Sdílet
Přehrada trhla rekord

Bystrčník 12. 7. 2018 v 19.33

Dnes byly zveřejněny výsledky pravidelného měření kvality vody na plážích Brněnské přehrady, na všech plážích je zhoršená kvalita vody. Průhlednost vody u hráze klesla na pouhých 40cm, což je pravděpodobně rekord za několik posledních let. Prakticky celá hladina přehrady je pokryta zelenou hmotou, která je nyní přes prostřední tabulový uzávěr přepouštěna do Svratky.

Secchiho deska na měření průhlednosti vody. Hodnota průhlednosti je stanovena v okamžiku, kdy deska přestane být pod hladinou vidět. U Brněnské přehrady to bylo už v pouhých 40 cm.

Současná barva Svratky pod přehradou, která je způsobena vysokými koncentracemi řas a sinic přepouštěnými z hladiny přehrady.

Nynější neutěšený stav je způsoben souběhem mnoha faktorů. Hlavním důvodem jsou nízké hodnoty přítoku a vysoké teploty, které přehradu trápí téměř od začátku jara. Spuštění dávkování síranu ve Veverské Bítýšce a aktivace aeračních věží proběhla až v době, kdy měla přehrada letní teplotu, a ve větších hloubkách bylo akumulováno extrémní množství fosforu, při nízkých průtocích je totiž podíl splaškové vody ve Svratce relativně vysoký. V současnosti je přítok do přehrady tak nízký, že efekt technických opatření je nedostatečný, při současné úrovni přítoku se totiž voda v přehradě obmění až někdy na podzim. Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…

MK

Zanechte komentář

3 + 3 = ?