Sdílet
Oznámil krádež. V pátek už nepůjde do práce

Bystrčník 29. 6. 2011 v 08.22 Témata: , , , , , , , , , , , ,

Michal Eger, informatik úřadu městské části Brno-Žabovřesky, ve čtvrtek skončí v práci. Poslední červnový den mu vyprší výpovědní lhůta. Výpověď dostal, když na tajemnici žabovřeské radnice Jarmilu Kučerovou podal trestní oznámení pro zpronevěru.

Zpronevěry se měla Jarmila Kučerová dopustit tím, že použila prostředky úřadu k tisku letáků pro svou volební kampaň. Paní Kučerová je členkou ODS a na podzim loňského roku se dostala do zastupitelstva obce Kobylnice. Tiskem letáků měla úřad připravit o zhruba osmnáct tisíc korun.

Tajemnice je nyní postavena mimo službu a stále probíhá trestní řízení. Krátce předtím, než z úřadu odešla, však ještě stihla dát výpověď tomu, kdo na její jednání upozornil – nyní již téměř bývalému informatikovi.

Zeptal jsem se Michala Egera, co si nyní, když z úřadu odchází, o celé věci myslí, a jak se podle něj bude nadále vyvíjet.

*

Viktor Lošťák: Michale, ve čtvrtek jsi na úřadě přinejmenším na nějaký čas naposledy…

Michal Eger: Pravděpodobně. Pořád je tu hypotetická možnost, že výpověď bude zrušena.

Počítáš s tím?

Ne, už ne. Výpověď by mohla zrušit JUDr. Jitka Jirmanová, zastupující tajemnici Kučerovou. Ta se ale už vyjádřila, že to neudělá.

Měla by to udělat?

Jistěže. Je přece v zájmu úřadu předcházet dalším škodám. Tedy – mělo by být.

Jaké škody máš na mysli?

Výpověď je založena na smyšlených důvodech. Jasně jsem řekl, že ji napadnu soudně, a nyní už je žaloba pro neplatnost výpovědi podaná. Když soud výpověď označí za neplatnou, a já o tom nepochybuji, bude mi muset úřad zpětně vyplácet mzdu za mnoho měsíců. To nebudou malé peníze.

Očekával bych, že vedení žabovřeského úřadu nebude chtít, aby po všech problémech a aférách, kterými jsou Žabiny poslední roky proslulé, přibyla ještě další škoda ve výši… kolik vlastně?

Když se to potáhne rok, bude to tak tři sta padesát tisíc. A to už asi sto dvacet tisíc vyhodili oknem.

Jak to?

Více než čtyři měsíce mi bránili skutečně pracovat. Nedělal jsem z jejich nařízení nic, nebo alespoň nic, co by k něčemu bylo. Zaměstnávali mne (v uvozovkách) sepisováním nesmyslných seznamů, které nejsou k ničemu. Po tu dobu jsem samozřejmě bral plat.

Nedělat nic a brát plat…

(skáče do řeči) …mne tedy rozhodně netěšilo. A nemělo by to těšit daňové poplatníky, kteří to zatáhli, a nemělo by to těšit ani politiky, kteří byli zvoleni, aby na peníze z daní dohlíželi.

Jmenovitě?

Na prvním místě samozřejmě starostu.

Starostou Žabovřesk je Mgr. Marek Šlapal. Mluvil jsi s ním?

Několikrát. Neudělal naprosto nic kromě vymýšlení důvodů, proč nic udělat nemůže.

Řekl jsi, že jsi výpověď napadl soudně. Když vyhraješ a soud ji zruší, chceš se na úřad vrátit?

Ano, chci. Pracoval jsem tam deset let, ta práce mne baví.

Michal Eger

Soudní řízení se může táhnout mnoho měsíců. Hledá za tebe úřad náhradu?

Nevím. Ani bych se o tom nemusel dozvědět. Na informatika není nutné vypisovat výběrové řízení.

Jak pokračuje trestní řízení s tajemnicí Jarmilou Kučerovou?

Ani to nevím. Nejsem účastníkem řízení, policie mne tedy neinformuje. Protože je stále mimo službu, řízení zřejmě pokračuje, ale netuším, v jaké je fázi.

Co budeš teď dělat?

O prázdninách si chci odpočinout. A pak, jestli se mi do té doby nepovede výpověď zvrátit, si začnu hledat jinou práci.

Takže když to shrnu – tajemnice sedí doma a čeká, jestli se podaří jí něco dokázat. Její zástupkyně, starosta a další místní politici dělají mrtvé brouky a čekají, až se to přežene. Tebe po sto dvaceti tisících za skoro nic čeká patrně další pár stovek tisíc za úplné nic, zaplaceno z mých daní. Výborně.

Když se tak za dosavadním průběhem událostí ohlédneš, šel bys do toho znovu?

Ano. Bez váhání.

*

Související

Michal Eger: Tajemnice Kučerová se schovává za clonu lží
Michal Eger ke Krausovi. Lidé podporují šikanovaného zaměstnance
Za nahlášení trestného činu se zaměstnanec úřadu dočkal výpovědi
Reportáž České televize o případu
Žabovřesky: Absurdní válka placená z veřejných peněz

9 komentářů k příspěvku „Oznámil krádež. V pátek už nepůjde do práce”

 1. Michal říká:

  Vidím zde jistou podobnost jako u případu paní Krejčové ze Zoo Brno (Bystrčník o tom psal). Snad tu nebude souvislost s tím, že ředitel zoo bydlí v Žabovřeskách. Že by ta městká část byla prokletá? Doufejme, že ne.

 2. Josef říká:

  No tak když se mu tak eklovalo brát plat za to, že nic nedělal, tak ty peníze brát neměl a nebo je měl věnovat třeba na charitu.A nebo do zoo zvířatům. A ono by se taky dalo hodně polemizovat o tom, CO a KDO je všechno placen z našich daní …….

 3. uhugo říká:

  Josef: Proč by proboha neměl Michal Eger brát peníze za svou práci? Ty mu po právu náleží. Že je ta práce k ničemu, je problém zaměstnavatele, nikoli zaměstnance. U soukromého zaměstnavatele by to tímto končilo, ten může svými penězi plýtvat, jak se mu zamane. Ale že to dělá veřejná správa s penězi daňových poplatníků, nad tím se občan Eger pohoršuje oprávněně.
  Bližší košile než kabát a zájem osobní než zájem občanský, to je snad taky jasné. Ostatně pan Eger toho pro naši společnost udělal svým poukazováním na nešvary žabovřeské radnice dost.

 4. Carlos říká:

  A je to pořád dokola. Dokud nebudou mít lidé na úřadech, zodpovědnost za kroky, které provedou, bude se to dít stále. Měli by je dostat na porušení povinnocsti při správě cizího majetku a nashle. Nechci snižovat nijak práci pana Michala, koneckonců jeho skutečná práce měla podstatně jinou náplň, ale vyhodit 120.000 defacto z okna? A následně i dalších třeba 350.000? (jelikož věřím, že s napadením u soudu uspěje). Za to už by myslím někdo měl být zodpovědný.

 5. Pecka říká:

  Nějak vám pánové Josefe a Carlosi vypadla příčina, totiž paní Kučerová. Žijeme v době po kauze Michálek x Drobil a vládne nám prezident kleptoman. Informatik by měl dostat vyznamenání za statečnost. Pane Egere, všechna čest!

 6. Carlos říká:

  Porušení povinností při správě cizího majetku by mělo být podáno na pí.Kučerovou.

 7. Josef říká:

  Uhugo: No tak sám to píše, že mu to bylo proti vůli, brát peníze, když nic nedělá…. tak nechápu dotaz s otazníkem. Obecně řečeno: všichni máte info jen „z bulváru“, nikdo z Vás u toho nebyl, takže pan Eger může v podstatě tlachat jak chce. A taková je spravedlnost – Eger hvězda, ale nikde jsem nečetl názor paní Kučerové, tak z toho i nábývám dojmu, že panu Egerovi se zalíbilo kydat na někom hnůj a mluvit do mikrofonu a kdoví jak to všechno bylo. A soud že ukáže, kde je pravda a kdo ji má??? Ha,ha – kdopak, prosím vás hledá u soudu spravedlnost????Tak to snad jedině blázen.Všichni tady tlacháte o Kučerové, ale už jí bylo něco prokázáno???A dokázáno???? Tak až tohle bude a Eger uspěje se svýma chytrýma obviněníma, tak pak se ten hnůj klidně dá kydat.
  Tahle společnost totiž, i když němá žádné důkazy, je schopna udělat člověku ze života peklo a klidně jej odsoudit i k smrti. Takový je český národ! Fuj!

 8. admin říká:

  Rozhovor s Jarmilou Kučerovou publikovala MF Dnes, odkázali jsme na něj http://www.bystrcnik.cz/wp-content/uploads/Clanek_MFD_20110512.pdf

  Bohužel nemáme žádný fungující kontakt na paní Kučerovou, právě před chvílí jsem hledal znovu na webu, ale nic. O její názor samozřejmě stojíme. Pokud na ni máte mail nebo tak něco, pošlete. Stejně tak kdykoli publikujeme její vyjádření k věci – paní Kučerové naprosto nic nebrání vydat tiskovou zprávu.

  Máte pravdu, že nyní je rozhodnutí na soudu. Uvidíme, je možné, že se paní Kučerové nic dokázat nepodaří a že se Michalu Egerovi nezdaří zvrátit výpověď. Rozhodnutí soudu samozřejmě také zveřejníme.

  Máte také pravdu v tom, že článek obsahuje vyjádření jen jedné ze stran. Je to tak a je třeba ho tak brát. Nebudeme ale o věci mlčet jen proto, že druhá strana je buď nekontaktovatelná nebo se vyjádřit odmítá.

 9. petr k. říká:

  Josef: Ze sem nenapisete rovnou i sve prijmeni…
  Asi bude Kučera, ne? :-)))
  btw. vzpomnel jsem si pri cteni Vasich radek na clanky kdysi zname dvojky Kojzar-Boudova a i klasiku od S+G „‚Odvedl jste dobrou praci za sve silinke, pane bjasniku…“‚ 🙂

Zanechte komentář

3 + 3 = ?