Sdílet
Kohoutovická Juranka v ohrožení, varují občanská sdružení

Bystrčník 7. 4. 2013 v 13.42 Témata: , , , , , ,

Přírodní oblast Juranka, ležící mezi Kohoutovicemi a Jundrovem, je ohrožena, varují společně členové občanského sdružení Pro Kohoutovice a ochránci přírody ze sdružení Veronica. Podle jejich tvrzení směřuje Brno k tomu, aby velkou zahrádkářskou kolonii věnovalo developerům, kteří ji  zastaví rodinnými nebo bytovými domy.

„Zastupitelé Brna budou v úterý 9. dubna rozhodovat o změně územního plánu, která na Jurance spustí živelnou výstavbu,“ tvrdí Dana Kalčíková ze sdružení Pro Kohoutovice a Petr Ledvina, člen Veronicy. „Ačkoli se nyní jedná jen o jednu část oblasti, jednou otevřenou Pandořinu skříňku půjde později jen těžko zavřít.“

juranka-823

Juranka je tvořena svažitými pozemky bez vybudovaných základních technických sítí, bez chodníků, silnic, kanalizace, elektřiny nebo vody. Celým územím vede jedna úzká cesta zpevněná cesta. Území lze dopravně napojit na stávající silnice buď úzkou uličkou do zástavby rodinných domků v Jundrově nebo do slepé uličky v Kohoutovicích.

„Jde o místo s vysokou druhovou rozmanitostí rostlin, je to hnízdiště pro řadu ptáků a útočiště pro plazy a další drobné živočichy. Pro současné uživatele a návštěvníky má velký rekreační význam,“ říká Petr Ledvina z Českého svazu ochránců přírody Veronica. „Politici ODS a ČSSD hodlají jednu z největších rekreačních ploch v Brně přestavět na obrovskou plochu rodinných domů.“

Změna územního plánu, kterou bude zastupitelstvo Brna v úterý projednávat, byla iniciována žádostí vlastníků několika zahrádek z kohoutovické strany Juranky (oblast označená B4/12-I). Ti chtějí přeměnit nynější plochy zemědělského půdního fondu na pozemky pro  bydlení. Komise magistrátu již změnu doporučila.

„Do oblasti, která by se měla zastavět jako první, vede pouze prašná cesta přes les z Kohoutovic. Místní radnice přitom neustále naříká, že má málo peněz na opravu stávajících silnic a chodníků. Návrh změny územního plánu přesto prošel zastupitelstvem Kohoutovic bez jakékoli diskuze,“ popisuje Dana Kalčíková. „Někdo bude muset silnici a chodníky postavit a jednotliví majitelé stavebních pozemků to nejspíše nebudou. Kolik to bude stát a kdo to zaplatí? To dnes nikdo neřeší. Několik lidí na tom přes noc pohádkově zbohatne – z jejich zahrad se stanou stavební pozemky. Město od nich navíc část těchto stavebních pozemků odkoupí, aby jim tam zdarma postavilo potřebné sítě. Zbývající pozemek buď výhodně prodají, nebo si tam postaví svůj dům. My ostatní v sídlišti dál budeme po každém dešti skákat kolem louží v propadlých silnicích a chodnících a zírat, co všechno je v tomto městě ještě možné,“ dodala Kalčíková.

Sdružení Pro Kohoutovice a Veronica vyzvala zastupitele Brna, aby návrh na změnu územního plánu zamítli.

Zdroje: Tisková zpráva, www.kohoutovice.org

Související

Záměr změny územního plánu – mapa
Změna může zničit osadu zahrádkářů, bojí se ekologové
Juranka salámovou metodou: záměr změny ÚPMB
Vznikne na Jurance sídliště pro tisíce lidí? Rozhodne územní plán
Radnice v Brně-Jundrově se ptá lidí, zda si přejí další zástavbu

Zanechte komentář

3 + 3 = ?