Bystrčník » Martin Ander: Proti jadernému teplu stojí jen ekonomika

Sdílet
Martin Ander: Proti jadernému teplu stojí jen ekonomika

Bystrčník 9. 2. 2011 v 13.23 Témata: , , , , , ,

Brněnští zelení nemají naprosto nic proti zamýšlenému projektu teplovodu z Dukovan do Brna z hlediska vlivů na přírodu a životní prostředí. Včera to pro Bystrčník řekl Martin Ander, v minulém volebním období náměstek primátora, dnes  brněnský opoziční zastupitel (SZ).

Martin Ander však zpochybnil projekt po ekonomické stránce.

„Dosud nebylo provedeno žádné posouzení záměru z ekonomického hlediska,“ řekl pan Ander, „Mohlo by se stát, a já se domnívám, že to tak dopadne, že přechod na jaderné teplo se projeví ve zvýšení cen. Přestože jde o o odpadní teplo z elektrárny, výstavba teplovodu je drahá a jeho údržba také něco stojí.“

Martin Ander také odmítl údaje ČEZu, který dnes tvrdí, že teplovod může být postaven do sedmi let.

„To je nesmysl. Sedm let bude možná trvat diskuze a plánování, do sedmi let není možné stavbu realizovat,“ tvrdí Martin Ander.

Projekt však už prošel posouzením vlivů na životní prostředí, což je poslední stupeň před vydáním stavebního povolení. Posudek EIA dospěl k závěru, že teplovod žádné ohrožení životního prostředí nepředstavuje. To si myslí i Martin Ander. Jako nepodstatné také odmítl spekulace, že v pozadí je snaha ČEZu pojistit si povolení dostavby Dukovan.

Bloky elektrárny v Dukovanech byly spuštěny mezi lety 1985-1987, původní životnost reaktorů byla plánována na 30 let. Stávajícím reaktorům v Dukovanech tak brzy skončí plánovaná životnost a přestože bude téměř jistě o deset až patnáct let prodloužena, prodlužování donekonečna není z fyzikálních důvodů možné. Materiál reaktorových nádob stárne a reaktory není možné jednoduše vyměnit; bloky elektrárny se po uplynutí životnosti musí uzavřít. Pak nezbývá než ukončit produkci elektřiny v Dukovanech úplně nebo postavit bloky nové. To je také záměrem ČEZu. Jestliže bude v době ukončení činnosti stávajících reaktorů v provozu teplovod, bude to vážným argumentem pro dostavbu.

Podle Martina Andera v tom ale brněnští zelení nevidí žádný problém: „Jde opravdu jen o ekonomickou výhodnost nebo nevýhodnost teplovodu. Brno má dnes teplárenských kapacit dost, ty by se musely odstavit. Nechceme, aby se lidem zvýšily ceny tepla, to je celé.“

Teplovod má ohřívat  především obyvatele Bystrce a Bohunic (Ne, Žebětína ne – poznámka mm). Existuje však snaha obcí podél trasy (například Bosonoh (a Žebětína, poznámka mm)) připojit se k tomuto novému zdroji tepla. Původní projekt s tím nepočítal, podle mluvčí ČEZu to však není vyloučeno (To tak, atomem na divochy plýtvat. Ať si topí sušeným žabím trusem jako teď – poznámka mm).

-vl-

Související

Stránky Martina Andera
Atomový žár ohřeje Bystrc už za sedm let
Nukleární oteplení Bystrce má zelenou
Proryje se jaderný krtek do Bystrce?

2 komentáře k příspěvku „Martin Ander: Proti jadernému teplu stojí jen ekonomika”

  1. MK říká:

    Mluví se o prodloužení životnosti stávajících bloků Dukovan na 50-60 let. (tak rok 2050). V novém územním plánu už jsou zakresleny přivaděče http://goo.gl/xhhBe

  2. Honza z Brna říká:

    Pan Mgr. Ander, Ph.D jako otitulovaný analytický matematik má jistě čísla o kterých píše dobře spočítána. Neměl by ale raději věnovat své úsilí práci předsedy dozorčí rady DPmB? Stále přetrvávající svinčik v tramvajích. Argument, že je všude písek nemůže obstát. Ráno hromádky štěrku za dveřima a pod. tam jsou za delší dobu. To nemluvím o černých rámech dveří a oken. Přitom si cestující v jízdném platí i čistotu. Pokud najatá firma není toto schopna zajistit, měl by to být právě předseda dozorčí rady, kdo by měl problém začít razantně řešit. Nebo je tam jen pro prebendy? Rád bych se mýlil, ale mám vážnou obavu, že ne.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?