Sdílet
Jaroslav Kacer: Jak vznikla koalice TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD

Bystrčník 23. 11. 2010 v 23.33 Témata: , , ,

V sobotu 16. října 2010 se uzavřely volební místnosti a voliči rozhodli. TOP 09 dosáhla v Bystrci nejlepšího výsledku v rámci celého Brna v porovnání s ODS, kdy obě strany získaly po 5 mandátech v zastupitelstvu městské části. Volby vyhrála ČSSD se ziskem 8 mandátů, do zastupitelstva se ještě dostaly se 3 mandáty KDU-ČSL, Zelená pro Bystrc a KSČM. Povolební aritmetika ukázala, že nebude možné složit dlouholetou koalici ODS a ČSSD, neboť by neměla většinu a po ruce nebyli ani partneři z SNK-ED z minulosti, kteří se do zastupitelstva nedostali.

Již před volbami jsme jednoznačně deklarovali, že dosavadní způsob vládnutí v Bystrci nepovažujeme za správný, a že je nutné jej změnit, proto bychom za žádnou cenu nepodpořili dosavadní koalici. Spolupráce s KSČM je pro naši stranu nepřijatelná.

Ihned po zveřejnění relevantních výsledků komunálních voleb TOP 09 prostřednictvím předsedy poděkovala a nabídla budoucí spolupráci všem předsedům zvolených stran do zastupitelstva kromě KSČM. Někteří zareagovali ihned, někteří později a okolo jedné hodiny ranní přišla od předsedy ODS dosti nepochopitelná SMS zpráva ve znění „ … prozatím nemohu sloužit. Zdraví …“

V neděli proběhlo jednání se zástupci KDU-ČSL, kdy jsme se domluvili na společném postupu, který obě strany smluvně potvrdily v pondělí 18. října 2010. V tento den proběhlo také první setkání se zástupci ČSSD, kde jsme vystoupili jako vyjednávací blok, který čítal 8 mandátů stejně jako vítězná strana. Spojení těchto tří subjektů by zajišťovalo pohodlnou většinu v zastupitelstvu. Domluvili jsme se na společném setkání všech zástupců těchto politických stran, které proběhlo v úterý a již ve čtvrtek 22. října 2010 došlo k podpisu koaliční smlouvy všemi zvolenými zastupiteli za ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09.

V některých novinách bylo uvedeno, že se vyjednávání v Bystrci zadrhlo a že vázne komunikace. Předseda ODS nás poprvé kontaktoval v průběhu týdne, když již byly předjednány určité body koaliční smlouvy a strany se dohodly nejednat s dalšími subjekty, což jsme samozřejmě respektovali. ODS by byla pro naši stranu přirozeným koaličním partnerem, ale nevole či něco jiného nakonec vedlo k vytvoření koalice bez této snad pravicové strany.

Při všech koaličních jednáních bylo nejdůležitější nalézt programovou shodu jednotlivých zúčastněných politických stran, což samozřejmě vedlo a dále povede k některým kompromisům, kdy jednotlivé politické subjekty měly a mají na paměti, že radnice je tady pro občany a nikoliv naopak.

Mezi koaličními partnery je uzavřena dohoda o zhodnocení fungování koalice, radnice, výborů, komisí a jednotlivých svěřených oblastí po 100 dnech společné vlády, na jehož základě pak bude možné případně změnit portfolio jednotlivých oblastí působnosti, nastavit nové podmínky, úpravy a změny. Do tohoto termínu bude připraveno i jasné zadání personálního auditu úřadu, jehož výsledky by měly nastavit směr k co největší optimalizaci a efektivnosti fungování radnice v městské části Brno – Bystrc.

Jaroslav Kacer
zastupitel, předseda místní organizace TOP 09

Související

Stránky regionální organizace TOP-09 Brno-město (zahrnuje i Bystrc)
Jaroslav Kacer na Facebooku
Jaroslav Kacer: Nájemné je třeba zvýšit, obecní byty prodat
Jaroslav Kacer: Bystrcká TOP 09 trhy rozhodně podporuje
Jaroslav Kacer: V Bystrci jsem se narodil

Zanechte komentář

3 + 3 = ?