Bystrčník » Petr Fedor: Bystrcké hody? Takto již víckrát ne

Sdílet
Petr Fedor: Bystrcké hody? Takto již víckrát ne

Bystrčník 2. 7. 2011 v 13.42 Témata: , , , ,

Letošní, dvanáctý ročník bystrckých hodů, konaný 25. a 26. června, přinesl spolu s přeříznutou májou také diskuzi nad smyslem celé akce. Hody v Bystrci totiž nejsou spontánní oslavou, uspořádanou autentickou chasou a žijící ze zájmů místních obyvatel, ale mnohem víc divadelním představením, zorganizovaným kulturním odborem úřadu s pomocí najatých herců.

Obnovené hody v Bystrci byly poprvé uspořádány z iniciativy odboru kultury ÚMČ v červnu roku 2000. Tehdejší radní zřejmě doufali, že oslavy pozvednou prestiž obce a časem si je místní lidé vezmou za své. K tomu ale nedošlo – zájem o hody je v současnosti mezi bystrckými přinejlepším vlažný.

Zeptal jsem se místostarosty Petra Fedora (TOP 09), do jehož působnosti kulturní akce patří, jak současný stav a budoucnost bystrckých hodů vidí on.

*

Viktor Lošťák: Dobrý den, pane Fedore. Jestli jsem správně pochopil, co mi řekli, nynější Rada se k bystrckým hodům staví od začátku odmítavě. Letošní hody zorganizoval úřad prý „jen ze setrvačnosti“. Je to tak, a pokud ano, proč?

Mgr. Petr Fedor: Skutečnost, že bystrcké hody nejsou zcela a úplně v pořádku mi naznačovalo hned několik kolegů a zaměstnanců úřadu již nedlouho poté, co jsem v listopadu loňského roku poprvé zasedl do své současné kanceláře. Po prvním osobním setkání se zástupci dosavadní bystrcké chasy jsem se ale rozhodl, že letošní hody proběhnou stejně jako doposud s jednou jedinou změnou – termín bude přesunut na víkend co nejbližší svátku sv. Jana. Dosavadní praxe totiž prý byla taková, že se konání bystrckých trhů těmto dnům vyhýbalo, snad aby nekolidovalo s farními slavnostmi.

Důvod mého rozhodnutí byl celkem prostý. Až doposud jsem žádné bystrcké hody nenavštívil a bylo by mi stydno rušit, či jakkoli radikálně měnit cokoli, co jsem neměl možnost poznat na vlastní oči.

Současná bystrcká rada tedy o hodech nikdy nejednala a nemohla se k nim tak ani nijak stavět.

Údajně po hodech měla proběhnout jakási hodnotící schůzka, na níž by se rozhodlo, co dál. Je to pravda? Proběhla či proběhne schůzka, kdo se jí účastní? Jestliže proběhla, k jakému závěru se dospělo?

Stručnou zprávu o hodech jsem podal kolegům místostarostům na poradě vedení hned v pondělí 27. 6. a následně pak paní radní Pešové, předsedkyni kulturní a letopisecké komise po jednání mimořádné rady ve středu 29. 6. Můj závěr byl jednoduchý a prostý – to co jsem v sobotu a v neděli na letošních bystrckých hodech viděl, mě jednoznačně přesvědčilo, že takto již vícekrát ne. První jednání o dalším osudu celé akce jsme si dohodli na nejbližší zasedání kulturní a letopisecké komise hned po prázdninách.

Stávající podoba Bystrckých hodů je nadále neudržitelná. Zcela tuto akci rušit ovšem já osobně nechci.

Na jednání kulturní komise se budu snažit kolegy přesvědčit, že celé hodové slavnosti je zapotřebí postavit z hlavy na nohy – radnice může i nadále pořádat sobotní večerní tancovačku ve Společenském centru, jistě můžeme i napříště požádat pana faráře, abychom do oficiálního programu mohli zahrnout nedělní slavnostní mši, uspořádat nedělní odpoledne jako výroční trh tradičních řemesel a farmářských produktů s promenádním koncertem určitě také nebude při našich dosavadních zkušenostech problém. Stavění máje a moravskou besedu v kyjovských krojích si ovšem – podle mého – bude muset Bystrc odříct minimálně do té doby, dokud se u nás podobně jako v Kníničkách či Jundrově nenajde dosti početná parta nadšenců, kteří by byli ochotni stát se skutečnými stárky. Tedy pořadateli a organizátory hodů, a nikoli příležitostnými herci zjednanými Společenským centrem.

Podle mého pevného přesvědčení totiž skutečné hody v obci mohou být úspěšné jen a pouze pokud se je rozhodnou pořádat sami občané. V takovém případě pak může radnice významně pomoci. Rozhodne-li se ovšem radnice obnovovat lidové tradice bez dostatečné podpory samotných lidí, je velmi pravděpodobné, že se z celé záležitosti stane jen umělý implantát.

Jaký byl o letošní hody zájem? Kolik lidí se akce zúčastnilo a jaký počet návštěvníků byste považoval za přiměřený?

Letos jsem tedy v sobotu ráno asistoval u čerstvě objeveného řezu skrz máju, večer jsem pak zahajoval hodovou zábavu a v neděli odpoledne tancem s náhradnicí hlavní stárky otvíral hodové plesání.

Na sobotní hodové zábavě jsem do mého odjezdu cca o půl desáté večer zaznamenal 65 platících, což prý byla doposud rekordní účast. V neděli po 16 hodině se pak v okolí Společenského centra pohybovalo cca 150 lidí. Na městskou část s téměř 25 tisíci obyvateli je to podle mne žalostně málo.

Kolik organizace hodů městskou část letos stála?

V rozpočtu bylo na Bystrcké hody 2011 určeno 80.000,- Kč. Se započtením opravdu všech nákladů to bude ve skutečnosti nepatrně více.

Děkuji za odpovědi.

*

Související

Stránky bystrckých hodů (aktualizovány naposled v roce 2009)
Bystrcké hody na www.bystrc.cz (prázdná stránka)
Ka Ceci: Pokaždé doufáme, že neuspějeme
Káceči se smějí. Bystrcké hlídače máje neprobudil ani řev motorové pily
Najatá chasa neuhlídala máju
Ka Ceci na Facebooku

18 komentářů k příspěvku „Petr Fedor: Bystrcké hody? Takto již víckrát ne”

 1. Martina říká:

  Dobrý den,pokud se Vám něco nelíbí,tak si to píští rok můžete odtancovat samy…Nazvání Příležitostní herci je podle mého přehnané…Ti herci jak vy tvrdíte na to dřely 3 měsíce před hodama….S Jediným s čím v tomhle článku mohu souhlasit je to,že někteří by na hodech v Bystrci tancovat neměly,protože je to pro ně pouhý nácvik na jejich vlastní hody.S pozdravem Martina

 2. Roman říká:

  Když už chcete ,aby to za něco stálo,tak kdy chase pořídíte bystrcký kroj,po několika letech…

 3. Pavel říká:

  Dobry den!
  Letos jsem byl zvolen jako hlavní starek na hodech v Bystrci a jsou věci ktere se mi vubec nelíbili a se kterymy nemohu souhlasit a pak jsou věci které bych velmi rad podpořil!
  Martina tu psala že nazem „PŘÍLEŽITOSTNÍ HERCI“je přehnany to si zrovna nemyslím když si vzpomenu kolik lidí na nacviky opravdu se zajmem chodilo a kolik lidí tam bylo pouze a jen jako příživníci!Kolikrat stačí dvě kolečka lidí kteří o to budou mít opravdu zajem a budou o tom diskutovat a ne že každy bude dělat něco jineho a nebo se domlouvat na něčem těsně před tím než se to ma uskutečnit!Určitym zpusobem jsme byli „NAJATÍ PŘÍLEŽITOSTNÍ HERCI“
  Ohledně připomínky Romana by mě take zajímalo kdy už tedy budou Bystrcke kroje?
  Na bystrckych hodech jsem učastníkem od doby kdy se je poprvé pokusila uspořádat Medlanecka chasa ktera hody v bystrci poprvé uspořadala již před dvanacti lety!Od té doby se nic nezměnilo!Spíš to cele šlo jen k horšímu!!
  Milí zastupitele jestli chcete mít nějakou debatu o tom jak by měli vipadat hody v Bystrci abby to stalo za něco tak o tom nedyskutujte samy víte o tom celkově uplny houby jedině snad pan Fedor podle jeho slov ma zřejmy zajem s tím něco udělat a dalo by se dělat hodně ale musí se někomu chtít a mluvit o tom i se starky jinak to bude opět bezpředmětné a naprosto zbytečné!!!
  Pokud tedy zastupitelstvo chce nějake Hody v Bystrci mít tak si o tom povpovídejte s těmy kdo se jich učastní aktivně!Každopadně TAK JAK BYLI HODY V BYSTRCI LETOS UŽ TO OPRAVDU DĚLAT NEJDE A JE POTŘEBA TO KONEČNĚ VZÍT ZA TEN ZPRAVNY KONEC A KONEČNĚ S TÍM ZAČÍT NĚCO DĚLAT ALE NE DVA MĚSÍCE PŘED AKCÍ ALE UŽ TED V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ!!!!!
  ZASTUPITELSTVO ZAMYSLETE SE NAD SEBOU A KDYŽ BUDETE POTŘEBOVAT VĚŘÍM TOMU ŽE SE S NAMI MUŽETE SPOJIT A MUŽEM TO PROBRAT!!!!!
  S pozdravem „Hlavní starek“ Pavel

 4. Zdenál říká:

  Kluci, to mě teda rozmrzelo ten článek. Ale je to bohužel pravda. Podstata toho svátku je taková, že ty kroje, kdybychom byli co proto, tak si je pořídíme sami a pak by se vidělo, kdo by tam přišel, kdo by se opravdu „obětoval“. To nejsou hody městské části, ale naše hody, chasy. To, že někdo řízl máju, je uplně jedno, byla hezčí než kdyby byla celá. Je jednoduchý po bitvě kopat do mrtvol, ale jestli se má něco změnit, tak to budeme (pokud se k vám pořád můžu počítat) muset řešit, čím dřív, protože tím líp. Příští rok v květnu to bude stejný prd a všichni budou akorát kroutit očima. Musí se udělat nábor a s některýma lidma se bude muset příští hlavní stárek bohužel rozloučit. Je nás málo, ale stačí udělat první nácvik od podlahy, udělat třeba nějaký nábory i v průběhu zimy a opakovaně pozvat nějaký nový duše a dotáhnout tam víno a hudbu a přesvědčit je o tom, že to je zábava a ne jenom drby, mindráky a řešení sraček. Prostě hody, věřím, že se to povede!!! PF 2012

 5. admin říká:

  Nabízí se napsat článek o hodech do zářijových Bystrckých novin a zároveň uspořádat nábor. Když nic jiného, publicita může věci jen prospět.

  Pavle, Zdeňku, poslal jsem vám mail, ale nevím, jestli jste uvedli správnou adresu. Jestli ne, zkuste mne kontaktovat na viktor@bystrcnik.cz. Rád bych vás poprosil o pár odpovědí na otázky k bystrckým hodům.

 6. Pavel říká:

  Zdenku jsem rad že maš takovy nazor a pokud se stale chceš počítat mezi nas tak jako „hlavní starek“ te zvu na první sraz BYSTRCKEHO ZDRAVÉHO JADRA ktery je předběžně domluven na patek (15.7.) večer v Café Drink kde se sejdem ja Dana Davídek pokud přijdeš tak ty a zatím jsem říkal Evičce tím bych asi tak nějak začal s nacviky a administrativou na hody Bystrc 2012

 7. Roman říká:

  Je vidět ze pisatel o hodech v Bystrci moc neví, nevím jak jinak si totiž vysvětlit, že považuje za „mluvčí“ chasy především tyhle dva pány… Jsem toho názoru, že je mezi námi daleko kompetentnější osoba, která již několik let dlouhodobě spolupracuje s Bystrckou radnicí, stará se o komunikaci mezí a chasou a již několik let funguje jako faktická hlavní stárka. Určitě tedy těmi oprávněnými nejsou tihle dva, kdy ketrý byl na hodech jednou a druhý který po několika letech.

 8. admin říká:

  Tím, co všechno autor článku o hodech neví, by se dala zastavovat voda. Pošlete kontakt na „hlavní stárku“.

 9. Martina říká:

  Vite co mi na tomto všem příjde ubohý??Že za zdravý jádro jak píše Pavel se tu považují ti co z hodů odešli v neděli předčastně!Ti co na letošních nebyli Vůbec! Nebo ti co nepřišly na pomoc s Chystáním na hody v pátek…Tomu říkám KRÁSA!! Jen pro Vaši informaci já jsem v neděli odpoledne dávala dohromady aspoň jednu kolonu a to jen protože půjka se na to vykašlala a z hodů se sebrala dříve než to bylo domluvený…Tak potom si tu vykládejte jak naše hody mají vypadat…

 10. Zdenál říká:

  Martino a Romane, já se za žádný zdravý jádro nepovažuju a necítím se ani žádným mluvčím, říkám jen svůj názor a jestli o něj někdo stojí, tak mu ho klidně zopakuju. A neciťte se ukřivdění, protože o vás dvou ten negativní článek vůbec není.

 11. Roman říká:

  Nejsme ukřivdění a jestli ano tak ne kvuli nam…. A nas nazor je ten vystupovat jednotne a ne to co tu pise Pavel

 12. Pavel říká:

  Krasně se tu ta dizkuze rozrusta a mrzí mě jen to že něčich nazor je akceptovan a něčich nazor akceptovan není! Nazor jako nazor a jestliže nazory chcete rozdělovat podle toho kdo je vyslovyl tak se bohužel dostavame jen k tomu že někteří lidé jsou prostě nadřazení a ti druzí jsou pro ně jen povl o kterej by si ani kolo neopřely tak přemyšlejme všichni milí zlatí!!

 13. Jana říká:

  Nevim, asi jsem byla na jine akci, ale kdyz uz nekdo plive na to, co nekdo udelal, mel by si zjistit aspon skutecny termin konani.. a ne jen tak z placu hodit datum. Pak kdo je najaty herec.. spis najaty redaktor…
  Uprimne preji vsem kdo s dalsimi rocniky budou neco chtit mit pevne nervy. Verim ze nikdo z nas uz takovouto chybu neudela.

 14. Libuše Leznarová říká:

  Dobrý den pane Lošťák!
  Jenom bych Vás ráda upozornila, že letošní hody byly již dvanácté a konaly se ve dnech 25.-26.6.2011.
  Přeji Vám krásné léto a těším se na spolupráci od září 2011
  Leznarová

 15. kreybisan říká:

  Paní Leznarová, nemohla byste za kulturní sekci úřadu napsat nějaké vyjádření?

 16. admin říká:

  Díky, paní Leznarová, za upozornění. Údaje jsem opravil.

 17. Leila říká:

  Roky plynou a v Bystrci se hody stále odbývají v Kyjovských krojích (lépe řečeno v pseudokyjovských krojích), které sem kulturně, folklorně ani oblastně nespadají. Je to hanba.

 18. MK říká:

  Popis bystrckých krojů se dochoval jen slovní, mám obavy že to na obnovu stačit nebude, kroje zanikly asi před 200 lety.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?