Sdílet
Jak bude vypadat Horní náměstí? Studie ateliéru RAW má začít diskuzi

Bystrčník 16. 9. 2011 v 23.11 Témata: , , , , ,

Jak bude v budoucnu vypadat Horní náměstí? Poteče na něm opravdu potůček? Jaký bude rozsah zelených ploch? Odpovědi na tyto otázky chce v nejbližších týdnech a měsících nalézt bystrcká radnice v diskuzi s občany. Podkladem pro ni bude studie parkových úprav, vypracovaná společností Atelier RAW s.r.o. Studii nechala zpracovat rada městské části svým rozhodnutí z 2. března tohoto roku.

„Studie bude sloužit jako podklad pro následné majetkoprávní vypořádání pozemků z úrovně Statutárního města Brna,“ popisují autoři výchozí zadání a neopomíjejí zmínit, že „v studii je zohledněna skutečnost, že výstavba parkových úprav bude časově předcházet výstavbě objektů obchodu a služeb (občanské vybavenosti) v ploše SJ na Horním náměstí.“ Přitom právě výstavba dalších budov na Horním náměstí je dlouhodobě trnem v oku místním občanským iniciativám.

Místostarosta Bystrce Petr Fedor (TOP 09) však odmítl, že by radnice chtěla lidem, kteří okolo Horního náměstí bydlí, cokoli vnucovat.

„Studii chápeme jako výchozí materiál k diskuzi s občany,“ řekl Petr Fedor, „Bude na lidech, aby se k ní vyjádřili a abychom společně našli tu nejlepší podobu lokality.“

I sami autoři studie navrhují, aby se výstavba na Horním náměstí pokud možno omezila: „Plocha Horního náměstí je urbanisticky nedokončeným prostorem. Vzhledem ke své centrální poloze horní části sídliště má aspirace na významnou plochu. Největší devizou sídliště jsou významné zelené plochy, proto navrhujeme tento prostor výrazně nezastavovat.“

no images were found

Podle studie by mělo na ploše Horního náměstí vzniknout pět nových dvoupodlažních objektů.

„Navrhujeme zástavbu pěti novými objekty obsahujícími v parteru obchody, kavárnu a v patrech služby,“ uvádí studie. „Další plochy navrhujeme využít pro parkové řešení s legalizací stávajících vyšlapaných cest.“

Vizualizace návrhu ukazují Horní náměstí rozdělené paprsčitou sítí cest pro pěší, s rozsáhlou výsadbou nových stromů a centrálním vodním prvkem.

„Hlavní komunikační osa je doplněna o významný vodní lineární prvek. Jedná se o lineární kašnu  – potok vytvořený pomocí prefabrikovaných betonových dílců, po kterých díky terénnímu spádu stéká voda směrem ke středu celé kompozice parku. Voda je doplněna o říční valouny a dřevěnou pobytovou plochu obsahující lavice pro posezení. Principem tohoto vodního prvku je především umožnění interakce mezi návštěvníky parku – především pak dětmi – a vodním proudem. Vnitřní část koryta bude opatřena led osvětlením vytvářejícím ve večerních hodinách světelný efekt prosvětlené proudící vody,“ popisují svou myšlenku autoři z ateliéru RAW.

Díky velkorysému řešení se však cena za realizaci parku vyšplhala  na téměř sedmnáct milionů korun, a to bez daně. Podle zdrojů z radnice je to cena v současné době nerealisticky vysoká.

„Realizace by se musela rozložit do etap,“ uvažuje o možnostech místostarosta Petr Fedor. Místostarosta poukázal také na to, že autoři studie vypočetli pouze pořizovací náklady, ne však už náklady provozní. Jak finanční důvody, tak i názory občanů a zástupců místních sdružení mohou nakonec vést k řešení skromnějšímu.

K projednání s občany chce bystrcká radnice svolat hned dvě setkání. První z nich se uskuteční už v úterý 20. září. Místostarosta Petr Fedor a zástupci občanského sdružení Horní náměstí zvou všechny, které budoucnosti Horního náměstí zajímá, na 18. hodinu do restaurace Plameňák na Horním náměstí.

Ve Společenském centru 10. října pak bude o Horním náměstí a výstavbě u Kuršovy ulice diskutovat s občany starosta Vladimír Vetchý (ČSSD), další zástupci radnice a autoři studie.

*

Ke stažení

Studie (PDF, 28 MB)

15 komentářů k příspěvku „Jak bude vypadat Horní náměstí? Studie ateliéru RAW má začít diskuzi”

 1. Pavel Reich říká:

  „Rozložení do etap“ bych si přeložil asi tak, že nejdříve se postaví ty budovy a na další etapy (park) už pravděpodobně nikdy nedojde…

 2. olga říká:

  Nejraději bych viděla, kdyby Horní náměstí zůstalo nezměněno. Líbí se mi právě ta volnost té travnaté plochy. Žádný park nebude tak svobodný a vzdušný. Oni tu Bystrc nakonec zaplevelí a zahustí tak, jako jsou např. Žabovřesky. Mně se právě líbí procházet tou travou, dívat se na pampelišky nebo jiné květiny. Trávník je udržovaný, rozlehlý…Jen se někdy divím, že tam nikdo nehraje badminton nebo si nehází diskem nebo se neopaluje. Co by za takové plochy v celkem levném sídlišti dali lidé v USA i jinde. Jenže tady si občané neváží výhod a tak se najde někdo, kdo je o ně připraví. Bude to škoda.

 3. admin říká:

  Olgo, ta studie není nijak závazná a nepředstavuje skutečný plán, určený k realizaci. Ani nemůže, nejsou na to peníze a nebudou.

  Jestli máte jen trochu času, přijďte říct svůj názor dnes místostarostovi Petru Fedorovi a dalším do Plameňáku. Moc vás to nezdrží, a může to mít na budoucnost Horního náměstí vliv.

 4. Pecka říká:

  Taky se mi líbí louka jak je. Stačil by semtam strom (ne zalesnit, šmarjá, to ne!) sem tam lavička. Návrh se mi taky nelíbí. Hnusné červené betonové cosi na sednutí, spousta dlažebních kostek. Snad na to fakt nebudou peníze. Jsem v práci, bohužel dnes beze mě.

 5. štětináč říká:

  Taky mám rád květiny, lesík … a vadí mně auta, která parkují, couvají a kazí vzduch.
  A zástupy lidí, co pořád někam chodí.

  Navrhuji tedy, aby i místo Alberta na Ečerově bylo takové náměstí jako je stávající Horní.
  Nějaké jméno už vymyslíme.

 6. Joe říká:

  Já se dnes do PLameňáku nedostanu, tak nabízím svou představu zde:
  Líbí se mi velká nezastavěná, nevybetonovaná či nevyasfaltovaná plocha. To je dnes vzácnost, važme si ji. Dají se tam pouštět draci, pořádat běžecký závod pro děti, scuk apod.
  Uprostřed by mohla být nějaká mírně parková úprava, lavičky. Pak by nemusely být lavičky přímo pod okny. Jsou lidé, kteří si chtějí koupit lahváče nebo krabicové víno a brambůrky, posedět a popovídat, a nebudou kvůli tomu chodit dva kilometry do Údolí oddechu. Tak parčík uprostřed ploch mezi domy (nejen HN, ale třeba za blbertem na Ečerové) by mohl být přijatelné řešení.
  Okolo keře a stromy tlumící hluk, a opticky oddělující a ze stejného důvodu stromy a keře podél silnic.
  Co je na návrhu dobré je rozšíření ul. Kamechy v oblasti HN, parkování kolmo znamená zvýšení počtu parkovacích míst.
  Ale je to jen můj názor jednoho člověka, co tu bydlí jen dva roky. To si musí rozhodnout všichni obyvatelé nejbližšího okolí, zda chtějí pod okny park, nebo zda jim tu chybí další obchody, hospody, kavárny… možná jsem v tomto příslušníkem názorové menšiny.

 7. MK říká:

  Každá správná náves musí mít rybník. Mě se docela líbí jak se s tím plánují vypořádat v Lískovci.
  http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/novy-park-ozdobi-jezirko-i-ukazka-divociny20090828.html

 8. Joe říká:

  Tak na HN by měl ten rybník docela slušný spád. Ale za Albertem by mohla být pěkná horní nádrž přečerpávačky, na podzim by se na ní dalo surfovat, nebo postavit henten šlepr pro vodní lyžníky.
  Údolíčkem do rakovecké zátoky by mohla vést umělá řeka, konečně by mělo i Brno kvalitní vodácký terén.

 9. MK říká:

  Kvalitní vodácký terén bude tady:
  http://www.lidovky.cz/vodaci-chteji-v-brne-vlastni-kanal-je-ho-mozne-postavit-v-zaplavove-zone-1aw-/ln_domov.asp?c=A110204_120524_ln_domov_kar

 10. Ing. Pavel Březa říká:

  K poznámce MK (21.9.2011 v 8.13):
  Zeptal se někdo, co na to říkají okolní obyvatelé? Já jsem zaznamenal vážné výhrady.

 11. MK říká:

  Předpokládám, že to bude především strach z komárů a koupajících se nepřizpůsobivých z Koniklecové 5.

 12. Joe říká:

  Nemám strach, že by se v dohledné době něco realizovalo. Přešlapuje se kolem toho už asi 15 let. Původní projekt byl na bývalé vodárenské nádrže u Kamenomlýnského jezu, pak umělý válec a nějaká vlnka u výtoku MVE v Komíně, pak Heršpice.
  Tentokrát to není problém politický, přes politiky a úředníky by to mohlo projít. DOkonce je reálné na to sehnat i peníze, od soukromých sponzorů a taky trochu podojit Uhniji, když už ji teda máme.
  Ale není člověk, který by za to vzal, udělal projekt, objednal grantovou agentůru na fundraising, zajistil politickou podporu a tím příslušná razítka, sebral prachy, a poslal tam bagr a betonáře. Já to dělat nebudu, pro mne není umělý kanál priorita.

 13. admin říká:

  Unijní peníze pocházejí úplně stejně z našich daní jako všechny ostatní veřejné peníze.

 14. Joe říká:

  Opravdu? Já měl zato, že se sypou přímo z brusele:-)

 15. J.B. říká:

  Na vodácký kanál v MČ Brno-Jih je zpracována projektová dokumentace, nyní se řeší územní rozhodnutí.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?