Sdílet
Malí méďové otvírají oči a vy je můžete pojmenovat

Bystrčník 23. 2. 2012 v 13.47 Témata: , , , , , , , ,

Už 24 dnů je malým medvíďatům, která se koncem ledna v brněnské zoo narodila kamčatské medvědici. Sedm set kilogramů vážící medvědice Kamčatka se o svá dvě mláďata poctivě stará, zahřívá je a krmí. Medvídci v těchto dnech prvně otevřeli oči! To vše mohou lidé 24 hodin denně sledovat díky on-line kameře z porodního boxu.

Přenos z brlohu je k vidění na www.zoobrno.cz a právě tato lákavá podívána zvedla návštěvnost webových stránek zoologické zahrady více než čtyřnásobně. Lidé sledují aktuální informace o mláďatech i prostřednictvím Facebooku.

Speciální kamerový a zvukový systém je ale nejdůležitější pro chovatele, kteří do porodního boxu vstoupit nesmí. Do zázemí navíc chodí jen ti, které medvědice dobře zná. Pachy cizích lidí by ji mohly vyrušit.

Ze sledování video-přenosu chovatelé usuzují, že se mláďata vyvíjí dobře a v tuto chvíli jim nic nechybí. V těchto dnech navíc prvně otvírají oči! To, že se již tolik hlasitě neprojevují, svědčí o tom, že mají dostatek mateřského mléka. Kamčatka v tuto chvíli potravu nepřijímá. Bude tomu tak i po dobu dalších několika týdnů, než vyvede mladé z brlohu. To by mohlo být za 10/12 týdnů od porodu, podobně je tomu v přírodě.  Ve výběhu tak malé chundelaté kuličky uvidí návštěvníci snad již začátkem dubna.

Bude-li to možné, budou chovatelé mláďata seznamovat i se samcem medvěda kamčatského, Jelizarem. Je totiž pravděpodobné, že by celá rodinka mohla výběh v Beringii obývat společně. Na rozdíl od medvěda ledního totiž samec medvěda kamčatského může mláďata ve skupině akceptovat.

Medvěd kamčatský 

 • porodní váha: 400-575 g
 • průměrná váha – 1. měsíc: 1700g
 • průměrná váha – 2. měsíc: 4300g
 • průměrná váha – 3. měsíc: 7400 – 15 000g
 • otevření očí: 25. – 35. den
 • první zub: 35. – 40. den
 • První pokus o chůzi: 45. – 55. den
 • Příjem pevné potravy: 75. – 90. den

Podobně, jako u mláďat ledního medvěda, i v tomto případě uvažuje brněnská zoo, že dá lidem šanci, aby jména pro kamčatské medvídky vybrali. V tuto chvíli ale zatím chovatelé neznají pohlaví mláďat a lidé tak mohou pouze tipovat, jaká jména by jim do budoucna slušela. Brněnská zoo má také v plánu medvědy kamčatské náležitě pokřtít.

Pokud lidé chtějí už teď posílat své tipy na jména, mohou tak udělat prostřednictvím Facebooku https://www.facebook.com/zoo.brno. Nebo zaslat své tipy i poštou na adresu Zoologická zahrada města Brna, příspěvková organizace, U Zoologické zahrady 46, 635 00 Brno.

Lucie Kapounová
tisková mluvčí Zoo Brno

Související

Medvíďatům se daří dobře
Nakoukněte k medvědům
Medvědice Kamčatka přivedla na svět mláďata

Jeden komentář k příspěvku „Malí méďové otvírají oči a vy je můžete pojmenovat”

 1. drbna říká:

  Copak jsem jediná co v tom vidí problém vždyt narození těchto mládat se odrazí na jejich životě i na chodu zoo.Odebírají peníze na záchranu skutečně ohrožených druhů.Když vynechám to že výběh skutečně není pro ně dost velký a umístění v jiné zoo je prakticky nemožné co s nima zoo hodlá dělat to je správná otázka.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?