Bystrčník » Bystrckým školákům přibude jedna třída. Na gymnáziu

Sdílet
Bystrckým školákům přibude jedna třída. Na gymnáziu

Bystrčník 28. 1. 2016 v 15.05 Témata: , , , , , ,

Jedna první třída pro bystrcké školáky navíc. To je výsledek jednání městské části s vedením gymnázia na Vejrostově ulici. Bystrčník o tom informoval místostarosta městské části Vladimír Vetchý (ČSSD), do jehož kompetence školství spadá.

„Podařilo se nám vyjednat uvolnění jedné třídy gymnázia pro žáky základní školy,“ uvedl Vladimír Vetchý. „Na Vejrostově tak budeme moci otevřít místo tří prvních tříd čtyři.“

Nová třída pomůže ulehčit obtížnou situaci, kdy kapacity základních škol v Bystrci jen stěží dokážou pojmout všechny místní děti. Alespoň zčásti se tak vyřeší potíže rodičů, z nichž  někteří byli postaveni před nutnost kvůli spádovosti zapsat sourozence na různé školy.

„Během prázdnin se provedou nutné úpravy a v září bude již vše připraveno. Počítáme s tím, že na gymnázium se přesune některý z vyšších ročníků základní školy, první třídy budou zřejmě všechny ve stávající budově,“ dodal místostarosta Vetchý.

Definitivní řešení by měla přinést až přístavba nových šesti tříd v areálu na Vejrostově ulici. Městská část vede intenzivní jednání s magistrátem o financování stavby. Podle příslibu náměstkyně primátora Kláry Liptákové (KDU-ČSL) by se mohlo začít stavět v průběhu příštího roku.

-vl-

Související

Nových šest tříd pro bystrcké školáky? Nejspíš až v roce 2018
Základní školy v Bystrci budou mít větší kapacitu díky přístavbě na Vejrostově
Tomáš Kratochvíl: Mohu jen věřit, že nejde o politickou hru
Starosta Tomáš Kratochvíl: Gymnázium rušit nechceme
Příliš mnoho dětí. Hrozí směny nebo zrušení gymnázia?

15 komentářů k příspěvku „Bystrckým školákům přibude jedna třída. Na gymnáziu”

 1. chabrus říká:

  Aha, takže pan Kratochvíl se nechal slyšel, že gymnázium rušit nechce, nicméně bude tam o jednu třídu méně.

  S magistrátem se jedná se o financování přístavby ZŠ Vejrostova, s nejasným výsledkem. PRÝ by se mohlo začít stavět v průběhu roku 2018. Komu to chcete nalhat?

  Takže ve finále mají jít řvát na magistrát nejen rodiče budoucích prvňáků, ale i rodiče gymnazistů?

  To je moc hezké, že tady máme nové workoutové hřiště, pár nových strojů pro seniory a hřiště na petanq. Myslím však, že by se pro prostavěné peníze našlo prioritnější využití. Např. na školu či školku. Se školou a školkou se furt čeká až něco usmrkne magistrát nebo dotace. PROČ???

  Pánové a dámy na magistrátu i na bystrcké radnici by si měli uvědomit, že v roce 2018 budou volby. Pouhé sliby či napůl postavená škola či školka obyvatele Bystrce neuspokojí. A kdo nefunguje jak by měl, bývá vyměněn.

 2. Tomáš Kratochvíl říká:

  Dobrý den, pane, paní, Chabrus
  Pokud Vás opravdu zajímají ověřené informace, ne fámy nebo dezinformace… Zvu Vás a každého občana, kterého tato problematika zajímá, ke mně na radnici. Doufám, že nejen budete mít přesnější informace, ale naopak oceníte náš dosavadní postup. Paní sekretářka zajistí termín schůzky.
  Tomáš Kratochvíl

 3. Tomáš Ruprecht říká:

  Dle rozklikávacího rozpočtu Bystrc v roce 2015 měl dedikován 20 968 000 Kč a skutečně vyčerpal pouze 4 892 110 Kč. Nerozumím přesně rozpočtové politice, nicméně, to, že se čerpá pouze z 23.33 % je standardní stav, nebo se nestihla nějaká např. stavební dokumentace a kvůli tomu padl stavební projekt apod.? Běžně se přece děje, že když nevyčerpám celý dedikovaný rozpočet, tak příští rok mne instituce, jež mne ty prachy přiděluje, tak mne je prostě a jednoduše SNÍŽÍ.

  Proto se např. v gymnáziu, kde jsem studoval každý prosinec vyšilovalo, co by se všechno ještě mohlo koupit např. do PC učebny (tak kupme např. dataprojektor + digitální tabuli, nebo barevnou laserovku, či, co já vím, co se tam tehdy reálně koupilo – ten projektor s tou tabulí tuším a nakonec asi nějaké 128 MB SDR (jojo, žádné DDR4, Vy dnešní rozmlsanci 🙂 ) paměťové moduly do tehdejších Duronů 650 Mhz (které nám mimochodem dodavatel dodal s neskutečně imbecilním počtem operační paměti – považte – aby Duronu o taktu 650 Mhz sekundovalo pouhopouhých 32 MB SDR RAM!!!???!!! Každopádně, to už je nějakých dobrých 13 let, moc si už ty detaily taky nepamatuju 🙂

 4. Tomáš Ruprecht říká:

  Každopádně, zajímalo by mne, kolik budou mít Bystrcké ZŠ dedikovány na příští rok – opět něco přes 20 mega, nebo se to sníží na 5 mega, když jsme schopni čerpat pouze necelou čtvrtinu? Trošku me to totiž připomíná čerpání EU dotací, kde máme velký koláč a my si jen uždibujeme, na rozdíl od Slovenských bratov, kteří snědí i drobky na talíři, kde ten EU dotační koláč ležel a ještě se tím veřejně chlubí 🙂

 5. Tomáš Ruprecht říká:

  Já su fakt roztržitej IDIOT 🙂 Ten rozklikávací rozpočet na rok 2015 je, jak teď koukám, stav ke dni 30.6.2015. Předpokládám, že se asi čeká na potvrzení čísel účetním auditem a teprve poté se zveřejní i druhá půlka roku 2015, resp. uvidíme čísla za celý rok 2015 🙂

 6. Tomáš Ruprecht říká:

  Jo ten rozpočet je zde: http://gbrno.cz/RR_mb00/index_MC.html?Ico=4499278513&nazO=M%C4%8C%20Bystrc (fakt luxusní 🙂 ).

  Předpokládám, že navýšení ZŠ Vejrostova o jedno patro by stálo tak 50-70 mega? To by se možná vyplatilo přistavět rovnou 2 patra (pokud to tedy již v plánu). Takže by se zkrátka rozpočet z těch 20 mega musel navýšit minimálně na 120-160 mega, jestli tak nějak dobře sedí nějaké mé odhady, což asi není tak lehké přesvědčit MMB… no jo… holt jsme součástí Brna furt…

 7. Tomáš Ruprecht říká:

  Jo, jen je škoda, že ten rozklikávací rozpočet nejde až na úroveň jednotlivých naskenovaných či originálních elektronických faktur v PDFku – zajímalo by mne např. totiž, zda se pořád dějí podobné nešvary, jako s tou firmou HDATA, co tehdy dodala Klasickému a Španělskému gymnáziu Brno-Bystrc úžasné sestavy Duron 650 Mhz s 32 MB opereční paměti, když všichni okolo již doma měli 128 MB, že ano 🙂

 8. chabrus říká:

  Dobrý den, pane Kratochvíle,
  děkuji za pozvání na radnici. Ale to o čem se tu bavíme jistě nezajímá jen mně, ale i další rodiče. Možná by bylo lépe, kdybyste dezinformace uvedl na pravou míru na těchto stránkách. Tady si to rodiče přečtou a třeba přestanou vyšilovat.
  Minulý týden dcerka přišla z gymnázia na Vejrostově se zprávou, že gymnáziem proběhla panika, že se bude rušit. Nakonec byla poplašná zpráva dementována. A teď čtu, že gymnázium poskytne jednu třídu pro ZŠ Vejrostova. Tak z toho mám takový divný pocit, že se dějí divné věci a není komu co věřit.
  Máte-li k tomuto co říci, pane Kratochvíle, řekněte to jasně a veřejně.

 9. Viktor Lošťák říká:

  Nemohu samozřejmě mluvit za starostu, ale pokusím se znovu krátce vysvětlit situaci.

  * Městská část se potýká s nedostatkem kapacit v základních školách.
  * Jedním z řešení, o němž se diskutovalo, bylo omezení provozu gymnázia nebo jeho zrušení. Bylo to však považováno za nepřijatelné, byť technicky schůdné.
  * Článek, v němž se o zrušení gymnázia mluvilo, vzbudil obavu, že jde o něco, co se má stát okamžitě.
  * Starosta městské části zprávu dementoval. Podotýkám, že starosta není odpovědný za zveřejněný článek, odpovědnou osobou jsem v tomto případě pouze já.
  * Osobně jsem mluvil s ředitelkou gymnázia i s jedním z profesorů, myslím, že jsme si vše uspokojivě vysvětlili.
  * Městská část nadále hledá prostory pro žáky ZŠ. Místostarosta Vladimír Vetchý dojednal a ředitelkou gymnázia poskytnutí jedné třídy pro ZŠ pro školní rok 2016/17.
  * Přístavba u Vejrostovy se šesti novými třídami by se měla začít stavět v příštím roce a otevřít asi v roce 2018 (?). To vyřeší problém přinejmenším pro nejbližší roky (?).

  Je pravda, že uvolnění jedné třídy na gymnáziu je přesně totéž, co se diskutovalo v druhém mnou uvedeném bodě. Vždy šlo o to, že by část studentů ve stavu krajní nouze mohla dojíždět na jiné gymnázium v Brně, protože jejich kapacita není zcela vytížená. Nechci mluvit za druhé, ale mně osobně se to vůbec nezamlouvá. Gymnázium v Bystrci je chlouba městské části, která o něj dlouho usilovala. Nesmíme připustit, aby nás město dotlačilo k jeho omezení či dokonce zrušení. To by z Bystrce udělalo noclehárnu už definitivně.

 10. MK říká:

  Nikdo by nemusel nikam dojíždět, prostě by se každý rok otevřelo na gymnáziu o 1-2 třídy méně. V cílovém stavu by budova mohla mít prostor pro 400 gymnazistů a 400 žáků ZŠ. Populační křivky ZŠ a SŠ jdou proti sobě, SŠ jsou v provalu, ZŠ mají špičku, je škoda toho nevyužít. Kraj má dle aktuálních podkladů stále více žáků na víceletých gymnáziích než je jejich stanovený cíl, mohl by tedy být tomuto řešení nakloněn. Za 10 let by se situace obrátila a budova by byla zase celá pro gymnázium.

 11. Zivan říká:

  Koukam na aktualni zapis do skol a v Bystrci je aktualne o 83 mene volnych mist, nez je spadovych deti. Nejakych 20 deti prijme Praminek, takze porad chybi dve precpane tridy. Nekdo bude mit odklad (a zvysi tim pocet novych zaku na pristi rok), ale kam chteji nacpat ty, kteri se nevejdou?

 12. Zivan říká:

  Jeste odkaz:
  https://zapisdozs.brno.cz/zakladni-skoly/bystrc-kninicky

 13. MK říká:

  Populační ročník v Bystrci je kolem 300 dětí, takže tam bude nějaká chybka.

 14. Zivan říká:

  84 dětí s odkladem z lonska?

 15. MK říká:

  Spíš 84 spádových dětí, které loni nenastoupily do školy v Bystrci. Takže to budou nejspíš odklady, ale i děti, které nastoupily třeba do Pramínku nebo do „lepších“ škol v jiných MČ.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?