Bystrčník » Kometa už je v Rostově, odjezd provázely protesty

Sdílet
Kometa už je v Rostově, odjezd provázely protesty

Bystrčník 7. 4. 2014 v 09.29 Témata: , , , , , , , ,

medved-1280Samice ledního medvěda Kometa, narozená v brněnské zoologické zahradě v listopadu 2012, dorazila bez úhony do zoo v ruském Rostově na Donu.

„Kometa je v pořádku v novém domově,“ oznámila mluvčí Zoo Brno Monika Brindzáková. Medvědice byla přepravena letecky z Prahy a po několika hodinách letu přistála na letišti v Rostově na Donu.

„Tam na ni čekali chovatelé a máme zprávy, že vše proběhlo v pořádku. Bude nám smutno, ale věříme, že se jí bude dařit dobře. Děkujeme všem, kteří se s ní přišli rozloučit osobně do zahrady i těm, kteří na ni mysleli a myslí,“ uvedla Monika Brindzáková.

Transport Komety do ruské zoo provázely protesty. Řadě milovníků zvířat se nelíbilo, že mládě je odloučeno od matky dříve, než by podle nich bylo záhodno a nesouhlasili ani s výběrem cílové zoologické zahrady. Podle některých názorů není úroveň péče o v Rostově na Donu uspokojivá.

„Jsem velmi zklamaná z toho, kam jste medvědici poslali,“ napsala na facebookové stránce Zoo Brno Magda Staňková. A není zdaleka sama.

„Tento skutek zoo Brno se nedá odpustit,“ odmítá převoz Komety do Rostova Dagmar Maroušková.  „Doufám, že odpovědní pracovníci zoo budou dostatečně pykat. Chlouba zoo bude žít v betonovém bunkru úplně sama, snad to zvládne psychicky i fyzicky.“

Skupina nespokojených lidí se dokonce v březnu setkala s ředitelem zoo Martinem Hovorkou. Během tříhodinové schůzky se domáhali argumentů, které  vedení zoo vedly právě k výběru zoologické zahrady v Rostově na Donu.

„Tohle neobhajitelné rozhodnutí nemůže udělat člověk, který by měl stát v čele zoo, ale lidská hyena,“ tvrdí Laura Lindt. Lidskou hyenou míní ředitele Zoo Brno Martina Hovorku. Ten však veškerá obvinění odmítá. Podle Hovorky jsou podmínky pro medvědy v Rostově lepší než v Brně. Tamní zoo již úspěšně odchovala mláďata ledního medvěda, a to dokazuje, že o svá zvířata pečuje dobře, říká ředitel.

Druhý z brněnských ledních medvědů z listopadu 2012, samec Nanuk, má být převezen po prázdninách do zoo v ukrajinském Nikolajevu.

-vl-

Související

Nad Brnem dnes poletí Kometa
Poslední týden s Kometou

3 komentáře k příspěvku „Kometa už je v Rostově, odjezd provázely protesty”

 1. Ondrej říká:

  Výběh v Rostově:
  http://www.zoochat.com/2051/new-polar-bear-exhibit-view-above-340709/index2.html

 2. ok říká:

  na to mám asi jednoduchou hlavu – my si můžeme dovolit zvířata vyvážet? Brno mělo něco, co zaujalo, bať, ať z toho zase udělaj jen nudnej kopec s vláčkem..

 3. Petra říká:

  Odloučit předčasně kojené mládě od matky, neposlat na cestu do Ruska s ním chovatele a poslat ho do nehostinných podmínek, za tím vším vidídm jen peníze do kapsy pro ředitele brněnské zoo, který přímo do Ruska s mládětem cestoval. Přeji Vám pane řediteli brněnské zoo tolik neštěstí ve vašem životě, kolik jste teď poskytl vaší medvědici s jejím mláďetem. Ať vás provází navěky !!!

Zanechte komentář

3 + 3 = ?