Bystrčník » Druhé brněnské setkání občanských sdružení bojujících proti nepříliš ohleduplným investorům

Sdílet
Druhé brněnské setkání občanských sdružení bojujících proti nepříliš ohleduplným investorům

Bystrčník 22. 3. 2010 v 12.45 Témata: , , ,

Druhé brněnské setkání občanských sdružení bojujících proti nepříliš ohleduplným investorům se uskutečnilo ve čtvrtek 18. března 2010. Setkání svolala Anežka Jenešová, předsedkyně občanského sdružení Horní náměstí, ve spolupráci s Hnutím NESEHNUTÍ. Zúčastnili se jej zástupci těchto sdružení: OS Sdružení pro Staré Brno, OS Masarykova čtvrť, OS Ježkova – Lesná, OS Žabovřesky, OS Klidné Ivanovice, OS Horní náměstí, OS Občané pro Medlánky, OS Stará Bystrc – Chaloupky, OS Občané a nájemníci New Lískovec, OS Brno – Maloměřice, Občanská koalice NvC (Nádraží v centru), Nesehnutí.

no images were found

Následující text vyjímáme ze zápisu, který pořídila paní Jitka Hrušková.

SZ Brno Žabovřesky

Aktivisty a zástupce občanských iniciativ pozdravila a přivítala Anežka Jenešová (OS Horní náměstí) a předala slovo Lubošovi Rausovi (OS Horní náměstí). Ten se ujal moderování celého večera a zároveň se ujal slova jako první delegát za své sdružení.

OS Horní náměstí (Luboš Raus)

Historie snahy bystrcké radnice zastavět jediné volné prostranství v hustě zalidněné oblasti sahá do roku 2002. Po šestiletém období klidu na podzim r. 2008 bystrcká rada schválila na tomto místě stavbu sedmipodlažního monstra, tzv. polyfunkčního centra. Přes mohutný odpor občanů se rada MČ Bystrc ve složení ČSSD-ODS stále snaží svůj záměr uplatnit.

Pokud lidé zvolí tyto dvě strany a koalice bude fungovat dál, po volbách bude pozemek prodán a polyfunkční dům přes odpor obyvatel postaven. Z místních politiků mají snahu občanům pomoci někteří členové Strany zelených.

OS Stará Bystrc – Chaloupky (Josef Strubl)

Do malebné staré zástavby (nízké domky se sedlovou střechou) má být postaveno polyfunkční centrum. Bystrčtí radní uznávají, že objekt je nevkusný a nevhodný, ale (neumí? – nechtějí?) přenášejí aktivitu na občany. Spolupráce se Stranou zelených: individuální přístup. Strategie: nepřesvědčovat politiky, ale vstoupit sám do politiky.

OS Masarykova čtvrť (Michal Marek)

Občané se zaktivovali r. 2001. Řeší nejrůznější problematiku: kácení dřevin, vyjadřují se k projektům Hvězdárny, Masarykova onkologického ústavu, sledují developerské projekty. Trendy developerů: odkup staré vily na atraktivním pozemku, její zbourání a prosazení výstavby mnohapodlažního objektu. Tato čtvrť je pod vládou ODS-ČSSD, převahu má ODS. Motorem sdruženářů jsou starousedlíci (noví obyvatelé zajedou Porschem domů a více je nezajímá).

OS Klidné Ivanovice (Radek Veselý)

Sdružení funguje asi 7 let. Vzniklo na protest proti plánům investora postavit na vesnici rozsáhlý komplex obch. domů (Bauhaus, Makro, sídliště se supermarketem). Největší zátěž: navýšení dopravy. Kauza Bauhaus: investor v současnosti stáhl žádost, což znejistilo sdruženáře. Existuje podezření, že investor využije institut „autorizovaného inspektora“. K autorizovanému inspektorovi více Matěj Hollan (Nesehnutí).

OS Ježkova – Lesná (Martin Maleček) a Majdalenky

Ve čtyřpatrové zástavbě Majdalenek chce investor vnutit obyvatelům „občanskou vybavenost“ – sedmnáctipatrový věžák se stopadesáti byty. Urbanistický komplex Lesné by tak zanikl. Změnu územního plánu vynutil přístup občanů, kteří se ani nevešli do zasedací místnosti (přišlo asi 600 lidí). Sdruženářům se podařilo dostat do celostátního tisku, kauza má obrovskou publicitu. Dnes se magistrát musí ptát „jak si přejete, občané?“. Díky nepřehlédnutelné urbanistice mohou obyvatelé usilovat o statut kulturní památky. Sdruženáři mají mezi sebou právníka (postrach radních). Občané prosadili „pohodu bydlení“ a rada místní části revokovala zvýšení indexu podlažní plochy.

OS Pro Staré Brno – Stop Wilson (Bohumír Bílek)

(pan Bílek je odborníkem v technické infrastruktuře) Působil v KDU-ČSL a „rád spolupracuje s občany“. V současnosti OS Pro Staré Brno nefunguje (bývalý předseda sdružení Martin Hotárek). Podle zkušeností Pro Staré Brno založili OS Masarykova čtvrť – úzká spolupráce. Úsilí o oživení historických městských částí (Masarykova čtvrť, Mendlovo nám., Staré Brno).

OS Občané pro Medlánky (Ladislav Žuja)

(pan Žuja je medlánecký zastupitel bez polit. příslušnosti) Občané pro Medlánky nemají nikoho v radě, vládne tam ODS. Výstavbou tzv. „Kouzelných Medlánek“ vzniklo 1.200 bytů. Chybí občanská vybavenost – školky, doprava je nevyřešená. Existuje reálná obava z výstavby silnice, která by byla spojnicí k hypermarketům. Pro investora je lákavé území „Medlánecká pláň“.

Cílem sdruženářů je uspět ve volbách jako OS a dostat se do rady. Snaha o vyhlášení „Chráněného území“ v prostoru Malé Baby a Velké Baby nevyšla. Letiště Medlánky: strategické území. Nyní slouží jako záloha tuřanského letiště a hasičům. Prodej letiště = zvýšení ceny pozemku a developer má zelenou. Spolupracují se Zelenými. Budou řešit otázky hypermarketu, R43, řečkovických kasáren a další.

OS Žabovřesky (Pavel Michalčík)

Na dotaz brněnských sdruženářů, zda v Žabovřeskách pokračuje plán na výstavbu „Perly“, když mají exstarostu ve vazbě, odpověděl pan Michalčík, že plány přetrvávají.V současnosti investor žádá změnu IPP (překročení limitu dvanáctkrát!). Proti projektu výškového domu Perla s 21 poschodími a 5 podzemními patry vzniklo občanské sdružení, neb MČ Žabovřesky projekt schválila. Exstarosta Žabovřesk Aleš Kvapil zůstává ve vazbě (http://www.ct24.cz/domaci/84287-exstarosta-zabovresk-kvapil-zustava-ve-vazbe/ ) kvůli podezření z převzetí úplatku při jiné výstavbě. Jedná se o multifunkční sál s hotelem Sonocentrum. Žabovřeským občanům pomáhá proti záměru radních medializace a podpora Nesehnutých.

Strana zelených (Martin Benáček, Žabovřesky)

tento zastupitel sleduje další kauzy v Žabovřeskách: známá firma Fuertes Development usiluje výstavbu supermarketu (7 pater) vedle nákupního centra Rubín, problém má s městskými pozemky. Kromě kauzy „Perla“ a „Sonocentrum“ vznikla kauza Hotel Kozák, kde hrozí výstavba 12 – 15 pater. V Žabovřeskách je dobré dopravní spojení, dostatek zeleně i služeb, vše v blízkosti brněnského centra. Dobrá poloha přitahuje investory.

Občané a nájemníci OS New Lískovec (Ladislav Dzurja)

Problém: vandalismus v obci. V Lískovci platí zákaz prodeje bytů (ne všude a všech) do soukromého vlastnictví. Lidé mají o byty zájem, radní je nechtějí prodat. Obecní byty jsou totiž zdrojem příjmů pro obec. Problémy s financováním (Do starého Alberta byly investovány peníze, které byly určeny na rozvoj bytů).

OS Brno – Maloměřice (tlumočením problému byl pověřen Matěj Hollan z Hnutí Veronica)

Jedná se o asfaltovou cyklostezku, která je součástí celoevropské sítě. Občané nejsou proti cyklostezce jako takové, ale proti jejímu vedení na břehu řeky Svitavy (asi půlkilometrový úsek). Nádherný úsek cesty, který vyasfaltováním bude zničen.

Nesehnutí (Zdeněk Rous)

Nesehnutí hledají dobrovolníky pro kampaň „Brno v akci“. Snaha prosadit změny v územním plánu Brna tak, aby nemohlo přibývat hypermarketů! Cílem je omezení nekontrolované expanze nákupních center.

Otázku hypermarketů chtějí řešit systémově přes územní plán. Dvě větve kampaně: a) nátlak na radní a zastupitele města Brna, b) informace pro občany. Žádají podporu sdruženářů.

Nesehnutí (Milan Štefanec)

Kácení borovic na ul. Horníkova v Líšni. Investor pokácel stromy na pozemku, na kterém chce postavit ubytovny a bytové domy. Zde poprvé rozhodoval „autorizovaný inspektor“*) Dvě státní instituce rozhodly o protizákonnosti kácení. Novela zákona však umožňuje kácet stromy do výšky 130cm a obvodu kmene do 80cm a doba vegetačního klidu a hnízdění ptactva je jen doporučením, nikoli zákonem. Podle novely byly stromy pokáceny v souladu se zákonem. Záleží na vlastníkovi pozemků, jak se stromy naloží. Pokud jsou podlimitní, nemusí žádat o povolení ke kácení.

*) autorizovaný inspektor je fyzická osoba, která je oprávněna osvědčit, že navrhovaná stavba může být provedena. (volně podle pana Hollana z Nesehnutí) Není tedy třeba vyjádření několika úřadů, stačí uplatit inspektora (doplnila JH. Autorizovaný inspektor vykonává svoji činnost za úplatu podle § 146 stavebního zákona č.183/2006, hlavy III, více na webu autorizovaní inspektoři).

Co plánuje město Brno na pozemcích, kde žijeme?

V květnu 2010 má být aktualizovaný Územní plán a připomínkování veřejností má být zveřejněno 2.12.2010 (v Bílém domě v 17:00h.?)
Město Brno zamýšlí uskutečnit panelové diskuze na téma: Doprava, Zahrady, Průmyslové zóny, Bydlení.

Nesehnutí podporují občanská sdružení

nabízí občanským sdružením právní pomoc, lektory, sál na diskuzi sdruženářů s politiky. Ptát se politiků: jak chcete řešit…? a nahrávat tyto diskuze. Zvukový záznam – účinná metoda na podporu paměti politiků. Zveřejnění v rádiu, v médiích. Nabídka školení: Jak ovlivňovat média. Jak dostat TV na naši akci. Nesehnutí zorganizuje, zaplatí.

Z diskuze sdruženářů

Co platí na politiky? Uveřejňování zpráv i řehtačky v zasedačce. Výlep plakátů, tiskové konference i právní cesta. Tlak na zastupitele. Medializace všemi prostředky. Připravovat témata, ptát se zastupitelů – na to nejsou zvyklí.

Kde se dají získat čerstvé zprávy co se děje a bude dít v Brně? Každý pátek mezi 9 -10 hodinou se sejdou na Magistrátě města Brna novináři. Tady se rozdávají témata na příští týden!
Jaká je nejhorší vize? Setrvání koalice ODS + ČSSD na kterékoli radnici, „malé“ i „velké“. Co je obrovským problémem? Nechuť občanů, pasivita, nezájem o dění a také strach. Tento stav politikům vyhovuje, neruší je v jejich zaběhnutém vládnutí.

Kdy příště? A jak?

III. brněnské setkání OSbpNOI uskutečníme koncem května. Na podzim budou komunální volby a chceme, aby politikové o nás nejen věděli, ale také respektovali obrovskou sílu a akčnost občanských sdružení, která prosazují oprávněné zájmy občanů a monitorují překračování zákona místními radními.
Sdruženáři – víme o sobě, sledujeme kauzy, pomáháme si dobrými nápady, vyměňujeme zkušenosti z jednání s politiky „na městě“, máme na sebe kontakty. Příští setkání už bude tématicky zaměřené.
Téma třetího OSbpNOI: Obnova a vznik městských čtvrtí (Správní členění města Brna do městských částí) – pro a proti. navrhli Martin Maleček (OS Ježkova – Lesná) a Bohumil Bílek (OS Pro Staré Brno)

Na shledanou na III. brněnském setkání OSbpNOI koncem května 2010

Politici,volby se blíží, jsme tu a budeme i po volbách! A co vy?

Zapsala: Jitka Hrušková, OS Horní náměstí Brno – Bystrc
Ověřila: Anežka Jenešová, předsedkyně OS Horní náměstí Brno – Bystrc
Fotografie: Věra Blažejovská (OS Horní náměstí Brno – Bystrc)

Zanechte komentář

3 + 3 = ?