Sdílet
Jsou byty na Kamechách předražené?

Bystrčník 6. 6. 2011 v 12.29 Témata: , , , , , , , , ,

Realitní kanceláře začaly nabízet byty z druhé fáze výstavby Kamech. Domy budou dokončeny v listopadu příštího roku. Kolik takový byt na Kamechách stojí? A kolik by stál byt o podobné výměře ve staré panelové zástavbě?

Vybrali jsme z nabídky RK Duha několik příkladů a porovnali je s nabídkovými cenami starších bytů v Bystrci. Pokusili jsme se vybrat byty co nejpodobnější.

Kamechy, novostavba: 3+kk, 2. NP, 55,80 m2 + balkon 5,10 m2, v ceně bytu zděný sklep. 2 247 000 Kč
Bystrc, starší zástavba:
Prodej DB 2+1 v Brně Bystrci, ulice Kuršova 56 m2, 2 patro, lodžie, plastová okna, původní jádro. Dům prošel celkovou revitalizací. Je zateplen, nové rozvody. Možnost převodu do OV. 1 600 000 Kč

Kamechy, novostavba: 3+kk 2., NP, 65,40 m2 + balkon 11,20 m2, v ceně bytu zděný sklep. 2 746 000 Kč
Bystrc, starší zástavba:
Nabízíme k prodeji převod členských práv k družstevnímu bytu 3+1 s lodžií, nacházejícím se ve zvýšeném přízemí osmipodlažního domu v Brně – Bystrci na ulici Teyschlova. Anuita doplacena. Do konce roku 2011 družstvo byt bezplatně převede do OV. Celková plocha bytu je 79 m2. Koupelna a WC po celkové rekonstrukci – vyzděné jádro. Nová plastová okna a žaluzie. 2 090 000 Kč.

Kamechy, novostavba: 3+kk 2. NP, 57,20 m2 + balkon 5,10 m2;  v ceně bytu zděný sklep. 2 247 000 Kč
Bystrc, starší zástavba:
Nabízíme ve výhradním zastoupení majitelů k prodeji byt o velikosti 2+1 v krásném prostředí lesoparku v Bystrci na Štouračové ulici. Byt je v osobním vlastnictví bez právních vad, volný k okamžitému nastěhování. Nová plastová okna, nový výtah a vstupní část domu. V letošním roce bude realizováno zateplení a výměna balkonů. V pokojích udržované parkety,​komora, zděné jádro po rekonstrukci. Nádherný výhled do lesa v klidu přírody. Pokoje o velikostech 16 a 14,​5 m2, obytná kuchyň má velikost 12 m2.​Koupi bytu a její financování Vám rádi zprostředkujeme. 2 000 000 Kč.

Nabídkové ceny a popis bytů ve starší zástavbě v Bystrci poskytla Radmila Michaliková z realitní kanceláře RE/MAX Ano. Jde o reálně existující, aktuální položky z nabídky realitní kanceláře. Makléřka zároveň upozornila, že porovnání je nutně jen přibližné a že nabídkové ceny u starších bytů nemusí být vždy zcela realistické. Byty se často prodají za částku o něco nižší, když se delší dobu nenajde žádný kupec.

Ceny srovnatelných bytů v novostavbách na Kamechách se podle našeho porovnání pohybují zhruba v rozsahu 1,1-1,5 násobku ceny obdobných bytů ve starších částech Bystrce. Přitom užitná hodnota by měla být pro majitele stejná, a to jsme nepřihlédli k tomu, že na byty na Kamechách bude muset čekat ještě nejméně rok a půl, zatímco do staršího bytu se může nastěhovat ihned. Jsou tedy byty na Kamechách předražené?

Makléřka Radmila Michaliková před takovým závěrem varuje: „Hodnota bytu, jako jakéhokoli jiného zboží, je subjektivní. Každý si cení něčeho jiného a je jen na úvaze kupce, jestli se rozhodne na nabídku přistoupit nebo ne. O předraženosti v tomto smyslu bych nehovořila.“

„Naše realitní kancelář však všem zájemcům o bydlení v novostavbách důrazně doporučuje zvýšenou opatrnost a důkladné zvážení takovéhoto rozhodnutí,“ zdůraznila Radka Michaliková, „My takovéto byty z důvodu ochrany zájmů našich klientů bereme do nabídky velmi omezeně a to jen v případech, že známe průběh výstavby, víme, že developer odvádí opravdu kvalitní práci a také že má zajištěny všechny důležité související věci jako třeba občanskou vybavenost v okolí.“

„Především však velmi důrazně doporučuji všem zájemcům o koupi bytu, ať již jakéhokoli typu, důkladně se seznámit s celým spektrem nabídky v Brně a okolí. Mohou to udělat třeba při návštěvě naší realitní kanceláře. Máme zpracovánu velmi podrobnou cenovou mapu a všem zájemcům podáme zcela detailní informace. Samozřejmě bezplatně a nezávazně, poradenství je u nás vždy bezplatné,“ neopomněla udělat reklamu svému obchodu paní Michaliková.

Ze zhruba padesáti bytů v novostavbách Kamechy II jich je v tuto chvíli v nabídce RK Duha zamluveno deset.

-vl-

Související

RE/MAX Ano, realitní kancelář
Nabídka RK Duha, Kamechy II

23 komentářů k příspěvku „Jsou byty na Kamechách předražené?”

 1. Carlos říká:

  Mno, není uvedeno stáří těch bytů, které jsou srovnávány proti těm na Kamechách. To jen tak na okraj. Těžko někdo bude prodávat 30 let starý panelový byt za cenu stejnou bytu v novostavbě. Druhá věc je co si myslím o realtních makléřích obecně a RE/MAXu konkrétně, ale to se mi sem ani nechce psát 😉
  Tato věta je dle mého názoru překroucená: „Důvodem je, souhrnně řečeno, ochrana zájmů našich klientů.“ myslím, že spíše cena bytů na Kamechách neumožňuje správnou výši výdělku pro RK, nemluvě o tom, že developeři mají obvykle nasmlouvánu určitou RK pro developerský projekt (tak tomu alespoň bylo na Kamechách 1).
  U tohoto: „Máme zpracovánu velmi podrobnou cenovou mapu a všem zájemcům podáme zcela detailní informace.“ – předpokládám, že onou detailní cenovou mapou je myšleno toto http://www.cenovamapa.eu/ (nebo, že by RE/MAX měl nějakou svou vlastní? )

 2. Joe říká:

  Ony srovnatelné byty v paneláku jsou běžně o 100-200 tisíc levnější, než je uváděno v článku, když se to kupuje napřímo, bez RK.

 3. Pecka říká:

  Nejen na Kamechách jsou byty předražené.

 4. Radka Kazdová (RE/MAX Ano) říká:

  Carlosi, souhlasím, taky mám špatný zkušenosti s některými RK. Pokud máte špatnou zkušenost konkrétně s kanceláří RE/MAX Ano, ráda bych o tom věděla abych to mohla řešit. Takto nekonkrétně to, bohužel, je k ničemu.

  Věta, která je dle vašeho názoru překroucená, není překroucená a pokoušet se o to špatným výkladem bych spíš čekala od komentátora na Novinkách či podobných serverech. Věřte nebo ne, dost často například klientům rozmlouváme prodej jejich nemovitosti, ačkoliv na prodeji je vyšší provize než na pronájmu, pokud naznáme a vypočítáme, že by pro ně byl pronájem finančně výhodnější. Pokud chceme mít na konci případu spokojeného klienta, musíme opravdu myslet primárně na jeho zájmy, ačkoliv se nad tím teď pravděpodobně nevěřícne ušklíbáte.

  Ad cenová mapa – ano, skutečně máme vlastní cenové mapy.

  Věta o bezplatných konzultacích také není překroucena, můžete toho s klidem využít.

 5. Radka Kazdová (RE/MAX Ano) říká:

  Joe: Ano? A makléři a makléřky lžou, kradou a znásilňují, to jsou další klišé z netových diskuzí.

 6. MK říká:

  Radko provize RK je v Brně běžně 5% z ceny. Kolik to dělá třeba ze 2mil Kč si dokážete spočítat. Zdá se vám to přiměřené?

 7. Viktor říká:

  Hehe, „přiměřený zisk“, základní pojem konstituující socialismus.

 8. štětináč říká:

  někomu socialismus, někomu slušnost a něco jako svědomí.

  Můj otec jako učeň pracoval v soukromém obchodě těsně po válce. To socialismus
  ještě nebyl a vzpomínal na kontroly, kterým se předkládaly faktury s cenou, za jakou
  se zboží koupilo a kontrolovala výše marže. Ta byla různá dle druhu zboží.
  A nikdo nekrachoval.

 9. Radka Kazdová říká:

  MK – obávám se, že nejen v Brně a nejen v ČR. V Rakousku platí provizi prodávající s kupujícím, každá strana po 3%. Itálie totéž, Anglie taky, Německo taky. Venku je to navíc velmi striktní, tady se o ní z valné většiny jedná. Provize je první na řadě při poskytnutí slevy klientovi a já se ohradila proti tvrzení, že na výše uvedených panelových bytech je 100-200 tisíc.

 10. Viktor říká:

  štětináč: Vždyť ano, státem regulované ceny jsou socialismus. Ale to by bylo na dlouhou debatu a sem by se nehodila.

 11. Joe říká:

  Paní Kazdová, tak hysterická reakce snad není nutná. Byt jsem nedávno kupoval, slevu dostanete i bez realitky, a díky pružnějšímu jednání výrazně vyšší, proto si trvám na celkové úspoře 100-200tis.
  Realitka chtěla 100 tisíc za svůj formulář smlouvy a poslání peněz na účet realitky (v lepším případě FO, v horším s.r.o. se vkladem 200tis.).
  Nás vyšel převod na 15.000,- a zahrnoval smlouvu o smlouvě budoucí, kupní smlouvu, notářské ověření podpisů a notářskou úschovu peněz. Byl bych padlý na hlavu, kdybych to kupoval přes realitku, no ne?

 12. Radka Kazdová říká:

  Joe: Hysterická? Opravdu? V tom případě se omlouvám, ale při psaní jsem byla spíš pobavená, pokud to vyznělo jinak, mrzí mne to. K úspěšné koupi vám blahopřeji.

 13. Carlos říká:

  Joe: Ano byl a já doufám, že se čím dál více lidí obejde bez realitních kancelář, protože tuto práci dnes dělá s prominutím kdejaké pako. Problém realitních kanceláří OBECNĚ je nízká znalost práva (stačí aby smlouvu dal člověk svému právníkovi a nestačí se divit) a hlavně nemají vůbec žádnou zodpovědnost (kupříkladu, když se na bytě objeví skryté vady, skutečnosti ve formě dluhů, exekučních řízení…apod). A právě v tom, že realitní kancelář nemá žádnou zodpovědnost vidím největší problém. Není problém jim 100-200k nechat provizi, pokud ponesou zodpovědnost. Ale dnes ji prostě nemají a člověk v případě jakýchkoli problémů je v tom sám s právníkem, kterého si zaplatí.
  Pořád stejně nechápu, jak někdo může srovnávat cenu bytu 20 let (nebo kolik) starého s novou stavbou v záruce.

 14. A7 říká:

  S pozdravem

  http://ezbabak.rajce.idnes.cz/

 15. A7 říká:

  P.S. :

  Projekt Panorama Bystrc

  4+kk 4 899 000,-

  http://www.ms-invest.cz

 16. Honza z Brna říká:

  A7, fotografie zajímavé, které nepotřebují komentáře. Ty praskliny hovoří samy za sebe. Ukazují jasně na nedodržování technologie. Ale je nutno říci, že technologické přestávky při zdění prodlužují dobu výstavby. A čas jsou peníze. Ono všechno chce své. A fotografie termokamerou též o něčem svědčí.

 17. štětináč říká:

  Viktorovi : bylo by to fakt na dlouhou diskuzi, ale regulované ceny nerovná se socialismus.
  Ty se používají i jinde a naopak např. v období NEPu za Stalina nebyly státem regulované ceny
  ani v tehdejším Sovětském svazu.

  U nás jsou některé ceny regulované trhem, jiné jsou však tržně neregulované dle hesla trhni kde můžeš,
  protože opravdový trh neexistuje nebo není státem povolen – např. výběrová řízení státních zakázek.

  Je divné, že jsme v takovém srabu, když máme tolik „skvělých“ ekonomů jako Klaus, Kalousek, Šustr …

 18. Joe říká:

  Štětináči, jestli jsi ve srabu, je mi tě líto. Já mám tři teplá jídla denně, kvalitní maso, čerstvé ovoce a zeleninu, doma teplo, když potřebuji, tak kvalitní zdravotní péči. A ani k tomu není potřeba nějaká namáhavá či nebezpečná práce, jako např. lov mamutů.
  Samozřejmě, mohli bychom se mít daleko lépe, kdyby se stát pořád nepokoušel nějak regulovat vybrané trhy, a politici více poslouchali rady skutečných ekonomů, např. Petra Macha, Františka Matějky nebo i toho Václava Klause;-)

 19. štětináč říká:

  Joe :

  obávám se, že politici se nesnaží regulovat, ale tunelovat. Už 22 let.

  Nevidím problém v tom, aby tam, kde nefunguje regulace trhem
  nastoupila regulace státu.

  Např. co takhle vodné ? Jak vidíte fungování trhu tam ?

 20. Joe říká:

  Co přesně si mám představit pod pojmem „regulace trhem“?

  Vodné je krásný příklad fungování trhu a toho, jak regulace křiví přirozené mezilidské vztahy:
  – Kde je vody v potřebné kvalitě dostatek, může každý používat zdarma, kolik chce. Např. pitnou vodu na ledovci nebo se koupat v řece.
  – Kde je vody nedostatek, je díky trhu její cena taková, aby se co nejpřesněji využila všechna (prodávající nemá zájem na tom, aby mu nějaké velké zásoby zbyly). Např. na letišti nebo na poušti. Díky vyšší ceně dochází k lepšímu hospodaření (šetření) s vodou, nikdo nevylívá vodu za 40 korun/litr na zem.
  – Nejhorší situace s cenou, dostupností či kvalitou vody je tam, kde je velká regulace. Např. ve městech, cena vodného neustále stoupá, navíc je uměle navyšována „ztrátami“ např. v potrubí, které mi díky regulaci monopolní dodavatel fakturuje. Nebo v národním parku, kde se kvůli zeleným parchantům nemůže člověk normálně vykoupat v plese.

 21. štětináč říká:

  Joe : to co píšete, je podle mě poněkud zmatené. Monopolní zvyšování ceny
  přece není regulace. A koupání v plese je sice paráda, ale pokud se tam vykoupe
  půl Brna, tak už to nebude pleso, ale odkalovací nádrž 🙂

 22. Joe říká:

  Nějak tam postrádám odpověď na svou otázku, položím ji tedy znovu:
  Co přesně si mám představit pod pojmem „regulace trhem“?

  Jistěže monopolní zvyšování ceny není regulace. Monopol je vždy důsledek regulace, a tedy monopolní zvyšování ceny je logickým důsledkem regulace. Co to má ale společného s mým nebo kterýmkoliv předchozím příspěvkem?

  V kterém plese se koupalo půl Brna, že tam musela být zavedena regulace?

 23. Oldřich Bauer říká:

  http://www.bystrcnik.cz/?p=4658

Zanechte komentář

3 + 3 = ?