Sdílet
Nevyplacené odměny v zoo: Odbory se staví na stranu revírníků

Bystrčník 3. 1. 2012 v 07.48 Témata: , , , , , ,

Zoologická zahrada nevyplatí některým ze svých zaměstnanců odměny za rok 2011. Odměny nedostanou revírníci, protože „narušili důvěru ředitele“, rozhodl ředitel zoologické zahrady Martin Hovorka. Zároveň pohrozil, že pokud se bude opakovat „vynášení informací za zoo“, budou všichni revírníci ze svých funkcí okamžitě odvoláni. Ať už se „vynášení“ dopustí kdokoli.

Tak to alespoň uvádí zápis z pracovní porady z 20. prosince, jehož část zveřejnila neoficiální facebooková stránka Zoo Brno. Zaměstnanci zoo rozhodnutí ředitele kritizovali. Podle nich je založeno na principu kolektivní viny a vydává zaměstnance všanc libovolnému, neovlivnitelnému postihu. Nerozpakovali se použít i slovo „teror“.

Zájmy zaměstnanců brněnské zoo hájí dvě odborové organizace. Zeptal jsem se předsedy starší z nich, Michala Jurčíka, jestli o rozhodnutí ředitele ví a zda odbory pomohou svým lidem v obraně proti němu.

„Zjištění, že může dojít k odepření odměn všem ošetřovatelům, chovatelům a tzv. revírníkům ‚z důvodů narušení důvěry ředitele‘, byl pro nás šok,“  prohlásil Michal Jurčík. „Podobné jednání je pro nás naprosto neakceptovatelné.“

O situaci se pan Jurčík dozvěděl až poté, co zaměstnanci zoo zápis z porady zveřejnili na internetu.

„Ze strany ředitele Hovorky jsem o ničem takovém (ani v náznaku) nebyl informován. Zápisy z provozních porad se ke mně jako zaměstnanci nedostanou, stejně jako zápisy z porad, kterých jsem se účastnil jako zástupce odborové organizace. Jsem rád, že se zaměstnanci nenechali zastrašit a takový důkaz zveřejnili,“ uvedl pan Jurčík.

Na otázku, zda odbory budou hájit zájmy svých členů, Michal Jurčík odpověděl: „V první fázi se samozřejmě budeme snažit jednáním přesvědčit vedení Zoo, aby odměny byly vyplaceny. Zvážíme i možnost zapojení zřizovatele do jednání. Právní řešení není v tuto chvíli aktuální, nicméně je nelze do budoucna zcela vyloučit. Rozhodne-li se pro něj některý z dotčených zaměstnanců, poskytneme mu bezesporu podporu.“

-vl-

Související

Zoo: Narušili jste důvěru ředitele, odměny nebudou. Někdo promluví, poletíte všichni

 

Zanechte komentář

3 + 3 = ?