Sdílet
Město zlikvidovalo Wannieck Gallery, ta volá o pomoc

Bystrčník 22. 2. 2013 v 12.00 Témata: , , , , ,

Jako blesk z čistého nebe zasáhla dnes milovníky výtvarného umění nenadálá zpráva – město Brno likviduje Wannieck Gallery.

„Tyto dny jsou pro Wannieck Gallery dny, které nás ani v nejhorších snech nenapadly,“ komentuje událost Petra Lekešová, ředitelka gelarie. „Naše galerie dostala před dvěma dny výpověď z nájmu od brněnské městské společnosti Jižní centrum a.s. “

Výpověď byla zdůvodněna opožděným placením nájmu.

„Druhý den po výpovědi byl dluh galerie kompletně vyrovnán se žádostí o zpětvzetí výpovědi. Představenstvo společnosti Jižní centrum a.s., jehož jediným akcionářem je město Brno, na svém zasedání 21. 2. 2013 tuto žádost odmítlo,“ pokračuje Petra Lekešová.

Město stanovilo termín k vyklizení galerie na 10. března. Do té doby musí provozovatelé zlikvidovat právě probíhající výstavy a všechny umělecké artefakty i vybavení odvézt.

„Že se jedná o umělecké předměty a navíc probíhají výstavy nikoho nezajímá,“ stěžuje si ředitelka Lekešová.

„Úplně přesně nechápeme záměry města Brna, když na jedné straně deklaruje podporu kultury, a na druhou stranu neváhá potopit unikátní galerii, která město nic nestojí a naopak přispívá do rozpočtu městské společnosti. Za šest let působení zaplatila Wannieck Gallery společnosti Jižní centrum a.s. na nájmu více než osm miliónů korun,“ připomíná umělecký ředitel galerie Richard Adam.

Galerie vznikla v rekonstruovaných prostorách strojírny bývalé továrny Vaňkovka z 19. století, jen deset minut pěšky od centra města.  Na ploše více než  3000 čtverečních metrů od roku 2006  představuje především současnost české i světové malby a objektu. Jaké jsou záměry magistrátu s unikátními prostory a skutečné motivy výpovědi lze zatím jen spekulovat.

Petra Lekešová a Richard Adam žádají veřejnost o pomoc: „Máte-li jakýkoliv vliv na brněnskou politickou scénu, udělejte krok k záchraně tohoto unikátního uměleckého stánku. Reprezentuje Brno nejen u nás, ale i v zahraničí. Galerie v tuto chvíli ruší vstupné. Přijďte nás podpořit.“

-vl-

Aktualizace

Mlží galeristé o platbách? Wannieck Gallery sází na medializaci

Ke stažení

Plné znění tiskového prohlášení vedení Wannieck Gallery (PDF)

Související

Stránky Wannieck Gallery
Město Brno vypovědělo nájemní smlouvu Wannieck Gallery

Zanechte komentář

3 + 3 = ?