Sdílet
Moravská vlajka potřetí. S Bystrcí nebo bez?

Bystrčník 18. 5. 2012 v 07.36 Témata: , , , , , ,

Bohunice, Útěchov, Líšeň, Medlánky, Žabovřesky, Kníničky. Na radnicích všech těchto městských částí zavlaje letos na svátek Cyrila a Metoděje moravská vlajka.

K vyvěšování praporu Moravy na radnicích obcí vyzývá letos už třetím rokem občanské sdružení Moravská národní obec. Loni se jí podařilo přesvědčit 220 obcí, letos už se prý zapojí 275 radnic. Přibude k nim i Bystrc?

Loni ani předloni se bystrcká radnice k vyvěšování moravské vlajky nepřihlásila. Rada městské části oba roky výzvu Moravské národní obce projednala, radní byli pokaždé proti. Jak to dopadne letos? Na otázku Bystrčníku odpovídá místostarosta Petr Fedor (TOP 09).

*

Podle mých informací letos podobná žádost na bystrckou radnici ještě nedorazila, ale můj osobní názor zůstává od loňska stejný. Zlatočervená vlajka s moravskou orlicí na štítě, která bývá v této souvislosti často napřesně nazývána vlajkou moravskou je z mého pohledu znakem jistého politického hnutí, nikoli vlajkou zemskou. Za tu by se dala považovat modrá vlajka se šachovanou orlicí, jak ji vyobrazuje kupříkladu jihlavská právní kniha Jana z Gelhausenu již na přelomu 14. a 15. století.

V žádném případě nezpochybňuji právo kteréhokoli jedince, či společnosti vybrat si jako symbol k propagaci svého programu téměř jakoukoli vlajku, či znak. Měly by tu ovšem být vždy dodržovány alespoň základní pravidla heraldiky a vexiologie. Mírně ovšem nadzvedávám obočí, pokud se takovéto novodobé symboly začínají vydávat za symboly zemské, notabene země, kterou miluji a vybral jsem si ji za domov pro sebe a svou rodinu.

Z celé akce „Vyvěšování moravské vlajky“ na můj vkus až příliš okatě vyskakují pojmy jako národ a národnost, jejichž hlasitým vykřikováním se za posedních stopadesát let napáchalo už tolik škody…

Sám sebe považuji za dobrého Moravana a vždy si budu vážit všech, kteří pro tuto zemi vykonali a jistě ještě i vykonají mnoho dobrého. Při tom všem bychom ale neměli zapomínat, že – jak ve svém posledním románu Pražský hřbitov píše Umberto Ecco – národní totožnost bývá často poslední zbraní vyděděnců a ti, kdo nepoznali své otce, se často dovolávají čistoty rasy…

Petr Fedor

*

Ke stažení

Výzva Moravské národní obce k vyvěšení moravské vlajky (PDF)
Infomace o moravské vlajce na webu MNO (PDF)

Související

Chcu, aby na mojí radnici vlála Moravská vlajka (Stránka iniciativy na Facebooku)
Moravský prapor znovu vlaje
Vlajku za Moravu vyvěsí i v Čechách
4:1 pro vlajku Moravy
Anketa: Moravská vlajka na bystrcké radnici?
Kníničky, Medlánky i Žabiny moravskou vlajku vyvěsí. Bystrc zřejmě ne

38 komentářů k příspěvku „Moravská vlajka potřetí. S Bystrcí nebo bez?”

 1. Tomáš Ruprecht říká:

  Dobrý den, pane Fedore, myslíte tuhle vlajku? http://knihyfantazie.cz/lvi%20galerie/28%20jost1.jpg Tak vyvěste tedy tuto autentickou vlajku z 15. stol. a bude po problému – nebude se propagovat žádné současné politické hnutí a Moraváci budou spokojeni!!! 🙂

 2. Jaroslav Krábek říká:

  Vážený pane Fedore,

  po přečtení Vašeho příspěvku jsem překvapen a popravdě velmi zklamán Vaší argumentací. Tím spíše, že jsem Vás doposud považoval za člověka uvážlivého, bez sklonu k překrucování skutečnosti a podsouvání nepravd. Což jsou jevy tak typické pro současné politiky.
  Neumím si Vaše slova jinak vysvětlit, než že jste zcela milně informován o výše zmíněné iniciativě „Vyvěšování Moravské vlajky“ a již vůbec nic nevíte o Moravské národní obci (MNO), která tuto iniciativu organizuje. Proto jen několik vět k Vašim argumentům.
  Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná schválená podoba moravské vlajky, je MNO doporučována podoba vlajky, která je na Moravě nejvíce rozšířena a dostupná. To však neznamená, že by zúčastněné radnice nepoužívali i jiné podoby moravské vlajky. Vámi doporučovanou tzv. markraběcí standartu používají např. Klobouky u Brna, Bohunice aj. Z pohledu pravidel vexiologie jsou obě podoby nevhodné, ale takto „vexiologicky nevhodných“ je většina používaných vlajek států a zemí Evropy. Podobně mi zcela uniká, proč by zrovna červenožlutá vlajka měla být znakem „jistého politického hnutí“? Nevím ani, koho máte na mysli. Snad politickou stranu Moravané? Mohu Vás ubezpečit, že ta nemá s iniciativou, ani s MNO pranic společného a sama MNO nemá o současnou reálnou politiku v ČR ani zájem, ani chuť se jí zabývat.
  Co mě však mrzí nejvíce, je jak MNO podsouváte nacionalismus a národovectví. Přitom MNO je právě tím subjektem, který dlouhá léta bojuje proti nacionalismu, jako reliktu 19. století. Obhajuje myšlenku, že občanská společnost je základem státu. Národ vnímá z pohledu 21. století, jako společenství lidí stojící na pozitivním se přihlášení k určitým hodnotám a kultuře, kde nikdo nedělí lidi podle jazyka či barvy kůže na příslušníky toho či onoho národa. Více se o našem názoru na nacionalismus např. v 19. čísle časopisu Moravská obec, který je ke stažení na webu MNO: http://www.zamoravu.eu.
  Vážený pane Fedore, pokud byste se chtěl dozvědět o nás i naší iniciativě více, jsem kdykoliv připraven k osobnímu setkání a zodpovězení všech Vašich dotazů.

  S pozdravem
  Jaroslav Krábek
  předseda MNO

 3. Jirka M. říká:

  Pane Fedor, když můžete napsat: „Z celé akce „Vyvěšování moravské vlajky“ na můj vkus až příliš okatě vyskakují pojmy jako národ a národnost,…“, tak jste asi dlouho neposlouchal rádio, nedíval se na televizi a nečetl noviny. Možná jste delší dobu v zahraničí… Dám si trochu práce a vygooglím Vám několik slovních spojení, která Vám možná budou také připadat okaté a vyskakující, přesto jsou nám každodenně podsouvány na oficiálních místech a v médiích:

  ČESKÁ NÁRODNÍ ASOCIACE TECHNICKÉ ANALÝZY
  Česká národní větev Světové drůbežnické společnosti
  Česká národní asociace vodního rodea
  Český Národní Komitét IMEKO
  Český národní korpus
  Český národní registr dárců dřeně
  ISPO – Česká národní členská společnost ISPO
  Česká národní skupina Mezinárodní společnosti pro trestní právo je občanským sdružením,
  Česká národní skupina Mezinárodní společnosti pro trestní právo je občanským sdružením,
  Český národní symfonický orchestr
  Český národní komitét pro mezivládní program UNESCO
  česká národní zdravotní pojišťovna hradec králové
  České národní unie Taekwon-Do ITF – eStránky.cz
  česká národní pojišťovna
  česká národní agentura mládež
  Český národní komitét programu MAB – MAB – Akademie věd ČR
  Co je český národní panel? Moderní nástroj pro online sběr dat
  České národní fórum pro eHealth občanské sdružení je nevládní nezisková organizace
  FITPRO – Český národní orgán pro usnadňování procedur
  Český národní výbor pro spolupráci s Mezivládní oceánografickou …
  Český národní podnik, s.r.o.
  Český národní symfonický orchestr
  Česká národní banka

  A co všechno může být národní:-) :

  Odborný měsíčník Národní pojištění
  Národní myšlenka
  Národní síť Zdravých měst
  eSTUDÁNKY – národní registr pramenů a studánek
  Národní knihovna České republiky
  Národní dům
  národní tým
  národní lesy
  národní hospodářství
  Národní soustava povolání
  národní parky
  Národní protidrogová centrála
  Národní strojírenský klastr, o.s
  Národní vzdělávací fond
  (národní kmitočtová tabulka) – ČTÚ
  Národní muzeum
  Národní galerie v Praze
  Národní archiv
  Národní bezpečnostní úřad
  Strukturální fondy EU – Národní strategický referenční rámec
  Národní rada osob se zdravotním postižením
  Národní zemědělské muzeum
  Národní filmový archiv
  Národní lékařská knihovna
  Národní účetní rada
  Národní památkový ústav
  Národní ústav odborného vzdělávání
  Národní institut pro další vzdělávání
  Národní registr majitelů zvířat
  Národní cirkus
  NÁRODNÍ STAVEBNÍ CENTRUM
  národní trhy
  Národní předmluva.
  Národní zkušební řád
  národní zkouška záchranných vodních prací
  Národní norma
  národní titulní strana, národní předmluva, národní po- známky …
  národní referenční laboratoř

  Co nyní říká Váš vkus? Je v nich něco okatého? Já myslím, že rozhodně!

  Vaše závěrečná citace svědčí o Vaší sečtělosti, ale také o tom, že tušit a znát jsou dvě zcela odlišné věci.

  Přeji Vám dobrou noc!

 4. Tomáš Ruprecht říká:

  Rodit – narodit – národ! Co je na tom okatého? Když se někdo narodí, je to vždy na nějakém geograficky definovaném území a tím pádem je daný človíček součástí společenství, které se nazývá národ. Co je špatného na tom být hrdý na to, že jsem se někde narodil? Vlastně je to absurdní, zejména z úst (resp. z úhozů do klávesnice) radního Bystrce, aby nějak kritizoval uznání toho, že jsme se někde narodili a že se tím cítíme být poctěni. Divný přístup – nechápu 🙁

 5. P. Brodský říká:

  Rád bych požádal autora tohoto článku aby citoval, kde a jak Moravská národní obec spojuje jejich akci vyvěšování vlajek s pojmy národ a národnost. Já nic takového nenašel!
  Brodský

 6. David M. říká:

  Moravská vlajka nepatří žádné straně, ale lidem, kteří na Moravě žijí- to je hrubá demagogie a pan Fedor nemá žádné právo být v této oblasti „cenzorem a soudcem“.

  Kdyby k nám nedejbože přijel pan prezident, tak by jste také nechtěli prezidentskou zástavu?? Protože ta je dle mého názoru znakem „jistého politického představitele“- pravicového prezidenta, čestného předsedy ODS, jeho názorů a nikoliv vlajkou nás, občanů (na rozdíl od vlajky moravské).

  Nevím jaké „škody“ by mohlo vyvěšování moravské vlajky dle pana Fedora způsobit?? (jak pan Fedor naznačuje)
  Že by jsme se chtěli trhnout a založit moravskou republiku?:-) Pane Fedore,to je opravdu mimo mísu a další vaše demagogie…

 7. Honza z Brna říká:

  Jaképak asi škody napáchalo národní obrození? Již z názvu je patrné, o co šlo. Abych nechodil daleko. To Ludvík rytíř Dittrich, nebo P.František Sušil byli „údernou“ pěstí vyděděnců, nebo válečných štváčů? To snad ne. I když byla Morava mocenskými zásahy jako země rozbita krajským zřízením, to neznamená, že neexistuje. A když se mnozí obyvatelé hlásí k moravskému národu, co je na tom špatného? Nebo moravskou orlici zrovna zrušíme jako projev nacionalismu? Povědomí o této zemi je ne dost přesvědčivé. To když např.Munzar v pořadu Zpět k pramenům řekl, že Ostrava je prvním místem v Čechách, kde se začalo dolovat černé uhlí.. Ignorance, nevzdělanost, nebo jen čistá lidská blbost? Nechci Vám pane magistře nic podsouvat, ale pochopil jsem, že jste dobrým Moravanem bez národnosti. To já se naopak k této národnosti hlásím, stejně jako k městu ve kterém žiji co by šestá generace.

 8. Tomáš Ruprecht říká:

  Já zkrátka nechápu, proč vždy, když se vyjádří politik k nějaké věci, tak řekne A, a decentně mlčí o B. Takže, když bude vlajka „originál“, vyvěsí ji radnice? Jistě MNO nebude proti, když stejnou myšlenku Bystrc vyjádří akorát jiným symbolem – naopak, myslím, že každý by si mohl vyrobit vlastní Moravskou vlajku a znak, dle toho, jak to daná obec či občan „pociťuje“, ať už vztahem svých obyvatel k Moravě, nebo vztahem obce – i třeba historicky – jako takové k Moravě… Ale podstata je jasná – podpořit Moravu jako území, kde by měla bý radost žít! Dokonce si dovedu představit, za takových 10, 15 let, že se Morava odtrhne od Čech, protože dle mne budoucnost Evropské Unie jsou regiony, tj. dovedu si představit, v hodně odvážné vizi, že se např. vyčlení i nějaké silnější kraje apod. Ale to je přirozený vývoj – Belgie se, dle mne, také časem rozdělí na 2 samostatné státy a čím více menších státečků bude v EU, tím lépe, protože se moc diversifikuje do menších celků a přesto – pod hlavičkou EU budou tyto státy mít dobré zázemí pro volný obchod apod. A pokud zruší EU dotační politiku a např. zavede věci užitečné – např. konečně zruší mobilní datové hranice (roaming) a také „bankovní roaming“, tj. převod do banky v EU aby byl jako převod vnitrostátní, tak to bude jedině dobře a snad se i názory občanů na EU jako takovou vylepší 🙂

 9. Jaroslav Krábek říká:

  P.S. – k mému přispěvku.
  Teprve dnes jsem si svůj příspěvek přečetl v klidu a s hrůzou jsem zjistil, že jsem ho odeslal i s mluvnickými chybami. Snad jsem se tím nikoho nedotkl.

  S omluvou
  Jaroslav Krábek
  MNO

 10. Viktor říká:

  Kolik moravských vlajek visí na Cyrila a Metoděje z oken bytů nebo vlaje před domy obyvatel? Nevím jak vy, já neviděl žádnou. Kde jsou všichni ti nadšení Moravané, kteří chtějí vyvěšování praporu po radnicích a institucích? Projevuje se jejich cítění ještě taky jinak, než že chtějí, aby někdo udělal něco za ně, pokud možno ještě za cizí peníze?

 11. Tomáš Ruprecht říká:

  Ano, máte pravdu, je smutné, že např. po zateplení většiny domů zmizely ze vchodů držáky na vlajku, nechápu tedy proč – chápu, že nám v roce 2007 přecvakli dělníci natažený UTP kabel, ale to bylo mou chybou, že jsem nepředpokládal, že budou ti vtipálci, tak rychlí :-)… Ale nechápu, že tam ty držáky nedali zpět…

  Jinak, samozřejmě, každý má možnost umístit si jakoukoli vlajku na svůj balkon (ČR, EU, Moravy, Bystrce, Brna…klidně i Slovenskou pokud např. dneska večer porazí Rusko, jakože vlajka – symbol, bych zde bral jako výraz úcty k lidem, kteří tento symbol zastupují…

  Ale je pravdou, kolik lidí tohle skutečně dělá…

 12. Jirka M. říká:

  Viktore: Předpokládám, že kdybys skutečně chtěl vědět to na co se ptáš, tak by sis to našel, třeba na internetu, nebo by ses normálně zeptal, ALE ty nechceš vědět, ty chceš kritizovat…

 13. Alexandr říká:

  Tož Viktore, kolik že vlajek ČR visí v oknech občanů na státní svátky. Já sem žádné neviděl od r.89. Kde jsou Ti všichni občané chtiví vyvěšovat vlajky ČR… Kde jsou všichni ti nadšení Češi, kteří chtějí vyvěšování praporu po radnicích a institucích? Projevuje se jejich cítění ještě taky jinak, než že chtějí, aby někdo udělal něco za ně, pokud možno ještě za naše(cizí) peníze? Konec opisu…Podívej se do zrdcadla a začni u sebe. U mne moravská vlajka visí, já se do zrcadla klidně podívat mohu..

 14. Vladimír Novotný říká:

  Viktore, v níže uvedených odkazech naleznete ukázky používání moravských vlajek (symbolů) u veřejnosti. Vesele jsou užívány na veřejných místech, lidé používají moravské symboly při různých činnostech během celého roku. Dokonce se moravská žluto-červená vlajka používá více než poč. 90. let 20. stol, kdy byla velká porevoluční euforie. Troufám si napsat, že v současnosti zažívá novou renesanci. Neváhají se s ní fotit přední politici, obecní a městští představitelé, ale především i samotní obyvatelé Moravy. Tyto fotky lze najít na různých web portálech, Facebooku, v rozličných médiích atd. Když si uvědomíme, že Morava už 64 let nemá správní podobu, 41 let tu vládla tuhá totalita a vše moravské (včetně moravských symbolů) bylo potlačováno a ve školách se o Moravě do dnešní doby téměř nic neučí … Tak přes to všechno je úžasné, že Morava a její symboly tu jsou – co víc, ony se začínají čím dál více používat. A DOBROVOLNĚ. No není to paráda …

  http://zamoravu.eu/2012/04/215-radnic-informace-ohlasy-inspirace/
  http://zamoravu.eu/2012/04/sport-a-moravske-symboly-2/
  http://zamoravu.eu/2012/03/tvarozna-spisovatel-frantisek-kopecky-o-morave/

 15. Filip z Olmika říká:

  Pan Petr Fedor slyší na poušti trávu růst:-)

 16. Ondřej říká:

  Mýlíte se,
  ti kteří prosazují vyvěšování moravské vlajky ve své většině apelují na zemské hodnoty, na loajalitu k tradici a kultuře Moravy bez ohledu na národnost, či rodný jazyk. Apelují na hodnoty, které byly pošlapány zrušením země Moravskoslezské komunisty v r. 1949, v čemž se současný stát podivuhodně ztotožńuje s komunistickým režimem. Ano buďmě upřímní – v Moravské národní obci je i proud snažící se konstituovat moravský národ, nicméně ve své většině se skutečně jedná o pozitivní akci, bez snahy se negativně vymezovat vůči komukoliv. Jde o vyjádření lásky k historii, tradici a kultuře Moravy která je hodna ochrany a zachování.

 17. Tomáš Ruprecht říká:

  Ondřej: „Jde o vyjádření lásky k historii, tradici a kultuře Moravy která je hodna ochrany a zachování.“ Ano souhlas: proto odvolávám, co jsem řekl, není třeba žádných symbolů – stačí něco konkrétního udělat pro náš kraj, obac, sousedy, kamarády a to samo o sobě tyto hodnoty více podpoří než cár látky 🙂

 18. Viktor říká:

  Jenže o to tady vůbec nejde, Tomáši. Celá rétorika, kterou moravističtí politikové obalují akci s vyvěšováním vlajek po radnicích, je od základu lživá. Bohužel to je pro moravisty zcela typické, jak ukazuje tato a v podstatě všechny diskuze, které vedou.

  Hrátky s moravskou vlajkou jsou koníčkem a vyjádřením osobního přesvědčení dotud, dokud si tu fangli vyvěšují z vlastního okna, máchají jí na hokeji nebo si ji dávají na tričko. Jakmile chtějí aby se octla na budovách státní a veřejné správy, symbolických místech státní moci, pak je to politikum par excellence. Vůbec nic na tom nezmění úporná tvrzení MNO, že ne, oni s politikou nemají a nechtějí mít nic společného.

  Celá akce MNO s moravskou vlajkou je předstupeň politických požadavků, taková propagandistická příprava. Standardní politická cesta je pro moravisty tady a teď neprůchodná, jak ukazují výsledky voleb. Moravská otázka je ve veřejném diskurzu všeobecně považována za podobně extrémistický názor jako obnovení monarchie; nikdo to nebere vážně. Takže se moravisté snaží, aby tomu tak nebylo, aby to téma odtabuizovali, aby Moravu do veřejné diskuze dostali jako něco normálního, o čem se lidi baví, místo aby si ťukali na čelo. To je skutečný účel celé akce s vlajkou. Až bude viset na radnicích, až se do podvědomí lidí dostane, že jsou Moravané, cosi jiného než „tamti“, pak moravisté zařadí další stupeň.

  Takový postup je zcela legitimní a v podstatě standardní. Mně vadí jen ty jejich lži. Moravisté buď uvěřili vlastní propagandě (to považuji za nejpravděpodobnější) nebo si cynicky myslí, že lidi jsou úplní idioti a dají se přesvědčit, že černá je bílá. Třeba když ukážou pár fotek z hokeje, tak že se najednou změní můj pohled z okna, kde v několikatisícovém sídlišti fakt žádná moravská vlajka nevisí a nikdy nevisela (vy jste, Tomáši, někdy nějakou v Bystrci viděl?). Nebo když si myslí, že věc se depolitizuje tím, že se řekne, že není politická. Nebo když tvrdí, že vyhraňování se vůči Čechům a Praze v jejich moravistickém pojetí vůbec, ale ani náhodou nemá nic společného s nacionalismem. Nebo když vám chtějí namluvit, že když k vyvěšování vlajky vyzývá MNO, ach, tak nesmírně apolitické (viz výše) sdružení, že najednou zmizí souvislost s politickou stranou Moravané.

  Všimněte si typické struktury argumentace moravistů, jak se vždy vzdaluje od jádra věci, kdykoli k němu začnete směřovat. Půjdou po formální stránce, po slovíčkách, zasypou vás historickými odkazy a když to jinak nepůjde, začnou, že jste odrodilec, čechizátor a zapíráte vlastní matku. Ono to ani jinak moc nejde, vždyť ve skutečnosti vy i oni víte, jak ty věci doopravdy jsou. Sjednotit, vytvořit nepřítele, spasit. Tisíckrát opakovaná cesta k moci.

  Je mi lidsky sympatická urputnost moravistů. Ta vytrvalost, tolik úsilí pro tak efemérní cíl, to musím obdivovat. Přeji jim všechno dobré, jen ne žádný politický úspěch. Lidi, co si myslí, že si skutečnost dokážou vylhat, by se k moci nikdy dostat neměli.

 19. David M. říká:

  Viktore, fakt si myslím, že to „moravské nebezpečí“ s pane Fedorem dost přeháníte…Já neznám osobně nikoho, kdo by chtěl „Moravskou republiku“, odtržení od Prahy apod… Cítím se být Moravákem, ale nějakou „Moravskou národní stranu“ jsem nevolil a ani volit nebudu. Proč?
  Nějaký „druhý Slovenský model s odtržením“ je nesmysl. Slováci po vlastním státu toužili po staletí a šli tvrdě za tím, včetně oficiálních politických představitelů.
  Rozdíl mezi Čechy a Moraváky je pouze v“povaze“- větší přátelskost, otevřenost atd…. Poznal jsem to osobně, když jsem nějaký čas pracoval v Jihlavě- tam už jsou lidé povahově odlišnější, než na jižní Moravě.
  V té vaší logice by bylo nebezpečné i používání bystrckého znaku- ten by totiž mohl být politickým symbolem „bystrckého nacionalismu- a odtržení od velikého Brna“ 🙂
  Např. Heršpice se odtrhnout od Brna chtějí- to je jistě způsobeno tím, že nikdo tam nezakázal vyvěšování Heršpického heraldicky nesprávného znaku…:-)

 20. Tomáš Ruprecht říká:

  No, myslím, když to tady tak čtu, že je to taková roztomilá hra kočky s myší 🙂 Prostě o nic nejde, pravdou je, že nejférovější ze strany radnice by bylo, a to myslím naprosto vážně – dát na web radnice hlasování kdo chce a kdo nechce tu vlajku vyvěsit.

  No, taková internetová petice – jméno, příjmení, bydliště a datum narození, ať to má nějakou váhu – a když bude 51% lidí pro, tak v tomto smyslu bych, pokud by radní byli moudří, ustoupil vůli lidu, protože o nic nejde, požadavek na vyvěšení Moravské vlajky je racionálně podpořen i tím, že se této akce účastní stovky jiných obcí, ale když už jsou Moraváci přesvědčeni, že by tolik lidí chtělo tu vlajku vidět na radnici, tak ať to podpoří tvrdými daty, tj. peticí – a bez ohledu na nějaké zákonné limity, kdyby se účastnilo klidně jen 2000 lidí a 1001 bude souhlasit, tak bych to být radníci „zariskoval“ a tu vlajku tam dal, přece jen, někdy musí člověk udělat krok neznámým směrem…

 21. Viktor říká:

  David: Můžete mít pravdu, že to přeháním. Asi je to tím, že Moravany sleduju několik let. Jestli chcete někoho, kdo si autonomii, odtržení a podobně přeje, pak na http://www.moravane.eu jich najdete dost. Přeháním… no asi jo. Ne v tom, že by snahy moravistů nešly přesně tímto směrem, ale v tom, že ani tak žádné reálné nebezpečí nehrozí. Myslím, že se jim to nepovede. To jsem si ovšem v roce 1991 myslel taky.

  Znovu opakuji – odtržení Moravy, stejně jako Bystrce, je legitimní téma a ačkoli si u toho prvního myslím, že je to blbina, nemám nic proti, aby se o tom diskutovalo. Vadí mi, když ze mne dělají vola a lžou mi do obličeje.

  Tomáši: V podstatě s vámi souhlasím. Tohle blbnutí s moravskou vlajkou je – zvlášť pro média – pěkná tradice. Tolik hádek a přitom v podstatě (zatím) o nic nejde. Každý má na to názor, každý se rád zapojí, pak se na něj slítne v komentářích dobře zorganizovaná moravistická gerila. Něco se aspoň děje a přitom výdaje jsou minimální. Ostatně proto to taky MNO dělá, spousta marketingu za málo peněz.

  Místní referendum by jistě věc vyřešilo.

 22. Tomáš Ruprecht říká:

  Myslím, že referendum by asi byla blbost, páč by to stálo guga peněz, ale kdyby udělali MNO internetovou petici, za měsíc by to vytiskli a na dvoukoláku odvezli ty stohy papírů na radnici, tak by myslím bylo vymalováno a vlajka by tam na Cyrila a Metoděje hrdě mohla vlát 🙂 To je dle mne asi nejférovější přístup, ale vyžaduje aktivitu – aby jim to podepsalo alespoň 2000 lidí (aby to mělo vůbec smysl předat radničníkům), tak musejí začít od zítra obíhat byty – náhodou mne by tohle ani moc neobtěžovalo, lepší než nabídky mobilních a elektrických tarifů, takové malé jarní zpestření zatuchlých vod Bystrckých 🙂

 23. Tomáš Ruprecht říká:

  Nicméně, tohle jde mimo mne, já se zaměřím raději na věci konkrétnější s nějakým reálným dopadem (snad pozitivním) na spolu-aktivisty :-), tak zkusím napsat panu řediteli ZŠ Vejrostova magistru Zdeňku Černoškovi, jak on se dívá na ten nápad s tou hrazdou, doufám, že zde taktéž (abych to nezakřiknul) NEdojde na Vaše slova (jak jste naznačoval u toho mého dotazu ohledně kolařů a bruslařů na radnici :-)) a pan ředitel mne nevyfa… err neposlal někam 🙂

 24. Ondřej říká:

  „stačí něco konkrétního udělat pro náš kraj, obac, sousedy, kamarády a to samo o sobě tyto hodnoty více podpoří než cár látky“ Z tohoto pohledu je tedy cár látky asi každá vlajka, státní, obecní, zemská. Proč je vůbec lidi veší, o co jim jde, když stačí s „kamarády udělat něco pozitivního“? Proč vůbec lidé udržují nějaké tradice, identitu? Vždyť je to nějaký balast a žilo by se jim bez toho snad lépe…nebo snad ne? Podívejte, celá akce má sice samozřejmě i jistý politický rozměr, ale především rozměr kulturní. My kteří s tím sypatizujeme, považujeme kulturu a tisíciletý vývoj Moravy za hodnotu hodnou zachování. Jedním ze způsobů jak ji zachovat kromě toho, že budeme děti učit lidovým písním a zvykům předků, je i veřejné přihlášení se k Moravě. Tento stát (resp. ČSR) Moravu jako samosprávný celek protiprávně zrušil, přesto MOrava duchovně přetrvává. Pokud má ale opravdu přetrvat a prosperovat, domníváme se, že návrat k zemskému zřízení je nutný. Musí tu být prostě samospráva. Já chápu, že je to pro Vás podezřelé, protože komunistický režim, ale i český nacionalismus v tomto napáchal velké škody. Pokud se od nás vydáte prakticky jakýmkoliv směrem (kromě Slovenska), zjistíte že samosprávné země v rámci států reálně politicky a hlavně kulturně fungují. V Rakousku nebo Německu by zase neuvěřitelně koukali na Vás, že se pozastavujete nad tím, že se v Bavorsku, Tyrolsku, Sasku, atd. atd. veřejně prezentuje mimo jiné vlajka dané spolkové země. My se za to ale musíme asi omlouvat a máme se stydět za to, že chceme uchovat hodnoty a kulturu, která tu byla po tisíc let? Tak kdo je tady směšný a divný?

 25. Filip z Olmika říká:

  Pěkně jsi to vysvětlil, Ondro.
  Ono mě někdy připadá, že láska k rodné hroudě a tradicím, nebo úcta k předkům je tak zastaralý software, že některé supermoderní mozkovny ho zkrátka už nedokáží zpracovávat. A tak vyhledávají, vyhledávají a vyhledají až najdou něco jiného odjinud a začnou s tím pracovat. Pak to taky tak dopadá, viz. tento článek. 🙂

 26. MK říká:

  Co jsou to ty moravské hodnoty a kultura? Vždyť se to liší(mnohdy podstatně)od vesnice k vesnici, co na tom chcete zastřešovat? Různých samosprávných celků máme dost, jak by vřazení dalšího posílilo zmiňované hodnoty a kulturu? Rakouské uspořádání rozsahem spíše odpovídá našim krajům.

 27. Ondřej říká:

  Každý kdo se zajímá ví, že moravská kultura přestože je samozřejmě vnitřně různorodá má společné znaky, které ji odlišují jako celek např. od české. Rakouské uspořádání odpovídá historickým zemím, kterým rozhodně nikdo nebrání rozvíjet svou identitu a specifičnost a polemiky jestli se snad může vyvěšovat vlajka těchto historických samospráv by byla v Rakousku pro všechny nepochopitelná. A to platí prakticky o všech evropských zemích, které nebyly zasaženy komunismem. Jeďte se podívat po německých a rakouských spolkových zemích, do Walesu, Skotska, Bretaně, Katalánska atd. atd. Pokud by země Moravskoslezská nebyla v r. 49 zrušena, tak byste se dnes nad vyvěšováním moravské vlajky vůbec nepozastavovali a bylo by to pro vás stejně přirozené jako obecní znaky…Znovu se odvažuji tvrdit, že naopak polemika o tom jestli se smí či nesmí nebo je vhodné či nevhodné vyvěšovat vlajku historického celku, ve kterém byl položen základ i české státnosti a křesťanské kultury v jeho nejvýznamější svátek (a z určitého hlediska nejvyznamější svátek ČR i SR) je velmi zvláštní. Svědčí to o (ne)vztahu a (ne)vědomosti k vlastní historii, který není v ostatních částech civilizované Evropy příliš vidět.

 28. Ondřej říká:

  dík Filipe, to sedí. Mnozí hledají nejkrásnější království v dalekých zemích než zjistí, že je mají za humny…vem si že i např. takový Tomáš Kočko hledal zpočátku ke své hudbě různé inspirace až někde v exotických zemích Asie aby posléze zjistil, že vše co hledal najde v rodných Beskydech…

 29. Petr S. říká:

  Viktore, Viktore!

  Uvažuješ asi podle hesla: „Podle sebe soudím tebe“. Jsi plný zloby, nadáváš na „moravisty“ (víš vůbec co to slove znamená?), jak všichni lžou a přitom píšeš jako člověk, který je buď úplně mimo, nebo sám vědomě lže. Vsadím se, že z MNO nikoho neznáš a tady se snažíš vytvořit dojem zasvěcence, který vidí tajemná spojení mezi MNO a politickou stranou Moravané. Ty jsi snad ani pořádně nečetl vyjádření předsedy MNO v této diskuzi. Především asi nemůžeš pochopit, jak někdo může dělat něco zadarmo. Udělat něco jen tak, pro dobrý pocit, že k něčemu pozitivnímu přispěji, je pro tebe jistě velmi podezřelé a určitě za tím vidíš tajné plány nějakých, zlých „…..istů“. Za tečky si jistě něco sám doplníš. Lidí jako ty je mi líto.

 30. Viktor říká:

  Jo jo, já mám velikánský problém s pochopením, jak mohou lidi dělat něco zadarmo. 🙂 Konstruuji tajemná, nevídaná propojení, nevím co je moravista

  Petře, nečekejte, že se s vámi budu přít. Jste evangelizátoři své víry, v pohodě, pokračujte. Stejně tu ani nemám moc co vykřikovat své názory, pokud to není opravdu nezbytné. Své jsem řekl, prostor je váš.

 31. Jirka M. říká:

  Další příklad okaté nacionalizace pane Fedor:
  http://www.novinky.cz/domaci/268468-senatori-chteji-prejmenovat-kvetnove-povstani-na-ceske-narodni.html?ref=boxE

 32. MK říká:

  Včera na Veveří 😉 http://goo.gl/n138l

 33. Honza z Brna říká:

  První povstání bylo zahájeno již 1.května 1945 v Přerově. Dopadlo špatně. O impulzu k němu se přou dvě skupiny pamětníků. Shodují se pouze na tom, že městem jezdil neznámý motocyklista se státní vlajkou a vykřikoval, že sovětská armáda je kousek od Přerova. Ale nebyla to pravda. Ti první tohoto člověka považují za hrdinu, druzí za provokatéra.
  O Pražském povstání jsem slyšel vyprávět velitele „Němé barikády“, který byl v roce 1975 vyznamenán Řádem bílého lva. Jeho vyprávění se poněkud lišilo od toho oficiálního. Bylo by proto z mého pohledu lepší nechat věci tak jak jsou a ne, aby se do toho montovali pro své zviditelnění páni politici pod hlavičkou národovectví.

 34. Jirka M. říká:

  Čeho se nebojí Okamura: http://www.stream.cz/video/681416-tomio-okamura-nebojim-se-komunismu-ale-fanatiku
  Je to docela k tématu.

 35. J. říká:

  V podstatě jsem do této diskuze nechtěl ani vstupovat, ale nedá mi to po přečtení řádek p. Viktora. Z toho až zamrazí…..jak lehce dokáže někoho označkovat, zaškatulkovat, jak je mu vše jasné. Proč tolik zloby, tolik nenávisti? Proč tolik radikálních soudů? Obávám se, a nechci se tím V. nijak dotknout, že problém bude někde jinde….

 36. Tomas F. říká:

  Nevyvěsí pan Fedor, vyvěsí jiní 🙂

 37. Tomas F. říká:

  A co se „fanatismu“ týče (Jirka M.), je otázka, co by to v této souvislosti mělo být (asi ani jedno). Jestli jednodenní vyvěšení vlajky svého regionu – která je takto vnímána – (jinde, třeba v Rakousku, normální), nebo její nevyvěšení a psaní štvavých článků.

 38. Tomas F. říká:

  Cílem vlajek není samostatná Morava, ale nějaká Morava, nejlepší s jakoukoliv formou správy regionu jako celku (nejlépe na úrovni NUTS 1), není to nic těžkého pochopit.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?