Bystrčník » Krok k občanům: Zastupitelstvo změní jednací řád

Sdílet
Krok k občanům: Zastupitelstvo změní jednací řád

Bystrčník 1. 6. 2012 v 10.28 Témata: , , , , , , , ,

Zásadní krok směrem k občanům, snad i přelom. Tak by se dala popsat navrhovaná změna jednacího řádu, o níž bude zastupitelstvo Bystrce jednat ve středu 6. června.

Změny, navržené radou, otevírají jednání zastupitelstva šířeji občanům. Ti budou moci na schůzích zastupitelstva volně zastupitele interpelovat. Zároveň se také dozvědí, jak jednotliví zastupitelé hlasovali.

Až dosud mohli občané na jednáních zastupitelstva promluvit jen k jednotlivým bodům programu. Nyní budou moci vznášet jakékoli dotazy, připomínky a podněty. Bude jim k tomu vyhrazen půlhodinový blok patnáct minut po zahájení schůze. Každému zájemci budou přiděleny maximálně tři minuty k jednomu tématu, občan však smí promluvit k více tématům. Ani ti, na které čas nevyjde, nepřijdou zkrátka. Mohou podat svůj dotaz či připomínku přímo na schůzi písemně a obdrží pak písemnou odpověď. Podněty občanů se dostanou také do zápisu.

Napříště  bude v zápisech z jednání zastupitelstva zveřejněno i jmenovité hlasování. Občané tak budou moci zjistit, jak který zastupitel hlasoval a třeba se ptát po důvodech.

Obě změny jednacího řádu otevřou občanům Bystrce možnosti, které mají už delší dobu brňané při jednání zastupitelstva Brna. V městských částech však zatím takový stupeň demokracie obvyklý není. Hlasování po jménech zveřejňuje jako jedna z mála Líšeň, občané většiny ostatních městských částí podobná práva dosud nemají.

Návrh předkládá zastupitelstvu rada Bystrce, složená z koaličních stran – ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Koalice sama dokáže změny odhlasovat, očekává se však, že i opozice je podpoří. Veřejné jednání zastupitelstva začne ve Společenském centru v Bystrci (Odbojářská 2) ve středu 6. června v 16 hodin.

-vl-

Ke stažení

Návrh změn jednacího řádu (PDF)

2 komentáře k příspěvku „Krok k občanům: Zastupitelstvo změní jednací řád”

 1. Josef Strubl říká:

  Vážení spoluobčané, zvyšte pozornost. Už ten návrh je zajímavý posun. S tímto požadavkem jsem totiž jako občan vystoupil (pokud si dobře vybavuji) loni v září – jen díky tomu, že bylo možné se vyjádřit k bodu programu „3.01 Jednací řád Zastupitelstva MČ Brno-Bystrc – změny a doplnění,…“, (které ale byly tedy v podstatě jen technické).

  Znamená to, že slova občanů na zastupitelstvu nezapadnou, jen to někdy trochu déle zraje.
  Pokud se možnosti vyjádření nebude zneužívat, ale využívat, budeme zase blíže demokracii.
  (Nevím, jestli má smysl připomínat, že za Beneše byste se dočkali tak maximálně „doktora Chocholouška“.)

 2. štětináč říká:

  To jsem zvědav, jak bude ODS a ČSSD hlasovat. Sázím, že budou kabáty na RUBY 😉

Zanechte komentář

3 + 3 = ?