Bystrčník » Informace k vymezení travnatých prostorů bez znečistění

Sdílet
Informace k vymezení travnatých prostorů bez znečistění

Bystrčník 30. 11. 2015 v 16.33 Témata: , , , , ,

Na jednání zastupitelstva městské části Brno-Bystrc 7/7. byla schválena novela obecně závazné vyhlášky o pravidlech pro pohyb psů. Jejím cílem je vymezit a viditelně označit ty travnaté plochy, na něž nebude možné se psem vstoupit.

Novela není určena k omezování pejskařů. Jejím prostřednictvím chceme vytvořit ve veřejné zeleni prostor, který je možné obyvateli městské části bezpečně a hygienicky využívat ke všem určeným účelům – kromě vstupu se psem. Lidé, kteří chtějí na travnatých plochách relaxovat, zahrát si s míčem, nebo nechat si pohrát své děti, se nebudou již obávat, že si na botě odnesou domů páchnoucí exkrement.

Důvodem přijetí novely je skutečnost, že plochy veřejné zeleně jsou v současnosti stále více degradovány na plochy pro venčení psů. Jen oficiálně registrovaní psi v MČ Brno-Bystrc vyprodukují za den asi 180 kg výkalů a minimálně 500 litrů moči. Toto množství je, i při odpovědném chování majitele psa, z hlediska hygieny veřejného prostoru problematické.

Plánované plochy s omezením vstupu psů jsou řádově menší, než jsou plochy jednoúčelově vyčleněné pro volné pobíhání psů. Při kvalitním a promyšleném označení plochy v terénu by mělo být vyloučeno riziko vstupu se psem z neinformovanosti.

Doufám, že tato mnoha občany vyžádaná změna týkající se části Horního náměstí a také části Centrálního parku bude pozitivně přijata.

Tomáš Kratochvíl, starosta
Zdroj www.bystrc.cz

6 komentářů k příspěvku „Informace k vymezení travnatých prostorů bez znečistění”

 1. abc říká:

  Jako majitel psa naprosto souhlasím, jelikož někteří lidé jsou opravdu prasata. Ještě bych trošku posunul téma. Řeší někdo i znečišťování od koní? Zejména v oblasti Kamech dochází z přilehlých stájí k celkem frekventovanému pohybu jezdců na koních a je to znát i co se týká „pozůstatků“ po nich a to i na silnicích a chodnících. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by nějaký jezdec uklízel exkrementy svého koníka. Zajímalo by mě i jak se to, z hlediska povinnosti odklízení, řeší třeba na lesních cestách, kde je to někdy opravdu neúnosné a je téměř nemožné projít s čistým štítem. Pes třeba zaběhne někde do keříku mimo cestu (alespoň náš 🙂 ), ale kůň to vetšinou „pustí“ doprostřed cesty.

 2. KarelK říká:

  @abc : položte dotaz přímo na webu MČ
  Toto rozhodnutí vítám!
  Moje prase také nemůže běhat a venčit se, kde chce,
  proč to mohou dělat vaši psi?

 3. abc říká:

  U našeho psa moc nevím kde se chce venčit, jelikož nám to nikdy neřekne, je trochu nemluva. Takže vám neumím odpovědět.

 4. Dana říká:

  abc – nejen na Kamechach, ale i kolem prehrady, občas tam jezdi policice na koních a jak to konim pada od zadku tak to tam zustane, klidne na pláži.. všude v civilizovanych zemich mají sluzebnikone pod zadkem plachetku

 5. MK říká:

  Koně – § 47 (1) d) http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1990-200

 6. Josef říká:

  Hlavně, aby tuto změnu pozitivně přijal odbor životního prostředí a dopravy. Zatím k podobným návrhům hledal pouze argumenty, jak je smést ze stolu, viz např.:

  26.4.2012
  Dobrý den,
  se zákazovými cedulemi nemáme zrovna nejlepší zkušenost. Neukáznění občané je stejně nerespektují a navíc jsou často terčem vandalů a sprejerů. Sporný je pak i samotný zákaz vstupu se psy na travnatou plochu, která pokud není součástí dětského hřiště, nemá oporu v právních předpisech. Stále však platí obecně závazné vyhlášky Statutárního města Brna, které ukládají osobě doprovázející psa na veřejném prostranství povinnost mít psa pod neustálým dohledem a přímým vlivem a rovněž neprodleně odstranit znečištění způsobené zvířecími exkrementy.

  Ing.Radek Bárta,odbor životního prostředí a dopravy

  úterý, 12 březen 2013
  … V současné době městská část neuvažuje o vymezení dalších ploch nad rámec vyhlášky. Pokud se totiž nejedná o oplocenou plochu je vymahatelnost tohoto zákazu velmi nízká. Ing.Radek Bárta,odbor životního prostředí a dopravy
  Ing.Radek Bárta,odbor životního prostředí a dopravy

Zanechte komentář

3 + 3 = ?