Sdílet
Jiří Skaunic: Brněnská TOP 09 stojí na rozcestí

Bystrčník 19. 12. 2011 v 11.17 Témata: , , , , , , , ,

Zažívá brněnská TOP 09 zásadní rozkol? Podle některých ano. Vedení strany vylučuje členy, další desítky prý odcházejí, znechuceni vnitrostranickými poměry. Ty mají být silně nedemokratické. Strana pod vedením Jaroslava Kacera – zastupitel Bystrce a Brna – údajně potlačuje diskuzi a procesy uvnitř strany se týkají převážně boje o moc. Šéf brněnské TOP 09 naopak tvrdí, že ve straně je vše v pořádku a odchody členů jsou jen běžnou fluktuací, obvyklou za všech okolností.

Jak je to doopravdy? Proč členové TOP 09 ze strany odcházejí? Na to jsem se zeptal Jiřího Skaunice, téměř již bývalého člena bystrcké TOP 09. Jiří Skaunic kandidoval v komunálních volbách do zastupitelstva Bystrce na sedmnáctém místě. Nyní je rozhodnut ze strany odejít.

*

Viktor Lošťák: Dobrý den, pane Skaunici. Co je podle vás v práci brněnské TOP 09 špatně? Souvisí vaše nespokojenost s vedením Jaroslava Kacera a pokud ano, jak?

Jiří Skaunic: Za dobu, co pan Kacer vede brněnskou TOP 09, se dle mého názoru mnohé změnilo. Začali být vylučováni zakládající členové, co se zasloužili o úspěch a rozvoj strany (např. p. Mandát), mnozí před vyloučením raději sami vystoupili (p. Levíček) a strana také začala být výrazně autoritářsky vedena. Už v MO Bystrc byly mnohé věci vedeny pouze úzkým okruhem osob.

Tisk vás citoval takto: „Šel jsem do politiky s nějakými představami. Bohužel aktuální vedení brněnské organizace je nenaplnilo.“ O jaké představy konkrétně šlo a co vás zklamalo?

Pokud jsem říkal, že tato strana nenaplnila moje představy, myslel jsem tím především svoji seberealizaci ve prospěch mého okolí. Bystrc a Brno jako takové mi hodně leží na srdci. Myslím si, že městská část i celé město mají ohromný (a doposud nevyužitý) potenciál a já bych se chtěl dožít toho, kdy bude využit. Nyní jsem ale spíše o iluze naopak přišel, neboť namísto demokratické diskuze a snahy něco udělat jsem byl svědkem spíše „boje o koryta.“

Jako závažné bych rovněž bral i někdy velmi diskutabilní minulost některý členů, kteří jsou v popředí brněnské TOP 09.

Máte pod „některými členy“ na mysli Martina Šrubaře?

Konkrétně jsem měl na mysli pana Šrubaře. Minulost bych neřešil, na tu má každý člověk právo a myslím, že současnost a budoucnost je mnohem důležitější. Právě proto jsem byl velmi překvapen tím, jak celá věc dopadla.

Já osobně bych se spíše stáhl do ústraní, nebo úplně odstoupil, ale děl se de facto opak.

Pro čtenáře připomenu, že poté, co tisk upozornil na to, že člen brněnské TOP 09 a radní Brna-severu Martin Šrubař byl v minulosti trestán za křivou výpověď, vyzval předseda místní organizace TOP 09 na Brně-sever Jan Mandát k přijetí etického kodexu. Ten měl klást povinnost o trestní minulosti informovat. Místo přijetí kodexu ale Jana Mandáta z TOP 09 vyloučili, zatímco Martin Šrubař je členem i nadále. To vyvolalo další rozkol mezi členy a odchod některých z nich.

Pane Skaunici, v článku Rovnosti se píše, že o ukončení členství v TOP 09 teprve uvažujete – už jste se rozhodl? Jak?

Ke konci roku nezaplatím členský příspěvek a moje členství tak zanikne. Slyšel jsem o tom, že to takto chce udělat poměrně dost lidí z různých částí v Brně.

Nemohou vás z TOP 09 vyloučit za to, že nyní poskytujete rozhovor médiu?  Funguje to v (brněnské) TOP 09 opravdu tak, jak tvrdí tisk, tedy že každé vyjádření jakéhokoli člena pro média na téma TOP 09 musí být schváleno vedením strany a pokud ne, hrozí členům vyloučení?

Možnost vyloučení tu samozřejmě je, ale vzhledem k mému rozhodnutí to už asi není relevantní otázka.

Domníváte se, že brněnské TOP 09 má potenciál fungovat v Brně v příštích letech jako jedna z významných stran?

Jednotlivci určitě ano. V brněnské TOP 09 je dle mě mnoho inteligentních, pracovitých a schopných lidí. Ovšem jako celek pod stávajícím vedením asi těžko. Lze to vypozorovat i z přístupu  ODS a ČSSD (největších potenciálních koaličních partnerů), kteří podle mého názoru zpravidla TOP 09 neberou za kvalitního partnera do koalice (což lze jednoduše odpozorovat díky pádům koalic tam, kde TOPka figurovala jako partner – např. Brno-Sever a Královo Pole).

Pokud se členům brněnské TOPky podaří zvolit si do čela transparentní zastoupení lidí bez možností úvah a teorií o jejich minulosti, pak se může strana stát silnou a rovnocennou ostatním. Je ovšem možné, že v Brně díky všem přehmatům mezitím přijde o svoji (prozatím) velmi křehkou voličskou základnu a stane se pouze okrajovým subjektem bez možnosti cokoliv ovlivňovat.

Děkuji za odpovědi.

*

Související

Z TOP 09 v Brně odejde padesát lidí
Brněnský radní (TOP 09) byl odsouzen za křivou výpověď
TOP 09 v Brně vyloučila člena za to, že mluvil s médii
TOP 09 vyloučila Jana Mandáta, šéfa Brna-severu, nevhodně prý mluvil s médii
Kritizovaný Levíček opustil post šéfa brněnské TOP 09
Brno-sever ztratilo koalici, ODS utvořila novou s ČSSD

Zanechte komentář

3 + 3 = ?