Sdílet
Paradox nehody na ulici Vejrostova

Bystrčník 25. 3. 2018 v 06.44

Městská část Bystrc každé jaro rozhoduje o poskytnutí podpory z rozpočtu na veřejně prospěšné projekty, říká se tomu taky porcování medvěda. Před více jak rokem byl žadatelem i jistý Martin Raus, který za spolek Záchranáři Brno, z. s. žádal o příspěvek na koupi automatického defibrilátoru za 16 946 Kč, ten měl být mimo jiné použit i k výuce na školách. Tenkrát dostal příspěvek 0 Kč, protože nedostal dostatek bodů. Vzpomínám si na to jen proto, že během projednání bylo starostí starosty Kratochvíla, zda pan Martin Raus není náhodou příbuzným opozičního zastupitele Luboše Rause, to by totiž bylo terno (příbuzný není).

Tento týden došlo na Vejrostově k nehodě, v tisku se pak můžeme dočíst o  Martinu Rausovi i výše zmíněném defibrilátoru:

Brno – Velké štěstí v neštěstí měl starší muž, který v pátek krátce před druhou hodinou odpoledne seděl za volantem jednoho z aut, která se srazila v brněnské Vejrostově ulici. Řidiče, jemuž se patrně za volantem zastavilo srdce, začal resuscitovat hasič v civilu. Ten jel náhodou okolo a muži zachránil život pomocí přístroje AED. Profesionální hasič z brněnské stanice v Líšni a vystudovaný zdravotnický záchranář Martin Raus s pomocí ostatních svědků nehody muže oživil ještě před příjezdem záchranářů.
Zdroj

 

V tu chvíli však jel okolo Raus, jinak vystudovaný zdravotnický záchranář, který okamžitě vytáhl automatizovaný externí defibrilátor, jímž řidiče resuscitoval. „Tímto svým činem se výrazně podílel na záchraně života řidiče ještě před příjezdem záchranářů,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Příkaský. 
Zdroj

Sice chápu, že pan Raus s defibrilátorem asi nebude nikdy tak rozkošný jako třeba malé baletky, které tenkrát dostaly dotaci 36 000 Kč, ale v kontextu výše uvedeného by možná nebylo od věci, kdyby Rada MČ Bystrc využila své pravomoci a udělila dodatečně mimořádnou finanční podporu do 10000 Kč mimo pravidla. To, co se stalo na Vejrostově, by panu Rausovi možná pár bodů v hodnocení žádosti o příspěvek na defibrilátor přidalo.

Milan Krátký

10 komentářů k příspěvku „Paradox nehody na ulici Vejrostova”

 1. oki říká:

  V minulém vydání byla zpráva o udělení 10 tisícové odměny a jména byla zabělena. K dotazu o co jde na FB stránce Bystrce se starosta i FB onanista p. Petr „náhodou“ nevyjádřili, ač FB rozhodně pečlivě čtou…
  Ano, tady by ten dar byl opravdu na místě a mohl by být klidně i veřejně odtajněn, že?

 2. MK říká:

  Jména musí být zabělena kvůli ochraně osobních údajů. Tady by to nebyla výjimka. Těch 2x 10tis. v minulém čísle BN nebylo nic, co by bylo podezřelé. První pán to měl za zásluhy a druhý jako dar ve velmi vážně životní situaci.

 3. honza zeman říká:

  Jakou cenu má lidský život pro bystrcké radní? Jak by mluvili, kdyby pan Martin Raus zachránil právě je? Naštěstí bubou volby, takže se jich na to můžeme zeptat.

 4. Ferda Mravenec říká:

  Hlavně že mají body, podle kterých tisíce korun z našich peněz rozdávají těm, kdo je zase budou volit, že.

 5. Brouk Pytlík říká:

  Při porcování medvěda se pan starosta Kratochvíl zajímal o to, jestli je Martin Raus příbuzný zastupitele za Bystrčáky Luboše Rause? To je snad sranda??? No, hlavně že mají ty body, kterým vyhovují ty spřátelené spolky, že.

 6. Tomáš Ruprecht říká:

  No jo, no, holt, když nejde z mého, tak je to asi buřt, žejo… A nějaké zabělování – jaké osobní údaje? Když vidím ty stovky jmen uvedených v bytrckých novinách BEZ ZABĚLENÍ, tak jaképak osobní údaje??? Pokrytectví to je akorát… Když já budu inkasovat od radnice nějakou podporu budu první, kdo to dá veřejně na FB i s printscreenem z internetového bankovnictví, aby bylo zřejmé, z jakého radnicčního účtu mne to došlo… ale zaběovat? CENZOROVAT? No, směšné, v době otevřeného 21. století všechno zabělme a ještě můžeme venku po ulicích chodit s pytlem na hlavě, protože hlava a náš obličej je také osobní údaj 🙂

 7. oki říká:

  přesně tak … myslím, že pokud je osoba jmenovaná za zásluhy, měla by být čestně zmíněna, aby se i ostatní o nich dozvěděli.
  A případ osoby ve velmi tíživé životní situaci by jistě také občany zajímal, asi by třeba taky rádi někoho navrhli …

  Takže sorry jako, vaší ANO hantýrkou, nějaké zabělování osobních údajů bych brala s rodnými čísly, ale jmény tedy ne .. to je alibismus, vzbuzující pochyby…

 8. Tomáš Ruprecht říká:

  Ale to je jak kafemlýnek – před volbama – budeme transparentní, po volbách – skutek utek.. jenom lidi na to furt skáčou… Pokud je to osobní údaj, chci na to právní rozbor s razítkem a čitelným podpisem toho právníka, co se vyjádřil – jinak je to pro men pouze VÝMLUVA jak něco neudělat…

  Já nejsem naivní – samozřejmě, že v některých situacích by se nemělo zveřejňovat ani jméno… ale tohle zrovna ta situace asi nebude… Když jde někomu o holý život a mohlo by jej to ohrozit, tak ano, to je ta ochrana, ale když dostane někdo v tíživé situaci 10 000 Kč tak by se to mělo zveřejnit už jen z toho důvodu, že je to SELEKTIVNÍ, a v tíživé situaci v Bystrci jistě za rok není pouze JEDEN ČLOVĚK.

  Takže by se mělo jednak zveřejnit jméno a druhak zveřejnit KLÍČ – třeba stáří, nebo že ten člověk celý život pomáhal v tom a tom oboru – prostě nějak objektivně, ale i subjektivně to okomentovat a jistě by se našli mnozí, kteří, pokud to zdůvodnění bude v pravdě racionální a nicneskrývající, toto podpoří, třeba tím likem na FB nebo podobně – lidé nejsou hloupí, lidé jen nesnáší aroganci a alibistické se schovávání za pravidla když se mne to hodí…

 9. KarelK říká:

  Není to zas taková sranda – viz.

  https://brno.idnes.cz/defibrilator-u-hasicu-smrt-zeny-slapanice-fii-/brno-zpravy.aspx?c=A180328_392207_brno-zpravy_krut

 10. oki říká:

  Tomáš Ruprecht – teď mi tu ten like chybí !

Zanechte komentář

3 + 3 = ?