Bystrčník » Kaufland pod Maxem je opět ve hře

Sdílet
Kaufland pod Maxem je opět ve hře

Bystrčník 5. 12. 2017 v 07.17 Témata: , , ,

Zamýšlená výstavba Kauflandu pod Maxem je v Bystrci už mnohaleté téma. Pro upřesnění, jedná se o lokalitu mezi ulicemi Páteřní, Nad Dědinou a obchodním střediskem MAX. O záměru vybudovat další obchodní centrum ve zmíněné lokalitě jednalo naše bystrcké zastupitelstvo již v únoru r. 2013 a to se závěrem, že „Zastupitelstvo nesouhlasí s umístěním Centra obchodu a služeb Brno-Bystrc v lokalitě mezi ulicemi Páteřní a Nad Dědinou“. Jak tehdy uvedl na jednání zastupitelstva pan místostarosta Fedor: „Stavební plocha pro možnou lehkou výrobu popřípadě obchodní aktivity pod stávajícím centrem MAX je poslední větší stavební plochou v Bystrci použitelnou v budoucnosti pro cokoli. V tuto chvíli není žádná akutní potřeba ji využít, občané okolo netrpí žádným nedostatkem ničeho závažného snad kromě toho, že je ohrožují budoucí projekty tam připravované. Domnívám se, že vyplýtvat tuto poslední volnou plochu v Bystrci na to, abychom postavili obchodní centrum vedle obchodního centra je mírně řečeno nerozumné a naše děti a naši vnuci by nám za to jednou rozhodně nepoděkovali“.

Od té doby přišla zamýšlená stavba na pořad jednání ještě vícekrát. Problém této lokality je v podstatě ve střetu zájmů. Firma Impera Invest s jednatelem p. ing. Jaromírem Benešem vlastní v tomto území velký pozemek, k výstavbě Kauflandu dostatečný. Ten je ovšem obklopen pozemky ve vlastnictví města, sice nevelkými, ale výstavbu Kaflandu blokujícími. Zájem pana Beneše je zřejmý a legitimní. Za nemalé peníze pořídil pozemek, který nyní potřebuje zhodnotit – jednalo by se o investici okolo 350 mil. korun. K tomu potřebuje koupit okolní strategické pozemky.

Lidé v Bystrci (někteří, samozřejmě ne všichni), zejména v bližším okolí, si ale stavbu nepřejí. Není divu. Poslední materiály, které jsou k dispozici hovoří o průjezdu 15 tisíc vozidel denně po ulici Páteřní. To v průměrném přepočtu představuje průjezd vozidla každé 3 vteřiny. S ohledem na dopravní špičky je průjezdnost této ulice velkým otazníkem, zkuste si představit dopravní zatížení spojky mezi ulicemi Nad Dědinou a Páteřní. Že velké obchodní centrum likviduje malé obchody v okolí je i v Bystrci pozorovatelnou skutečností. Navrhované architektonické řešení stavby by v okolních zemích, v Rakousku či Německu nikdy neprošlo. Jak říká jeden významný bystrcký architekt: krabice s otvorem, který lidi nasaje, vyluxuje jim peněženky a vyplivne je ven. Zatím není pozorovatelná žádná snaha o přijatelnější architektonické řešení.

Obě strany sporu mají tedy své zdůvodněné a legitimní zájmy a nalezení smírného řešení rozhodně nebude jednoduché.

A proč znovu přináším toto téma za stránky Bystrčníku?

 • Začátkem listopadu t.r. přišla na úřad městské části Brno Bystrc žádost o odprodej blokačních pozemků p.č. 1938/550 a 1938/567.
 • Komise životního prostředí na naší radnici dne 20.11.2017 doporučila bystrcké Radě souhlasit s prodejem těchto blokačních pozemků.
 • Na pořadu jednání velkého městského zastupitelstva svolaného na 12.12.2017 je pod bodem 157. navrženo svěření majetku města městské části Brno Bystrc, a to konkrétně (kromě dalších) pozemků 1938/550 a  1938/556.

Otázkou zůstává změna názoru bystrckých koaličních politiků ve věci Kauflandu. Další události nám možná napoví víc.

Luboš Raus, bystrcký zastupitel

15 komentářů k příspěvku „Kaufland pod Maxem je opět ve hře”

 1. KarelK říká:

  Kéž bych byl pesimista, ale obávám se, že stávající koalice s vyjímkou p. Fedora schválí cokoliv,
  co bude mít dostatek dostatečně křícících podporovatelů. Protože to jsou hlasy v budoucích volbách ✌

 2. MIREK říká:

  Konečně tu bude konkurence Albertu.Billa nekonkuruje a ten Kaufland měl být v Bystrci už dávno.

 3. Ferda Mravenec říká:

  V Bystrci možná, ale tam ne!

 4. Tomáš Ruprecht říká:

  To je neskutečné ignorantství – prostě většina lidí si to tam nepřeje, a pořád se někdo bude snažit… Přesně na tohle by mohlo být obecné referendum – přesně tohle je ta situace, kdy by mohli občané dát ZÁVAZNÉ STANOVISKO svým zastupitelům, aby konečně řekli investorovi: NE! Když chceš stavět, tak stavěj, ale v tuto chvíli a tady – bohužel…

 5. Zbyněk říká:

  Nechci takovou hrůzu v Bystrci. Postavte tam radeji rodinné domky.

 6. Zbyněk říká:

  Mirku a Lidl a Penny neni konkurence? Kousek vedle. Uděláš pár kroku navíc nebo se svezes šalinou😀 napište prosim jaký bude mít Kaufland přínos pro obyvatele Bystrce?

 7. KarelK říká:

  Léta jsem do Kauflandu chodil ve čtvrtek cestou z práce a dalo se tam koupit ledacos levněji. Pro naši početnou rodinu to znamenalo úspory. Posledního půlroku se ale Kaufland tak zhoršil, že tam moc nemá cenu chodit. Zajděte se podívat jak to vypadá po rekonstrukci na Staré Osadě. A takhle se prý bude předělávat všude.
  Další věcí je doprava, kterou si sem natáhneme, přijdeme o velkou a krásnou plochu, kterou lze využít na něco lepšího. Možná bychom kromě myšlení na sebe měli myslet i na ty, co přijdou po nás.

  V anglickém parlamentu při změně zákonů prý říkají : měníme zákony našich předků pro naše potomky.

 8. Tomáš Ruprecht říká:

  Karel K: K poslední větě: To je pěkné, ale s naší kadencí PSPČR, kdy chrlíme tak 200 zákonů za volební období, je to věta spíše akademická (pro nás)…

  Ideální věc by byla udělat (naprogramovat) stínovou Českou Republiku – takový virtuální stát, kde by se tvořily zákony, které by byly ideální – schválně, jak moc by se lišily od těch reálných – reálných zákonů aktuálně platných je tuším 30 000 (ano, třicet tisíc) normostran A4…

  Já si myslím, že by se to mohlo smrsknout tak na jednu pětinu (20 % současného stavu) s tím, že by to bylo přehlednější, mohla by se udělat nějaké stromová či jiná struktura a lidé by se v těch zákonech časem i vyznali – ano, právnící by byli bití, ale to mne nezajímá – v precizně fungujícím státě mají být právnící jen na to, aby zajistili před soudem uplatňování práva a né na nějaké složité dešifrování extrémně náročných syntaktických konstruktů 🙂

  A dále, v ideálním státě by nebyla třeba existence účetních – všechno by měl zvládat jednodchý software… jestli má být účetnictví věrným obrazem ekonomické reality podniku (či živnostníka), tak stačí precozně evidovat procesy probíhající v podniku a nějaký agregát v určitém formátu poslat státu a on sám spočítá výši daně – to je optimální stát, který bude ještě dlouhou dobu asi utopií 🙁

 9. entes říká:

  Tak ja jsem zastance Kauflandu pod Maxem

  – vyznam toho pozemku pro mne je jen v tom ze je tam jednou za rok cirkus
  – park je kousek vyse, neni duvod tam chodit, psa nemam
  – posledni volny pozemek – a na co jako? mozna az budu za 25 let v duchodu tak se na neco prijde
  – to ze mistni kritizuji… typicky pripad „ne u meho prahu“ popisovane v kazde ucebnici environmentalistiky
  – chatrani Maxu.. vyznam maxu je v malych specializovanych obchudcich, a jestli nejaky zanikne tak budis.
  – Naproti tomu pokud bude v Kauflandu pult s masem a uzeninami tak dam tem 4 albertum rad sbohem

  Proc se

 10. Jan V říká:

  Karel K napsal: „obávám se, že stávající koalice s vyjímkou p. Fedora schválí cokoliv,
  co bude mít dostatek dostatečně křícících podporovatelů“

  Takže tedy, vážení zastupitelé, vážená rado městské části Brno Bystrc, KAUFLAND TADY NECHCEME!!!

  Myslíte, že jsem křičel dostatečně nahlas?

 11. Tomáš Ruprecht říká:

  Entes: NÉ KAŽDÝ se chová dle učebnice enviromentalistiky!!! 🙂 To „ne u meho prahu“ možná platí pro ignoranty a malamuty… Když je to SMYSLUPLNÁ VĚC, tak klidně ať je to u mého prahu… Ale tohle je REDUNDANTNÍ (nadbytečná) věc, lidé nějak netrpí nepřítomností Kauflandu pod Maxem…

  Kdyby se jednalo o to, že bude v Bystrci ÚLOŽIŠTĚ JADERNÉHO ODPADU – nevádám ani minutu a jsem 100 % pro. Protože vím, že je to extrémně důležité ukládat bezpečně jaderný odpad a prospěšné pro obyvetele, zejména např. důchodce (jaderné energie je levná a ekologická) a to že te%d platíme každý obyvatel ČR 4000 Kč za rok za obnovitelné zdroje energie je NEHORÁZNOST, která nejvíce postihuje právě např. seniory apod.

  Takže být seniorem, tak jsem jednoznačně pro jaderné úložiště v Bystrci, protože vím, že je to důležité a zachováme si tak čistý a poměrně i nenákladný zdroj elektrické energie 🙂

 12. Tomáš Ruprecht říká:

  Takže resumé: ÚLOŽIŠTĚ JADERNÉHO ODPADU v Bástru raději než KAUFLAND pod Maxem (bývalým Akátem) 🙂

 13. entes říká:

  Tomáš Ruprecht: fascinuje mne vase veta vyse v diskuzi „prostě většina lidí si to tam nepřeje“.
  Z ceho tak usuzujete, jak to muzete vedet? Vetsina lidi dale po trase ani vubec nevi ze se o necem takovem uvazuje. Az to bude tak si reknou „bezva, stavim se tam“ a to je vse. A ze je obchodu dost? No to je otazka pro business. Kdyz se jim to vyplati tak ocividne neni, jinak by to nedelali, ze. Ja bych treba byl proti kdyby nekdo vznesl prijatelnou alternativu pro tento jedinecny pozemek. Skladka jaderneho odpadu… no nemyslim ze by byla pro mistni prijatelnejsi (ackoli z globalniho pohledu jiste uzitecne) 😀

 14. SV říká:

  Entes: Bydlím cca 50 metrů od zamýšlené stavby a raději bych tam měl ten jaderný odpad. Dopad na své zdraví by měl menší než ty stovky aut co tam denně budou jezdit. Když se postavila silnice kolem Maxu, ta tam dříve nebyla, na Kachlíkové se čitelné zvýšila prašnost. Je to znát třeba na oknech směrem k silnici. Kaufland přinese další nárůst prachu a hluku.
  Opravdu nezastávám názor, že každá čtvrť musí mít od každého řetězce alespoň jednu provozovnu a když se mi na některé něco nelíbí, tak to vyřešíme výstavbou další.
  Situace v Bystrci se nám mění. Na Kamechách máme nový Albert, dole se nám rekonstruuje Lidl. OC Max není žádná moje srdcovka, ale pokud Kaufland zruinuje jeho obchůdky, bude to zase ta opuštěná vybydlená ruina jako v 90. letech. Ať si Kaufland koupí Max, rozšíří jej a modernizuje, ale stavět na zelené louce centrum hned vedle jiného, to mi přijde rozmařilé.

 15. Honza říká:

  Radeji udelejte novy skatepark pro kluky…

Zanechte komentář

3 + 3 = ?