Sdílet
Multikulti na Heyrovského: Řešení bylo tak snadné

Bystrčník 10. 2. 2017 v 14.22 Témata: , ,

Nechci rozdmychávat vášně, a tak se ve svém komentáři k multikulturní výchově na základní škole Heyrovského přidržím jen jediného aspektu celé věci – řešení. Řešení, které bylo jednoduché, rychlé a přijatelné pro obě strany. Bohužel, nedošlo na něj.

Pro ty, kteří případ dosud neznají, jej zrekapituluji jen ve stručnosti, detaily si najdou v odkazovaných článcích. Základní školu na Heyrovského ulici v Bystrci má v týdnu od 20. února navštívit pětice cizinců v rámci programu organizovaného neziskovou organizací AIESEC. Cizinci pocházejí částečně z islámských zemí. Škola mluví o výuce jazyků a zpestření vyučování, nezisková organizace o hodnotách multikulturalismu, a rozhořčení rodiče o propagandě, indoktrinaci a vymývání mozků.

Přitom to bylo tak prosté. Stačilo, aby škola při prvních nesouhlasných reakcích rodiče ubezpečila, že žáky podnítí ke kladení kritických otázek. Protože to je jádro věci, to je hranice, která odděluje propagandu od informací – kritický pohled.

Škola by neměla návštěvy cizinců nijak omezovat. Ani dnes, ani v budoucnu. Pro žáky jsou přínosné, tak, jako by kritická diskuze mohla být přínosem pro každého z nás. Znovu však zdůrazňuji, že je velký rozdíl mezi kritickou diskuzí a propagandistickou selankou, při níž žáci dobře vědí, že přípustné jsou jen otázky, hladící po kožíšku. Když do školy přijde delegace pionýrů ze Severní Koreje a děti budou smět jen obdivovat tamní kulturu, exotická zvířátka a fotografie pěkných staveb, je to propaganda. Když budou žáci vedeni, aby se ptali na příjem na hlavu, počet popravených a svobodu projevu, je to kritická diskuze. Stačilo, aby škola rodiče ujistila, že chystá tu druhou věc.

Viktor Lošťák

Související

Propagace islámu? Jen přednášky o jiných zemích, brání se bystrcká škola
Zita Žaludová: Projekt EDISON na ZŠ Heyrovského 32
Multikulti na Heyrovského: Odpor, lhostejnost i souhlas. Škola nic měnit nechce
Multikulti vzbuzuje odpor. Někteří rodiče cizince ve školách nechtějí

8 komentářů k příspěvku „Multikulti na Heyrovského: Řešení bylo tak snadné”

 1. babapoťouchlá říká:

  Tu druhou variantu jsem v našem školství nikdy nezažila

 2. Viktor Lošťák říká:

  babapoťouchlá: Pak se ale nelze rodičům divit.

 3. Tomáš říká:

  Islám se na českých školách propaguje jen pozitivně, negativa se absolutně zamlčují. Sám jsem byl už před lety se školou v mešitě a byla to dvouhodinová vymývárna, jak je islám krásnej a to násilí že není islám…nikdo z učitelů nám nic dalšího k tomu neřekl, o bití žen, trestu smrti za opuštění islámu apod. nepadlo jediný slovo…marxismus-leninismus nahradil islám, tak to dneska je

 4. Tereza říká:

  Souhlasím s panem Lošťákem, že pokud by vše probíhalo formou oboustranně svobodné diskuze, tak to bude znamenat pro děti přínos. Děti stejně jednou budou konfrontovány s realitou dnešní Evropy a zbytku světa a čím dříve si udělají zdravý vlastní úsudek, tím pro ně i společnost lépe.
  Na zvážení je, nakolik rodiče věří škole, coby „moderátoru“ dialogu. Není toto spíše na zamyšlení? Tereza

 5. admin říká:

  AIESEC vydal prohlášení: https://www.facebook.com/notes/aiesec-czech-republic/vyj%C3%A1d%C5%99en%C3%AD-k-aktu%C3%A1ln%C3%ADm-%C4%8Dl%C3%A1nk%C5%AFm-o-projektu-edison/1360048267379073?hc_location=ufi

 6. Veronika říká:

  Jestli spravne ctu, tak se tento projekt bude odehravat na zakladni skole, tedy mezi detmi od 6 do 15 let. Muzete mi nekdo prosim vysvetlit, jak si predstavujete ‚kritickou‘ diskuzi se zaky techto vekovych kategorii? Pokud zaci vyssich trid vsak prece jen budou klast otazky na pocet popravenych, nikde neni psano, ze takovato diskuze nebude podporovana. Zaci se mohou ptat na vsechno, co je zajima. Neumim si vsak predstavit jedineho rodice, ktery by chtel, aby se jeho dite napr. ve ctvrte tride ucastnilo diskuze o popravach.

 7. Pavel říká:

  Vážení,
  základní škola by se především měla věnovat tomu, co je jejím účelem a neprovádět propagandu. Na uvedené akci opravdu nevidím nic pozitivního a rozumný ředitel, by vzhledem k celkové náladě ve společnosti, s něčím takovým nemohl souhlasit.

 8. Lukáš Pec říká:

  Praktiky jako z minulého režimu…

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rodice-odmitli-multikulti-ve-skole-Radni-hrozi-socialkou-aneb-Barnevernet-po-cesku-476591

Zanechte komentář

3 + 3 = ?