Bystrčník » Petr Laštůvka: Nápad na pořádání trhů je nový a podnětný

Sdílet
Petr Laštůvka: Nápad na pořádání trhů je nový a podnětný

Bystrčník 9. 8. 2010 v 19.31 Témata: ,

Ing. Petr Laštůvka

Ředitel občanského sdružení, zastupitel MČ Brno-Bystrc (SZ)

Téma bystrckých trhů uvedl svým mailem Petr Marčišák. Navrhl, abychom se zeptali zastupitelů a kandidátů na ně zeptali, jaký mají názor na nápad uspořádat v Bystrci pravidelné trhy, na nichž by se – jak si alespoň on představuje – prodávaly zemědělské výrobky lokálních pěstitelů. Petr Laštůvka, bystrcký zastupitel za Stranu Zelených, odpověděl po Luboši Rausovi a Jaromíru Blatném na dotazy Bystrčníku jako třetí. Připomínáme, že stále můžete o bystrckých trzích hlasovat v anketě.

Pan Marčišák navrhl, abychom se obrátili na zastupitele a kandidáty a zeptali se jich, jak se na možnost pořádat v Bystrci pravidelné trhy dívají oni. A tak se vás ptáme – co si o tom myslíte?

Ing. Petr Laštůvka: Trhy bývaly kdysi běžnou součástí života většiny obcí. Těžko říci, nakolik pomáhali k budování komunity, rozhodně ale byly místem setkávání a vyměňování informací s „přespolními“. Takové funkce už asi nebudeme od současných trhů očekávat. I nyní ale mají trhy v životě obcí svůj význam. Především mohou být vhodným místem, kde lze nakoupit regionální zemědělské produkty od lokálních zemědělců, což se nám v běžném supermarketu málokdy poštěstí. Přiznám se, že jsem o konání trhů v Bystrci dříve nepřemýšlel a tento nápad pana Marčišáka je pro mě podnětný.

Je podle vás myšlenka bystrckých trhů životaschopná? Proč?

Nakolik je pořádání trhů v Bystrci životaschopné nemohu dost dobře posoudit – chybí zkušenosti z jejich pořádání v minulosti. Pamatuji sice jakésy „trhy“ se spotřebním zbožím, které bývaly u Alberta na Ečerově, ale nikdy jsem na nich nenakupoval a nevím ani jakou měli návštěvnost.  Zkušenosti z jiných měst ale ukazují, že myšlenka pravidelných trhů se může i v současné společnosti prosadit a najít nejen podporovatele z řad vedení obcí, ale i zákazníky, kteří je navštíví. Věřím, že by se to mohlo vyzkoušet i v Bystrci.

Myslíte, že by se v pořádání měla angažovat radnice? Jakým způsobem?

Takové trhy nevzniknou většinou samy od sebe, ale někdo je musí iniciovat. Navíc vhodné prostory v Bystrci jsou většinou na pozemcích spravovaných městskou částí – potřeba zapojení radnice do pořádání trhů je tedy myslím velice logickým výsledkem. Myslím, že by městská část mohla být přímo iniciátorem trhů – pod patronát by si je mohl vzít například odbor kultury – než se tak stane, bude určitě potřeba zjistit zkušenosti z jiných míst, jak četné a jak zaměřené trhy má smysl organizovat. V každém případě by měla městská část poskytnout potřebné prostory pro pořádání trhů a případně je vhodně upravit či vybavit, i v případě, že pořadatelem bude někdo jiný.

Jestliže ano, kolik peněz byste považovali za únosné vložit do takové akce z rozpočtu městské části (uvažujeme případ, že by trhy nebyly ekonomicky zcela rentabilní a musely by se dotovat)?

Jaké prostředky by měla do takové akce vložit městská část je těžké nyní odhadnout, zvláště, když nevím, jaký by měl být rozsah té akce. Každopádně, jak jsem psal výše, mohla by radnice poskytnout zdarma prostory a dle potřeby je upravit či dovybavit.  Dále si myslím, že by radnice mohla použít své personální kapacity pro iniciaci a případně organizaci trhů a přispět k jejich propagaci (nástěnky, Bystrcké noviny, web…). Zda by radnice měla kromě tohoto jinak dotovat například každé pořádání trhů, či snad dokonce něco platit účasnícím se prodejcům, tak to si nemyslím.

Který prostor byste pro pořádání trhů viděli jako optimální? Myslíte si, že je lepší pořádat trhy stále na stejném místě, nebo místa střídat, třeba mezi Bystrcí I a II?

Těžko odpovědět, pokud nevíme, jaké trhy chceme. Pokud bychom ale uvažovali například pravidelné trhy farmářské či spotřebitelské, tak by asi bylo dobré, kdyby byly zvláš´t dostupné v Bystrci I a Bystrci II. V dolní části by mohly být například v prostoru mezi „Javorem“ a radnicí, v horní části například u Albertu na Ečerové, případně na Horním náměstí, pokud k tomu účelu bude třeba časem nějaká jeho část upravena. Periodicitu si netroufám odhadnout, ale pokud máme uvažovat o akcích pravidelných, začal bych asi na zkoušku s měsíční periodicitou a vidělo by se, jaký bude zájem.

Co vy osobně nebo vaše strana, zasadíte se nějak o pořádání trhů?

Jak jsem napsal u první otázky – nápad na pořádání trhů je pro mě nový a podnětný. Nerad bych teď slíbil, že trhy budou, kde budou a jaké budou, určitě se ale tou myšlenkou budu zabývat a zjistím si podrobněji zkušenosti a náměty z jiných míst. Na základě nich pak mohu inicovat nějakou konkrétní aktivitu zastupitelstva či úřadu městské části.

Podle pana Marčišáka není úlohou trhu jen koupě a prodej zboží, ale i budování komunity. Myslíte si to taky? Má podle vás vůbec úsilí o vytváření komunitního života v Bystrci smysl, a pokud ano, měla by se v tom radnice angažovat?

Nakolik by trhy přispěly k budování komunity v Bystrci, si netroufám odhadnout, určitě ale mohou podpořit život lidí v Bystrci a třeba trochu i jejich vztah k naší městské části – aby Bystrc nebyla jen místem k přespání. Pokud jde o vytváření komunitního života v Bystrci, tak jednoznačně tvrdím, že to smysl má a měl by to být dokonce jeden z důležitých cílů vedení radnice. Lidé by se, podle mě, měli mnohem více účastnit života v Bystrci a zajímat se o to co se tu děje, vyjadřovat se k záměrům a plánovaným investicím v Bystrci a vznášet podněty, co potřebují, co je trápí. Bohužel v minulých obdobích necítili občané otevřenost vedení radnice a tak tou odvykli.

Po celé minulé volební období měla Strana Zelených pravidelné hodiny pro hovory s občany ve Společenském centru a inzerovali jsme je v takřka každých Bystrckých novinách – zájem občanů bohužel nebyl příliš velký, přesto lidé se svými problémy přicházeli a myslím, že tato aktivita má smysl a budeme v ní pokračovat i nadále. Bylo by dobré, kdyby obdobný prostor občanům dávalo i vedení radnice. Aktivity sdružení Horní náměstí jsou další vítanou vlaštovkou pro komunikaci občanů a jejich zastupitelů – věřím, že se to začne hýbat k lepšímu, my se o to rozhodně budeme snažit.

Petr Laštůvka
člen Zastupitelstva MČ Brno-Bystrc, Strana Zelených

Související

Luboš Raus: Jsem naladěn naprosto tržně
Jaromír Blatný: V Tišnově trhy mají, proč ne u nás?
Věra: Trhy v Bystrci přece byly!
Anketa: Bystrcké trhy

Zanechte komentář

3 + 3 = ?