Bystrčník » Lední medvíďata mají za sebou dva nejkritičtější měsíce

Sdílet
Lední medvíďata mají za sebou dva nejkritičtější měsíce

Bystrčník 31. 1. 2013 v 13.23 Témata: , , , , , , , ,

Zoo Brno, tisková zpráva • Lední medvíďata narozená 24. 11. 2012 mají za sebou dva nejkritičtější měsíce života. Pokud se neobjeví žádné komplikace, dostala by se brněnská ZOO vysoko nad průměr v chovu ledních medvědů. Během šesti let by se podařilo odchovat čtyři mláďata.

Medvíďata vážila po porodu zhruba 700 gramů, dnes se jejich váha odhaduje na 2-3 kilogramy. V těchto dnech už mají plně funkční zrak, sluch i čich. Také doba kojení se mění, zmenšuje se s věkem medvíďat. U týdenních mláďat je to přibližně 15 minut, u dvouměsíčních asi 8 minut.

Pohyblivost medvídků je po narození velmi malá a omezuje se na převalování a popolézání. Medvíďata se zatím stále pohybují velmi nejistě a neustále padají na bok a na hřbet. Ale veřejnost, která sleduje pravidelně přímý přenos z porodního boxu medvědice Cory, může pozorovat jejich každodenní snahu postavit se na nohy. Samostatné chůze budou medvíďata schopna pravděpodobně ve 2,5 až 3 měsících. Přibližně v té době také dojde k prvnímu nezbytnému oddělení od matky, které se omezí pouze na ze zákona povinné čipování, veterinární prohlídku, očkování a zjištění pohlaví malých medvídků. Pak budou medvíďata opět vrácena k medvědici a bude záležet jen na ní, kdy je vyvede do výběhu. To bude záviset také na počasí, dá se tedy předpokládat, že to bude v prvních jarních dnech.

V roce 1976 se podařilo v brněnské ZOO odchovat lední medvídě uměle. Rodičům Severce a Turulovi se narodila dvě mláďata, o která se samice nedokázala starat. Jedno zemřelo na infekci a druhé se podařilo pomocí inkubátoru a snahou chovatelů odchovat. „Tenkrát byly podmínky pro lední medvědy a jejich chov zcela jiné než dnes“, vzpomíná tehdejší chovatelka Lenka Tilčová. „Medvídě bylo samec, dostalo jméno Kukulín a do tří měsíců jsme ho měli s manželem, který působil v ZOO jako veterinář, doma. Krmili jsme ho Sunarem a spával v dětské postýlce.“ Lední medvěd Kukulín se v brněnské ZOO dožil sedmi let.

Monika Brindzáková
tisková mluvčí Zoo Brno

Související

Ledním medvíďatům v brněnské ZOO se daří dobře
Coře a medvíďatům se vede dobře

Zanechte komentář

3 + 3 = ?