechny údaje v textu aktuální, i tak se ale domníváme, že článek dobře doplní předcházející informace o projektu nového vstupního areálu ZOO.

V minulých týdnech předložil Magistrát města do veřejného projednání návrh na změnu územního plánu, ve které navrhl na území Kníniček vytvořit velkou plochu (viz obrázek), kde by mělo být umístěno i obří parkoviště. Podle zpracované studie by se mělo jednat o parkování 300 osobních vozidel a 10 autobusů. Tak obrovské parkoviště by znamenalo mimořádně velký a negativní zásah do prostoru naší městské části. Zastupitelstvo Kníniček reagovalo vyslovením zásadního nesouhlasu a dokumentovalo jej osmdesáti námitkami proti pochybením Magistrátu. Zastupitelstvo tak trvá i na svém předchozím nesouhlasném stanovisku z března letošního roku.

Je potřeba vysoce ocenit aktivitu mnoha občanů Kníniček, kteří zavčaspochopili, že je nutné se bránit nesprávným postupům ze strany úředníků Magistrátu, a to už ve fázi návrhu o změnu územního plánu. Na Magistrát byly předloženy detailně zpracované námitky, se kterými se svými podpisy ztotožnilo 300 občanů. Tito občané současně zplnomocnili paní Mgr. Janu Turoňovou z Dolních Luk jako „zástupce veřejnosti“. Podle platného stavebního zákona má „zástupce veřejnosti“ ve stavebních řízeních mnohem silnější práva, dokonce větší než majitelé dotčených pozemků.

Cenné je, že síly v boji proti nesmyslně umístěnému parkovišti spojili jak obyvatelé Dolních Luk, tak i občané všech ostatních částí Kníniček.

Snahu o vybudování parkoviště a vstupu do ZOO v Kníničkách můžeme přirovnat ke sportovnímu utkání. A důležitému, neboť ve hře je skoro půlmiliardy korun. Je zde několik hráčů, z nichž každý hájí své zájmy: ZOO Brno, snažící se vyřešit co nejjednodušeji a nejrychleji svůj dlouholetý problém s parkováním a v zájmu toho přehlížející skutečnost, že existují do budoucna mnohem výhodnější řešení; komunální brněnští politici, doufající, že rychlá a viditelná změna v Brně jim – dle hesla „lidu chléb a hry“ – přinese body v blížících se komunálních volbách a třetím hráčem je tlakfirem, které by mohly v dnešní době získat vzácně lukrativní zakázku financovanou (částečně) z peněz Evropské unie.

Ovšem nejdůležitější pro nás je uvědomit si, že celé utkání se odehrává na NAŠEM HŘIŠTI a že po skončení zápasu se hráči rozjedou do svých domovů, zatímco my tu zůstaneme navždy s výsledkem jejich střetnutí.

Proto by nebylo vhodné stavět se do pozice hráče – my musíme určovat a hlídat pravidla jejich hry, abychom udrželi Kníničky takové, jaké je chtějí jejich obyvatelé. Není tedy překvapením, že se v tak přitažlivé hře začínají objevovat dezinformace. Někdo informoval deník Rovnost, že Zastupitelstvo Kníniček údajně s parkovištěm souhlasí. Po ověření situace Rovnost uveřejnila tiskovou opravu. Nyní zase neznámé osoby šíří dezinformace o tom, že pokud nebude parkoviště, hrozí Kníničkám supermarket. O žádném supermarketu se ale nejedná. Také kosmetické změny jako posouvání plochy pro parkoviště o několik desítek metrů je nutno zásadně odmítnout. Nic to nemění na pokusu udělat v Kníničkách obří parkoviště pro 300 osobních vozidel a 10 autobusů. A navíc připojené na katastrofálně řešenou křižovatku u OBI (další příklad toho, jak se nás bytostně dotýká i stavba na cizím katastru).

Pro umístění parkoviště a vstupu do ZOO existuje několik variant mimo katastrální území Kníniček. Je třeba aby Magistrát poctivě hledal variantu, která bude realizovatelná. A ne pouze nejjednodušší.

Ing. Martin Pelánek
zastupitel MČ Brno-Kníničky

Související

Kníničský zpravodaj, říjen 2009 (PDF)
Jak bude vypadat vstupní areál do ZOO
Projekt nového vstupu do ZOO pokračuje
Parkoviště praská ve švech, Kníničky se zlobí

Zanechte komentář

3 + 3 = ?