Sdílet
Krematorium ve Společenském centru nezastaví petice ani Svobodní

Bystrčník 1. 4. 2013 v 12.24 Témata: , , , , , , , ,

kour-823Tomáš Přibislavský (TOP 09), místostarosta městské části Brno-Bystrc a autor myšlenky bystrckého krematoria, si je zcela jist. Plán městské části změnit místní kulturní dům, Společenské centrum na Odbojářské ulici, v krematorium, nezastaví ani petice obyvatel z okolních domů, ani nářky politických odpůrců.

„S protesty obyvatel počítáme, ostatně jako vždy. Nemají šanci,“ prohlašuje sebevědomě Přibislavský. „Provoz moderního krematoria je naprosto čistý, splňuje veškeré normy ochrany ovzduší. Zatíží okolí méně než provoz běžné kotelny.“

Krematorium má podle plánů bystrcké radnice vzniknout v málo využívaném kulturním domě. Budova potřebuje naléhavě rekonstrukci, na tu však nemá radnice peníze.

„Kulturní provoz ve Společenském centru na sebe nikdy nevydělával a poslední dobou je to úplně katastrofální. Už ani recyklovaným pražským umělcům se nechce potácet se opilí po jevišti kvůli pěti lidem. Do budovy zatéká, dráty jsou rozhlodané od krys a na záchodech není papír. Magistrát peníze nemá a i kdyby měl, nedá,“ popisuje zoufalou situaci kulturního stánku místostarosta Přibislavský.

Městská část zamýšlí vypsat výběrové řízení. V něm doufá nalézt firmu, která realizuje u nynějšího Společenského centra přístavbu s krematoriem.

„Současná technologie spalování mrtvol nezabírá větší objem než typický panelákový obývák, dá se realizovat jen malou přístavbou. Nevyžaduje ani velký komín, stačí taková nerezová roura,“ vysvětluje Tomáš Přibislavský. „Provozovatel s výhodou využije sálu jako obřadní místnosti, další výhodou je blízkost kostela a starého hřbitova. Pro pohřebnictví je poloha Společenského centra doslova ideální.“

Radnice ještě neví, zda provozovateli spalovny celé Společenské centrum odprodá nebo jen pronajme na část provozní doby. To záleží až na dohodě se soukromou společností. Radní se zatím přiklánějí spíše k možnosti podílet se na podnikání soukromého subjektu a ze zisku financovat rekonstrukci budovy a v budoucnu kulturní život v městské části.

„Hodně si slibujeme ze spolupráce se sousedními městskými částmi,“ řekl Bystrčníku místostarosta. „Na obnoveném hřbitově na náměstí 28. dubna se kvůli předpisům nesmí pohřbívat, vysypávat popel však ano. Například v Komíně zase mohou zakopávat, spalovat své lidi ale nemají kde. Vzájemně si vypomůžeme a možná na tom ještě něco vyděláme.“

Kremační plán radnice zkritizoval koordinátor bystrcké pobočky Strany svobodných občanů Jan Hlaváček.

„Stát nemá vůbec podnikat. Stát nemá rozhodovat o našich životech, natož o tom, co s námi bude po smrti. To je věcí každého člověka a jeho příbuzných, jak s tělem naloží. Už dost na tom, že nám státní moloch a Evropská unie předpisují, kdy smíme a nesmíme pálit na zahrádkách listí, teď ještě začnou podnikat s našimi mrtvolami. Svobodní jsou jednoznačně proti,“ komentoval Jan Hlaváček.

Zdroje: www.bystrc.cz, [ap], R. Ílavský

 

6 komentářů k příspěvku „Krematorium ve Společenském centru nezastaví petice ani Svobodní”

 1. Sara říká:

  To je asi apríl ! Takovej ale nemusím !

 2. Skautik říká:

  Pěknej vtípek!:-D:-D

 3. MK říká:

  Tahle varianta padla. Kremace budou nakonec probíhat v kotelně na ulici Teyschlova. Místní kotle se nemusí nijak upravovat (první zkušební kremace už proběhly), Bystrc bude slavná, protože se jedná o první biomasokrematorium v ČR a Kamechy budou mít zase o jeden druh občanské vybavenosti navíc.

 4. Tomáš Přibislavský říká:

  Bohužel, projekt krematoria již není aktuální. Začátkem roku jsme se potýkali s úbytkem financí, protože z daní Bystrckých občanů se začíná budovat nová kanalizace v Bohunicích, Ivanovicích, Žebětíně a Tuřanech. Bystrc tedy vstupuje do nového roku se záporným investičním rozpočtem a do konce srpna navíc musí každá městská část odevzdat magistrátu desátek v podobě 100 šachtových kanalizačních poklopů, 50 hrdlových troub a 200 troub přímých z vlastních, již dříve vybudovaných kanalizačních systémů. Aby toho nebylo málo, Ústavní soud zrušil koncem roku i veřejnou službu pro dlouhodobě nezaměstnané, takže jsme nutně museli začít přemýšlet i nad tím, kdo bude bystrckou kanalizaci demontovat, nakládat na kamiony a směřovat do Bohunic.

  Rada městské části Brno-Bystrc musela situaci okamžitě řešit a i přes zcela brilantní nápad s krematoriem by návratnost této investice byla delší než 14 dní, což je přesně o 21 dní nad možnostmi investičního rozpočtu Bystrce. Nezbývalo tedy nic jiného než přijít s nápadem novým. V rámci projektu partnerských měst oslovila rada městské části města Port-au-Prince na Haiti, Santo Domingo v Dominikánské Republice a Kingston na Jamaice.

  Od tohoto partnerství jsme si krom možnosti výměnných pobytů radních v době letních prázdnin slibovali především možnost čerpání a využití místních kulturních tradic. Městská část následně vypsala veřejnou zakázku na 25 tis. látkových panenek a dodavatele špendlíků, ovšem velkým překvapením pro nás bylo, když se nám ozval výrobce, který doložil požadované reference opakovanou dodávkou 10 mil. látkových panenek a špendlíků Úřadu vlády České republiky v letech 1996, 1998, 2002, 2006 a 2010.

  tomAsPRIbisLavsky

 5. ok říká:

  můžete mi prosím vysvětlit větu „z daní Bystrckých občanů se začíná budovat nová kanalizace v Bohunicích, Ivanovicích, Žebětíně a Tuřanech“ ? děkuji

 6. Alice B. říká:

  Apríl jak chrochro.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?