Bystrčník » Do školy nejraději na kole, přejí si bystrcké děti

Sdílet
Do školy nejraději na kole, přejí si bystrcké děti

Bystrčník 9. 6. 2013 v 10.56 Témata: , , , ,

14061423-carretera-asfaltada-cerca-aisladas-sobre-fondo-gris[1]Do školy bychom nejraději jezdily na kole, přejí si děti ze základní školy Heyrovského 32 v Bystrci. Vyplývá to z dotazníkového šetření, jímž v rámci projektu V Bystrci bezpečně škola zjišťovala názory žáků na dopravu z domova do školy a zpět.

Nejčastěji se děti do školy dopravují městskou hromadnou dopravou, třetina žáků chodí z domova pěšky. Autem s rodiči se vozí do školy pětina dětí, zpět už jen desetina. Mezi školáky převažuje mínění, že cesta pěšky Bystrcí nijak nebezpečná není – 69 % dětí považuje přechody pro chodce za bezpečné.

Téměř dvě třetiny dětí by do školy rády přijely na kole či koloběžce. Za nejvážnější problémy, které jim v tom brání, považují chybějící cyklotrasu či vůbec bezpečnou trasu do školy a také nemožnost si kolo ve škole uschovat. Že by rodiče s ježděním na bicyklu nesouhlasili se žáci nebojí – myslí si to jen sedm procent z nich.

„Cílem projektu je upozornit, zlepšit a podpořit bezpečnost na křižovatkách v městské části Brno – Bystrc. Dále podpořit a rozvinout zdravější cestování našich dětí jak do školy tak i ze školy domů a v neposlední řadě motivovat děti k aktivnějšímu postoji k dopravní problematice v jejich bydlišti a okolí jejich školy,“ napsali o průzkumu V Bystrci bezpečně jeho organizátoři.

V průzkumu měly děti také vytipovat nejnebezpečnější místa na jejich cestě do školy. Podle očekávání vyjmenovaly především přechody přes nefrekventovanější silnice.

„Přes přechod u zastávky Ečerova na Vejrostově ulici jezdí auta příliš rychle a řidiči nedávají přednost,“ myslí si školáci. „Na přechodu u zoo nám vadí bezohlednost řidičů.“

Mezi další kritická místa, na něž průzkum poukázal, patří přechody pro chodce u kamenolomu, Lidlu a na Obvodové ulici.

Shromážděním odpovědí by projekt V Bystrci bezpečně neměl skončit.

„Chceme výsledky průzkumu prezentovat veřejnosti, nejlépe výstavou v prostorách radnice nebo knihovny,“ uvedl učitel Luboš Kleis. „Seznámíme s nimi také zastupitele a radní. Doufáme, že se brzy s těmi nejhoršími a nejnebezpečnějšími místy podaří něco udělat.“

-vl-

Ke stažení

V Bystrci bezpečně – výsledky průzkumu (ZIP)
Dotazník – otázky průzkumu (PDF)

7 komentářů k příspěvku „Do školy nejraději na kole, přejí si bystrcké děti”

 1. MK říká:

  Školáci si asi nevšimli, že na Ečerové je nově zrekonstruovaný podchod.

 2. Mišák říká:

  Krásný titulek. Takový nějaký….. neobjektivní a manipulativní.

 3. Joe říká:

  Mišák: že jo. To by mne zajímala metodika výzkumu, jestli nebyly třeba otázky uzavřené nebo návodné. Já jsem si nejprve přál jezdit do školy ponorkou, pak stíhačkou a na gymnáziu jsem si nejvíc přál toto:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Akumul%C3%A1torov%C3%BD_voz%C3%ADk,_Masarykovo_n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD_2.jpg
  Skutečně se mi nechce věřit, že největším snem dnešních školáků je kolo nebo koloběžka.

 4. Mišák říká:

  Joe: Udělal jsem si vlastní propočet na základě dostupných čísel a teda mě vyšlo úplně něco jiného. Třeba se redakce chytí za nos a poskytne nám anketní otázky k posouzení. A třeba taky ne. Co už…

  Já jsem to měl snadný. 1. a 2. třída na Vejrostové znamenaly, že jsem šel do školy 5 minut. No a od 3. až do 9. jsem si na Jana Babáka snobsky vozil zadek ve školním autobuse.

 5. Viktor říká:

  Bohužel mám k dispozici jen to, co je v ZIPu pod článkem ke stažení. Jde o dotazník mezi školáky, nelze to chápat jako cosi veleobjektivního a univerzálně platného. Jsou to názory dětí, se všemi omezeními, ale taky se závažností, které k tomu patří.

  Mišák: O jaký výpočet jde? Jestli jsem z těch materiálů něco špatně vyčetl – a to se jistě stát mohlo – článek samozřejmě opravím.

 6. Mišák říká:

  Nadpis tvrdí, že si bystrcké děti přejí jezdit nejraději na kole. Tedy se nám asi snaží říci, že většina ze všech dětí v Bystrci by rádo jezdilo na kole.

  Ale výzkum byl proveden jen na Heyráku, kde se k tomuto názoru(ať už jim byl předložen jakoliv) přiklonily 2/3 žáků. No ale ku poměru všech žáku všech tří základních škol v Bystrci už to je jen cca 17%. Spočítáno na základě dostupných čísel z výročních zpráv škol.
  Navíc tu máme určitě v Bystrci i žáky základních škol dojíždějící mimo tuto čtvrť a naopak.

  Ale je to váš web. Pište si tu co chcete. Nepodezírám redakci Bystrčníku ze zakládání brněnské pobočky Auto*matu. 🙂

 7. Viktor říká:

  Do článku jsem doplnil odkaz na dotazník, http://krap32.cz/wp-content/uploads/2013/06/dotaznik-A-2013.pdf.

  Mišák: Zcela rozumím, jak to myslíte, ano, je to tak. Jde skutečně jen o omezené dotazníkové šetření, ale celý projekt nikdy nebyl myšlen jako co nejserióznější, nejpřesnější a nejvěrohodnější průzkum mínění. Předpokládám, že jeho cílem bylo především dětem připomenout, že na přechodu je doopravdy může něco přejet, tak ať si dají pozor. Které přechody jsou v Bystrci nejnebezpečnější asi umí odhadnout každý, na to není žádných velkých výzkumů třeba.

  Jestli vás správně chápu, obáváte se, aby se výsledků nechopila tlupa cyklistických aktivistů, nepřivázala se k radnici a nekřičela, že je nutné ihned okamžitě nadělat ze všech silnic cyklotrasy. Tak to ale nikdo nemyslel. Kdyby přece jen takové nebezpečí hrozilo, nabízím ještě lepší způsob, jak zpochybnit výsledky, než jen poukázat na nedostatečný (?) vzorek všech dětí. Otázka byla položena tak, že děti si měly vybrat tu z alternativ jejich současného způsobu dopravy do školy, která by se jim líbila nejvíc. Z čistě technických důvodů těch možností moc není. Můžete jezdit na kole, na koloběžce a pak už skoro na ničem. Takže to kolo nutně muselo vyjít jako nejčastěji zvolená možnost, už proto, jak byl dotazník postaven – chybí v něm možnosti „chci pořád do školy jezdit tak, jak teď“ a není tam ani stejně výrazně nabízená možnost „chci aby mne rodiče vozili autem až ke vchodu“.

  Ještě na okraj – nemůžeme si dovolit psát cokoli, to by s Bystrčníkem čtenáři rychle zametli. A je to tak dobře.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?