Sdílet
Multikulti na Heyrovského: Odpor, lhostejnost i souhlas. Škola nic měnit nechce

Bystrčník 7. 2. 2017 v 14.34 Témata: , , , ,

Na návštěvě cizinců na základní škole Heyrovského 32 nic měnit nebudeme. Takové je zatím stanovisko základní školy na Heyrovského 32 v Brně-Bystrci. Škola neplánuje vydat ani žádné dodatečné informativní materiály pro rodiče.

Plánovaná týdenní návštěva pětice cizinců z různých zemí včetně islámských vzbudila negativní pozornost některých rodičů žáků školy. Ti vidí v programu, organizovaném neziskovou organizací AIESEC, která se otevřeně hlásí k hodnotám multikulturalismu, nepřípustnou indoktrinaci. Zpochybňují také zdůvodnění školy, která v souvislosti s cizinci ve škole mluví o výuce jazyků.

„Tvrzení školy, že se jedná o výuku anglického jazyka, který mají vyučovat osoby, jejichž mateřským jazykem angličtina není, se mi zdá kamuflující a směšné. Údajní učitelé mají být mimo jiné muslimského vyznání. Nedělám si iluze, že z jejich strany nedojde k propagaci islámské nenávistné ideologie, byť i jen v podprahové rovině,“ zkritizoval celý projekt Hynek Charous, jehož dcera školu navštěvuje.

Návštěva „Rushdiho z Dánska“ na základní škole v Brně-Líšni v roce 2016,
zdroj a další fotografie na kopecinska.rajce.idnes.cz.

Pan Charous upozornil, že podobná návštěva údajných jazykových lektorů na základní škole v Brně-Líšni byla ze strany školy naprosto nezvládnuta. 

„Kromě oblékání do tradičního muslimského oděvu a focení s jordánskou vlajkou v pozadí, došlo i na přednášku o islámu a kultuře muslimských zemí,“ popsal událost Hynek Charous a doložil její průběh fotografiemi. Podle jeho názoru tím škola překročila hranici mezi informacemi, k nimž mouhou žáci zaujmout kritický postoj, a propagandou. „Škola neposkytuje žádné záruky, že to tentokrát nebude stejné. Nechce ani vyzvat děti ke kritickým otázkám.“

Ne všichni však názor pana Charouse sdílejí. Část lidí nevidí v návštěvě ani v jejím kontextu nic nesprávného.

„Ten program tady běží již řadu let a nemá vůbec nic společného s propagací islámu. Moji synové se ho taky účastnili. Seznámili se s mladými lidmi z Ruska, Brazílie, Číny, Indonésie, Egypta. Bylo to super a obohacení na obě strany,“ napsal na sociální síti Júlia Pribulová Tymočková.

Řada dalších však program odmítá.

„AISEC je sekta! Potvrdí vám to i lidi, co tam dělali. Ve vedení této společnosti jsou muslimové, co potřebují rozšířit ten mor i tady. Jednoduše, proč nejsou na školách v arabských zemích přednášky o křesťanství, nebo třeba ateismu? My máme být multikulti a oni ne? Něco je tady špatně. Za chvíli budou děti povinně nosit do školy ty prostěradla na hlavě…“ odsoudil neziskovou organizaci Lukáš Martinát. Další upozornili na jiné aktivity základních škol, v nichž prý vyučující informují o islámu nekriticky zaujatě a nutí k tomuto postoji i žáky.

16601794_10208615252647448_4983532348315222321_oPodle některých rodičů jsou i takovéto testy z informací o islámu propagandou a indoktrinací.

Po zveřejnění článku již o multikulturní návštěvě cizinců již jednala škola, členové školské rady, Klub rodičů i rada městské části. O žádných změnách však až dosud rozhodnuto nebylo.

„Ředitelka školy mne nekontaktovala a žádné dodatečné informace vztahující se k návštěvě rodiče nedostali,“ sdělil Bystrčníku pan Charous. „Nechtějí změnit vůbec nic.“

Cizinci do základní školy Heyrovského v Bystrci přijedou poprvé v pondělí 20. února, pobýt zde mají pět dnů.

-vl-

Související

Multikulti vzbuzuje odpor. Někteří rodiče cizince ve školách nechtějí

33 komentářů k příspěvku „Multikulti na Heyrovského: Odpor, lhostejnost i souhlas. Škola nic měnit nechce”

 1. Tomáš říká:

  To je jak za komunistů. O islámu ( marxismu – leninismu) se musí informovat pouze pozitivně a všichni se musí zúčastnit. Za chvíli začnou rodičům s „nesprávným“ názorem odebírat děti. Zákon na to už schválili, viz http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/730-lov-na-deti-zvany-juvenilni-justice-obchodnici-v-cr-si-mnou-ruce-v-anglii-uz-kradou-deti-primo-z-matcina-luna-prinasime-otresne-video.htm

 2. Jiří Jaitner říká:

  Absolutně nesouhlasím s postupem školy a odsuzuji tyto propagandistické akce. Přikláním se k tomu, aby všichni rodiče žáků, kterých se týká, byli o této akci informováni a vyzváni, aby na protest v určeném termínu neposílali své děti do školy. Bojkotujte prosím tyto aktivity, protože dnes se budou do dětí „pumpovat“ informace o islámu a zítra se budou děti ze školy vracet jako noví muslimové. Pokud mám dostatečné informace o této ideologii, tak děti můžou konvertovat k islámu „dobrovolně“ samy o své vůli a !!! bez vědomí rodičů !!! Zejména starší žáci základních škol, pubescenti jsou tou nejohroženější skupinou. Nedopusťme plíživou islamizaci naší kultury pomocí našich dětí. Dále bych se přimlouval za zorganizování protestního shromáždění před školou v den příjezdu těchto „cizinců“.

 3. Charous říká:

  Jiří Jaitner: naprostý souhlas. Moje dcera dostane rozhodně omluvenku z této nesmyslné propagandistické přednášky.

 4. Hanka říká:

  Propaganda Islámu na školách? To snad ne. Doufám, že jsou žáci seznámeni se všemi aspekty a s realitou co se v těch zemích praktikuje – nevěsty jejich věku, bití žen a jejich podřadné postavení, kdy nesmí mít řidičský průkaz a jsou odsouzeny k celoživotní službě svému pánovi, manželovi… Mám pokračovat?

  jinak zde doplněno
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=374171576294292&set=p.374171576294292&type=3&theater

 5. Hanick říká:

  Júlia Pribulová Tymočková – netuším, jakou školu jste navštěvovala a jakého vzdělání dosáhla.Ale takovou kravinu – ohledně vzájemného obohacování může vyslovit pouze totální ignorant.

 6. Tomáš říká:

  Hlavně si lidé pamatujte, kdo to prosazuje. Ministerstvo školství je pod ČSSD, dále ANO, KDU ani ODS či TOP nijak neprotestují, tyhle akce se dělají už aspon 10 let. Tak to zase nevyměnte za koblihu či stovku k důchodu

 7. Valasek říká:

  Tohle si objednava REDITEL bombardujte reditele skoly EMAILY !!!

  http://zsheyrovskeho32brno.cz/informace-o-skole/kontaktni-udaje.html

 8. KarelK říká:

  Co je na tom testu propagandou a indoktrinací?
  Vědět, kdo to byl Hitler a Stalin je taky indoktrinace?

 9. chabrus říká:

  Pane Charousi, kontaktoval jste paní ředitelku Eliášovou a žádal ji o vysvětlení? Kontaktoval jste školy na kterých akce právě probíhá, abyste se dozvěděl nějaké informace o současné podobě této akce?
  Mluvil jste na toto téma se zástupci školy v Líšni, kde se to nepovedlo?
  Oháníte se pouze argumenty přečtenými na internetu, kde jsou informace vytržené z kontextu, případně i informace žurnalisticky upravené. Např. články v Bystrčníku tvrdí, že „Plánovaná týdenní návštěva pětice cizinců z různých zemí včetně islámských vzbudila negativní pozornost některých rodičů žáků školy.“ nebo „Někteří rodiče cizince ve školách nechtějí“. Ve skutečnosti paní ředitelka neví o nikom jiném z rodičů, kdo by k tomuto programu měl výhrady, kromě vás.
  Takže jste jeden rodič z celé školy, který si cosi přečetl na internetu, mnoho si k tomu ještě přimyslel a namísto řešení „problému“ vyvolal hysterii.
  Nejste náhodou muslim? Máte jejich praktiky.

 10. abc říká:

  Jen bych se zeptal, jak je možné si na něco, v tomto případě náboženství, udělat svůj názor jinak, než si o něm něco přečíst, absolovovat přednášky či si vyslechnout názory jiných? A je jedno zda se jedná o křesťanství, islám, nebo třeba budhismus. Rozhodně si myslím, že tento náboženský „přehled“ by měl mít absolovent ZŠ ať již je ateista či jakéhokoliv vyznání.
  Trošku mi to připomíná středověký hon na čarodejnice. Starosta zavelí a stádo běží za ním a kamenuje a upaluje….

 11. Tomáš říká:

  Není to náboženský přehled. Úmyslně se propaguje to pozitivní o islámu a to negativní se zamlčuje. Proč se žáci neučí o postoji muslimů k ženám? Nebo k nevěřícím? Nebo že za opuštění islámu je smrt? To se asi někomu nehodí…navíc ta neziskovka je provařená, stojí za ní Soros, který otevřeně přiznal, že stojí za invazí migrantů do evropy. Děti si mají odnést pozitivní zážitek s muslimem, aby si řekli – on je hodný, tak všichni muslimové jsou hodní – a nebránili se přílivu muslimů do budoucna. Neskočme jim na špek a důrazně proti takovým akcím protestujme

 12. Lenča říká:

  Je zajímavé že mnoho českých rodičů je pobouřeno jen když učitel chce po dětech vědět, proč slavíme Vánoce. Prý tyto irelevantní informace nemusí jejich děti znát, je tedy pro některé rodiče nepřípustné je zkoušet. Přestože informace o původu naší kultury a historii byly vždycky povinné v základním vzdělání. Výsledkem je to, že mnohý čtvrťák neví, co to má být ten Ježíšek. Někteří rodiče jsou doslova pobouřeni, pokud byste se pokusili vysvětlit jejich dětem kdo má být Mikuláš, význam Vánoc, nebo říci něco o původním českém ateistickém náboženství. Zato islám do škol těm samým evidentně nevadí. Mě zase nebude vadit, až ti samí lidé budou muset řešit porušování práv na svých vlastních dětech. Protože to co postaví, jejich děti potom budou muset žít. Nemám nic proti tomu, aby se dětem ukazovaly jiné kultury. Ale mám dost proti tomu, aby se malým holkám a klukům neřekla základní věc, a to sice že za nerespektování takových zvyků mohou být v řadě zemí ukamenováni na ulici. Pokud má dítě právo na informace a pro zpestření ho fotíme v šátku, tak to ale není právo na to být účasten agitky a dostat jen polovinu faktů. To je zásadní rozdíl. Stát se nyní chová jako gauner.

 13. Charous říká:

  KarelK…..svatá prostoto…. Víte vy vůbec, o čem je řeč??

 14. Honza Zeman říká:

  CHABRUS – kde berete tu jistotu, že pan Charous je jediný rodič, kterému vadí, že by si jeho dítě mělo vázat hadru na hlavu a pak se fotit s jakýmsi…….?
  Mně to vadí taky a nepřeji si to.

 15. Charous říká:

  Pane,nebo paní Chabrus:…vyvedu vás z omylu. Psal…a byla to paní ředitelka, která mi až do včera na mail nereagovala… Naopak vím, že volala vehementně na všechny strany a snaživě stavěla názorové šiky proti mě a pár zastupitelům. Koukám, že evidentně instruovala i vás… :-).
  Přeji hezký den.

 16. Charous říká:

  Tomáši…. Děkuji, napsal jste to stručně a jasně. Bohužel však některým to nedocvakne ani ve chvíli, kdy už bude 5x denně mlátit při modlitbě hlavou o zem směrem k Mekkce.

 17. Charous říká:

  Pane,nebo paní Chabrus:…vyvedu vás z omylu. Kontaktoval…a byla to paní ředitelka, která mi až do včera na mail nereagovala… Naopak vím, že volala vehementně na všechny strany a snaživě stavěla názorové šiky proti mě a pár zastupitelům. Koukám, že evidentně instruovala i vás… :-).
  Přeji hezký den.

 18. Carlos_V říká:

  Souhlasím s panem Charousem a děkuji mu za jeho rozumný postoj. Jen je potřeba dát škole jasný signál, že s tím nesouhlasí více lidí.

  ….Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů. Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného………. Já na tom projektu rozumím jedinému, už připravují dětí na ZŠ na to, že budou mít jednou ve třídách za spolužáky běžence. Zástěrkou k tomu se stala výuka angličtiny atp…

  Ti kterým se projekt líbí ať si udělají besedu v multikulturním domě nebo u sebe doma a ne na základní škole !!!

 19. chabrus říká:

  Pane Charousi, chcete říct, že jste nejprve kontaktoval paní ředitelku a po její nereakci jste teprve psal na radnici?
  Mě paní ředitelka neinstruovala, přesto mám infomace z první ruky. Zato vy jste instruoval vaši dceru, takže se nemůžete divit, že si z ní na facebooku dělají srandu. Ale za to vůbec nemůže paní ředitelka, ta to jen musí řešit.
  Vskutku vynikáte v umění udělat z komára velblouda a uplést z hovna bič. Nechystáte se náhodou do politiky? Jste přesně ten typ.

 20. chabrus říká:

  Honza Zeman – jistě, mě by vadilo, kdyby se moje dítě mělo fotit s arafatskou utěrkou na hlavě a být ukazováno na facebooku. Pokud bb fotka byla jen pro domácí použití, tak mi to nevadí.
  Pan Charous byl zpočátku jediný, kdo si představoval, že takto bude probíhat návštěva zahraničních studentů na Heyráku. Ono to tak nemělo být a nebude! Prezentace studentů mají svá daná témata a mezi nimi není náboženství. Nicméně když chtějí studenti z muslimských zemí ukázat fotografie své země, přece jen se tam nějaká ta mešita připlete. Tak jako u nás kostely.
  Ale to je těžké panu Charousovi a nyní jeho přívržencům vysvětlit, protože máte utkvělou představu o vymývání mozků, která živí vaši hysterii.

 21. Míša říká:

  Absolutně nechápu tu hysteii, co se ohledně toho strhla! všichni se bojíme extrémního islamismu – a je proč se bát! Ale proboha, návštěva zahraničních studentů z Číny, Portugalska, Indonésie, Ghany a Turecka podezřívat z šíření islámu mezi děti? To je paranoia!
  Proč se nebojíte, že ta čínská studentka bude mezi dětmi šířit komunismus? nebo ta z Indonésie třeba budhismus! A argument, že nejsou rodilí mluvčí a mají děti učit anglicky je taky naprosto zcestný. to přece nevadí, že nejsou rodilí mluvčí, ale anglicky mluví dobře a jde především o to aby si naše děti vyzkoušely jak porozumí angličtině a jak se zvládnou zeptat na to, co je zajímá.
  jestli se bojíte, že se dozví něco, co se vám jako rodičům nebude líbit, tak proboha nikdy nejezděte s dětmi na dovolenou do zahraničí – co kdyby tam na ulici někoho potkaly a ten jim povyprávěl něco o své zemi!!
  a kdo se bojí aby jeho dítě někdo nestáhl k islámu, tak ať mu především zakáže počítač, tam hrozí velké riziko zfanatizování dětí. tak prosím bojujte na správné frontě a nechte školu dělat svoji práci.

 22. Charous říká:

  Chabrus:…“soudružko“ učitelko, jste tak průhledná, že vám vidím až do žaludku. 🙂
  …a nepomůže vám ani když jste si zvolila nickname „Chabrus“, jenž má evokovat, že jste mužského rodu. :-). Jen se zbaběle schováváte za nic neříkající přezdívku a nejste schopna svá „moudra“ signovat ani svým pravým jménem, což o něčem také vypovídá.
  Takže vám poradím. Šetřete si čas, emoce a energii. Vaše bagatelizace daného problému se mnou nic nedělá. A můžete se radit s kantorským sborem, co by jste ze ještě „vypotila“, jak chcete…
  Hezký den 🙂

 23. Tomas říká:

  Co se bude dit, kdyby nahodou vyslo najevo, ze o nabozenstvi pri navsteve nepadla ani zminka? Budou to mistni vlastenci povazovat za svoje slavne vitezstvi?
  Nebo vadi uz jen setkani s muslimem? To by mohl byt problem, protoze jich v Bystrci nekolik je…
  Vypada to, ze kazdy „slusny“ a „hodny“ muslim je jen rafinovany vymyvac mozku, takovy predvoj, ktery ma oslabit nasi imunitu a ostrazitost, aby nas pak mohli zotrocit.

 24. Chabrus říká:

  Omyl, pane Charousi, nejsem ani soudružka, ani učitelka:) Chybí vám logické myšlení. Kdybych byla učitelka, nemohla bych výše napsat, že nejsem instruována ředitelkou:)
  Škoda, že místo toho, abyste konstruktivně odpověděl na moje otázky a narážky, volíte osobní urážky. Je jen vidět, že, bohužel, mám pravdu. Emotivní je vaše vystupování, ne moje:)

  Víte, mě je vlastně jedno jestli tam ti studenti budou nebo ne a co tam budou dělat. Já v nich objektivně žádnou hrozbu nevidím.
  Mě je jen líto, že vaší paranoiou zadíráte úplně zbytečně dost lidí, kteří by místo toho mohli dělat něco smysluplného a manipulativně děsíte rodiče, kteří nejsou schopni si sami získat relevantní informace, natož myslet racionálně.
  Je to fakt smutný.

  Dobrou noc

 25. Honza Zeman říká:

  Já beru jako vymývání mozků to, že uvážou dítěti hadr na hlavu a fotí se s ním pod vlajkou. Škola po nás vyžadovala souhlas s tím, kdy, kde a jak se může naše dítě fotit a zda to můžou zveřejnit. O tom, že by se mělo fotit s hadrou na hlavě tam nepadlo ani slovo a já osobně s tím nesouhlasím. Ať si klidně besedují, ale hadru a vlajku netahají do školy. V tom opravdu hrozbu vidím.

 26. Carlos_V říká:

  Nevím proč pana Charouse v diskuzích napadáte, vaše srovnání a argumenty jsou zcestné. Jediné rozumné uvažování má pan Charous.

  Vyzývám všechny normálně uvažující rodiče co s projektem a formou oznámení takovéto akce nesouhlasí tak ať v době konání omluví své děti ze školy.
  Protimultikulturní týden volna.

 27. Ilja říká:

  Zajímavé vyjádření Klubu rodičů a přátel školy: http://krap32.cz/?p=3394.
  Naprosto souhlasím.

 28. Laďa říká:

  Mohli byste sem někdo dát nějaký odkaz na Sorosovo otevřené přiznání, že zrovna on stojí za invazí migrantů do Evropy? Soros není žádný svatoušek, to opravdu ne. Je burzovní spekulant a investor, a za svým cílem (vydělat hromadu peněz) umí jít extrémně tvrdě, takže po jeho kšeftech často zůstávají nešťastní lidé. Podobně jako za Babišem nebo za Kellnerem. Žádný miliardář se nestal miliardářem tím že byl hodný na lidi okolo sebe. „If you wanna be rich, gotta be a bitch.“ Tenhle člověk za svůj život vydělal 25 miliard dolarů a jsem si jistý že všechno co dělá dělá jen a jen s cílem vydělat další peníze. Nějak si neumím představit, že by pro něj rozpoutání invaze do Evropy mohl být natolik výdělečný kšeft, aby se mu vyplatilo investovat do toho svůj drahocenný čas.

  Moc nechápu, proč se bojíte, že vaše děti ve škole naučí něčemu závadnému. Myslím všeobecně, nejen v téhle konkrétní situaci. Copak vy svoje děti nevychováváte? Sedíte doma u televize s lahváčem a čumíte na fotbal, a výchovu dětí kompletně přenecháváte škole, a teď jste se polekaly, jestli je náhodou škola nevychovává jinak než jste si mysleli? Vždyť my rodiče máme na své děti mnohem mnohem větší vliv než učitelé. Učitelka jim může něco říkat pár hodin denně, my na to máme celá odpoledne, celé víkendy, celé prázdniny. Ten čas můžeme využít jak chceme. Můžeme si s nimi povídat o tom, co si ten den říkali ve škole, a když zjistíme že učitelka říkala že islám je bezva, tak si můžeme popovídat o dalších detailech, ne které ve škole „nezbyl čas“… o tom, jak muslimové zachází se ženami v Saudské Arábii, můžeme si na internetu prohlédnout fotky no-go zón ve švédském městě Malmö, můžeme jim ukázat aktuální fotky Sýrie… Koneckonců to Malmö je za rohem, cca 12 hodin cesty autem, podobně daleko jako na Makarskou, dá se tam zajet na víkend kdybyste chtěli dětem poskytnout důkaz na vlastní oči. Kdyby vám děti nechtěly věřit a chtěly věřit učitelce. Takové možnosti učitelka nemá. Kdyby ve škole chtěli dětem vtloukat nějaké bludy, anebo jim něco zamlčet, tak jako rodič přece bludy hravě vyvrátím a mezery hravě zaplním. Mám na to mnohem víc času než učitelka a mnohem víc možností. A nejenom v otázce islámu. Je to rodič kdo formuje svému dítěti celkový pohled na svět, je to rodič od koho dítě plus mínus zdědí zdravý nebo nezdravý životní styl, vztah ke sportu, k přírodě, k penězům, názor na náboženství, lásku k vlasti… a tak dále a tak dále. Ne škola. Pokud máte strach, že škola v tomto směru dělá něco špatně, tak nejspíš děláte něco špatně vy.

  Mimochodem slovo „hadr“ je rodu mužského, viz pravidla českého pravopisu: http://www.pravidla.cz/hledej/?qr=hadr

 29. Mirrda říká:

  Nechápu,co je špatného na setkávání lidí různých národností a jazyků.Pracuji ve školství 30 let a toto bylo,co pamatuji.V době totality ,,zúžené,, na ,,spřátelené,, socialistické země.Zatím to žádnému dítěti újmu nezpůsobilo.Děti jsou totiž na rozdíl od hysterických dospěláků přirozeně inteligentní.A pokud si někdo fakt myslí,že by se nějaký radikální islámista naivně nechal chytit a usvědčit na základní škole v Brně Bystrci,tak by se měl nechat vyšetřit psychiatrem.A pokud někdo ten pocit má,ať se domluví s ředitelkou školy a těch hodin se zůčastní.Hranice jsou ,,otevřený,, už tolik let, ale pořád jsme ještě národem buranů.Tím samozřejmě nepodceňuji nebezpečnosti radikálních islámistů. Ale v případě tohoto letitého mezinárodního programu je směšné něčejo se obávat.

 30. Charous říká:

  tohle je zřejmě podle „bagatelizátorů“ daného problému také v pořádku…

  http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2016/09/skola-hrou-aneb-dnes-si-zahrajeme-na.html

 31. id5 říká:

  Je to prosté – pokud chce škola mému dítěti podstrkovat cokoliv nevhodného, dítě musí změnit školu. Emotivní tahanice s vedením školy jsou zbytečné. Taková škola musí přirozeně skončit na nedostatek žactva…

 32. dejv říká:

  id5 – s Vaším přístupem se o Vás jiné školy budou přímo rvát

 33. Charous říká:

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rodice-odmitli-multikulti-ve-skole-Radni-hrozi-socialkou-aneb-Barnevernet-po-cesku-476591

Zanechte komentář

3 + 3 = ?