Bystrčník » Hledám bratra Petra, který v roce 1939 záhadně zmizel

Sdílet
Hledám bratra Petra, který v roce 1939 záhadně zmizel

Bystrčník 27. 11. 2011 v 15.21 Témata: , , , ,

Jmenuji se Hugo Marom, původním jménem Hugo Meisl. Narodil jsem se v roce 1928 v Brně, můj bratr Rudolf (Rudy) se narodil v roce 1930. Měli jsme ještě adoptovaného bratra, Petra, který ale v roce 1939 záhadně zmizel. Moc rád bych zjistil cokoliv o jeho osudu. Snad by si na něj někdo mohl vzpomenout.

Na snímku z roku 1938 Rudy vlevo, Petr uprostřed a Hugo vpravo v brněnských Lužánkách

Moji rodiče se jmenovali Pavel Meisl (nar. 1895, Brno) a Arnoštka (Erna) (nar. 1901, Vídeň), za svobodna Kubová. V roce 1925 se jim narodil první syn Kurt, když mu byly dva roky nešťastnou náhodou zemřel. Rodiče nám o něm často vyprávěli, nemohli zapomenout. Modlili jsme se každý den, aby se nám bratříček vrátil. Tenkrát jsme bydleli v Legionářské ulici č. 15, dnes tř. Kpt. Jaroše. V roce 1936 jsme se přestěhovali na Hutterův rybník č. 4, dnes Vrchlického sady. Tatínek měl módní butik na Masarykově č. 1, maminka vyučovala tenis. Jezdili jsme na letní byt na Mokrou Horu spolu s rodinou Sekalových.

Asi v roce 1936 nám rodiče řekli, že adoptují dítě, které bude ve stejném věku, jako by bylo Kurtovi, kdyby žil. Jsme židovská rodina, proto šli do židovského sirotčince, ale tam žádné volné dítě nebylo. Pak šli do katolického sirotčince v Pisárkách. Přivedli chlapce, říkali jsme mu Petr. Jeho původní jméno neznám, on o tom, co bylo v sirotčinci nemluvil. Okamžitě se stal součástí naší rodiny. Já jsem byl nejstarší, Petr prostřední a Rudy nejmladší. My s Rudym jsme měli hroznou radost. Už jsme byli tři a to byla ta nejdůležitější věc. Chodili jsme do školy na náměstí 28. října. Pamatuji si učitele Sáňku a Trávníčka. Do školy s námi chodila i sestřenice Renéé (Renka) Meislová (nar. 1928). V neděli jsme doprovázeli Petra do kostela. Byl na levé straně mezi náměstím Svobody v Masarykově ulici směrem k hlavnímu nádraží, těsně před Zelným trhem. Před tím kostelem byl stánek, kde jsme si o Vánocích kupovali pražené kaštany a turecký med.

V roce 1939 nás chtěli rodiče dostat do bezpečí. Vyjednali přes jednu organizaci, že pojedeme do Anglie. Až později jsem zjistil, že ji vedl Nicholas Winton. Jenže Petr neodjel. Někdy v období mezi 15. březnem až 28. červencem 1939 u nás zazvonil muž a žena v dlouhých kožených kabátech, mluvili německy. Řekli nám: „Jdeme si pro Petra, sbalte mu věci.“ Maminka plakala, šílela. Pořád dokola se jich ptala proč? Prý že křesťanské dítě nemůže zůstat v židovské rodině. Nechápal jsem, kam ho vedou, snad zpátky do sirotčince. V ten den jsem viděl Petra naposledy.

Myslím, že ho buď dali do sirotčince nebo někam na převýchovu, a pokud ho někde převychovali, tak musel asi na konci války narukovat. Po válce jsem ho marně hledal přes Červený kříž. Před pár lety jsem měl stopu v Mikulově, ale ta zřejmě taky nikam nevede. Od roku 1949 bydlím v Izraeli. Moc rád bych Petra našel, ale na dálku to jde špatně. S pátráním mi pomáhá paní Judita Matyášová. Budu vděčný za jakoukoliv zprávu o Petrovi.

Prosím pište nebo volejte na: Judita Matyášová, Korunní 79, Praha 3, 130 00, tel. 724 905 379.

(hug)

Jeden komentář k příspěvku „Hledám bratra Petra, který v roce 1939 záhadně zmizel”

  1. štětináč říká:

    Tak už se nepotkají a bylo to bohužel o fous.
    Škoda.

    http://www.radio.cz/cz/rubrika/krajane/hugo-marom-odesel-do-izraele-na-pul-roku-a-je-tam-uz-triasedesat-let

Zanechte komentář

3 + 3 = ?