Bystrčník » Kam směřuje aktualizace územního plánu města Brna

Sdílet
Kam směřuje aktualizace územního plánu města Brna

Bystrčník 17. 9. 2013 v 11.26 Témata: , , , ,

O tom, že aktualizace Územního plánu města Brna by znamenala velkou změnu, není pochyb. Ponechme zatím stranou otázku, lze-li ji považovat za zákonnou. Nicméně o tom, je-li to změna k lepšímu či k horšímu by se dalo diskutovat – zejména proto, že co je dobré pro jednu zájmovou skupinu, bývá špatné pro jinou.

Jak můžeme sledovat v celé řadě městkých částí, těmito dvěma výrazně ohraničenými skupinami jsou developeři, kteří staví a chtějí na tom pokud možno hodně vydělat (což je pochopitelné a legitimní) a občané (nazývejme je pracovně takto, protože i developeři jsou ve skutečnosti občané), kteří chtějí zachovat dobré, někdy alespoň přijatelné podmínky k pěknému a případně i zdravému životu. A tak by developer rád hodně vysoký polyfunkční dům (protože na malé ploše hodně vydělá) zatímco občan by rád park (nebo něco podobně pěkného). Tak je tomu na Horním náměstí v Bystrci, nejinak je tomu ovšem i v jiných bystrckých lokalitách i v jiných brněnských čtvrtích, jen s jinými názvy.

Komu nahrává aktualizace územního plánu lze zjistit poměrně snadno. Stačí se podívat na současně platné a nově navrhované indexy podlažních ploch (IPP). Index podlažní plochy určuje maximální možnou hustotou zastavěnosti území, omezuje velikost budovy či budov, které lze na pozemku postavit. Z materiálů dostupných na stránkách magistrátu zjistíme, že např.:

 • Plocha na Kamechách na křižovatce Vejrostova – Říčanská, na které měl být postaven Kaufland, zvýšila IPP z 0,7 na 2,5 tj. více než 3,5× (!). Jestliže v současné době může na této ploše jednopodlažní budova pokrývat 70 % této plochy, pak po schválení aktualizace bude moci na celé ploše vyrůst dvou až třípatrová budova. Nebo na polovině této plochy pětipodlažní budova. Je to dobré nebo špatné?

 • Plocha za Albertem na Ečerové s původně průměrným IPP = 0,35 zvyšuje podle aktualizace IPP na 1,2 tedy na opět zvýšení cca 3,5×!. Vyroste-li budova na čtvrtině této plochy, může být téměř pětipodlažní. Bude se to občanům z této lokality líbit?

 • Na ploše podél ulice Kamechy na Horním náměstí se má podle aktualizace zvýšit IPP z 0,8 na 1,2 tj. o polovinu. O tom, že naše rada i zastupitelstvo žádalo snížení na IPP = 0,25 jsem již psal v minulém článku. Na Horním náměstí tedy namísto snížení na třetinu se má podle navrhované aktualizace zvětšovat velikost zamýšlené budovy o polovinu. To nelze hodnotit jinak, než jako plivnutí do tváře našemu panu starostovi Vetchému, naší bystrcké radě a celému řádně a demokraticky zvolenému bystrckému zastupitelstvu.

 • Podobně na ploše pod obchodním střediskem MAX, která je v současné době předmětem několika petic občanů, navrhuje se zvýšení IPP z 0,8 na 1,2 (zvýšení o 50 %).

Nadto aktualizace podmíněně (rozuměj se zdůvodněním a se souhlasem stavebního úřadu) připouští překročení IPP o dalších 20 %, může tedy např. na Horním náměstí namísto kdysi odmítnutého sedmipodlažního polyfunkčního centra vyrůst budova 12 až 13 patrová. Na některých pozemcích víme, pro kterého developera je aktualizace Územního plánu připravena, na jiných to můžeme zatím jenom tušit.

Je pravda, že si lidé, kteří na velké radnici drží opratě, dělají (téměř) co chtějí. Je pravda, že to má s demokracií už pramálo společného. Ale není pravda, že se s tím nedá nic dělat. To jsme koneckonců prakticky ověřili v Bystrci v r. 2008. Je celá řada možností, občanských i právních. Pojďme tedy znovu do toho, po pěti letech začíná druhé kolo, tentokrát, jak se zdá, v rámci celého Brna.

Luboš Raus

Luboš Raus je zastupitelem v Brně-Bystrci. Byl zvolen za uskupení Zelená pro Bystrc. 

Související

Aktualizace územního plánu čelí vlně kritiky
Stavby na Ečerově i Horním náměstí. Aktualizace územního plánu otevírá dveře developerům
Už jsou tady zas! (Podrobnosti o změnách, které přinese aktualizace Hornímu náměstí)
Brno aktualizuje územní plán, hypermarkety můžou vyrůst i v parcích
Územní plán: změny straší lidi velkou zástavbou
Aktualizace územního plánu (podklady magistrátu)

5 komentářů k příspěvku „Kam směřuje aktualizace územního plánu města Brna”

 1. K říká:

  Fuj, hnus, na blití, to už se rovnou celá Bystrc může zalít betonem :X

 2. babapoťouchlá říká:

  Na velké Radnici se všichni snaží urvat,co se dá, než lidem dojde trpělivost. A dokaváď investoři šílí po pozemcích, tak jich co nejvíce prodat a mít z toho svůj byznys. Tak se to jeví alespoň nám prostým občanům. Asi by to chtělo defenestraci přímo na městě. Zajímalo by mě, jak se k tomu staví radní Bystrce.

 3. štětináč říká:

  Na velké radnice má Bystrc své zástupce a nejen v opozici.
  Zkuste se poptat, se mnou se ten pán nebaví.

 4. Michal říká:

  Kazdy, s kym jsem se bavil (pres dvacet lidi), je vylozene proti stavbe techto budov, tak jsem zvedav, jestli panove nahore pujdou proti zajmum mistnich obcanu.

 5. Martina říká:

  Přesně tak, souhlasím s Michalem.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?