Bystrčník » Další Bystrcké noviny, další cenzura

Sdílet
Další Bystrcké noviny, další cenzura

Bystrčník 1. 10. 2010 v 20.08 Témata: , , , ,

Nová prodejna u Kuršovy?

9. září oznámil jednatel společnosti Fuertes Development Ing. Zdeněk Přichystal záměr společnosti postavit v Bystrci mezi ulicemi Kuršova a Vejrostova novou prodejnu. Objekt o výšce 6,5 metru má poskytnout 900 metrů2 prodejní plochy, celková podlažní plocha bude přibližně 1300 m2. Stát má na místě dnešního parkoviště. Množství parkovacích ploch má zůstat zachováno; v současnosti jich dle údajů firmy poskytuje lokalita 122, po výstavbě prodejny by jich bylo 128. O navýšení, a to ani malé, však nejde, protože část parkovacích ploch zabere samotný provoz objektu. Aby bylo dosaženo dostatečného prostoru pro parkování, má být jako parkoviště využita i střecha objektu. S vyššími náklady, které to přinese, je Fuertes Development podle vyjádření pana Přichystala srozuměna.

Prodejnu má provozovat zřejmě firma Tesco (obchod Tesco Express), není však vyloučena ani firma Lidl, Penny a snad i další. Pan Přichystal tvrdí, že stavba v žádném případě nebude „unifikovanou stodolou“, jimiž proslula zejména společnost Lidl, a chce dát veřejnosti v tomto směru i jasné smluvní záruky finančního charakteru (sankční závazek). Termín realizace stavby odhadl na „ne dříve než 1,5 – 2 roky do vydání stavebního povolení“.

Záměrem společnosti Fuertes je dosáhnout konzultacemi s veřejností a místními sdruženími souhlasu obyvatel v lokalitě a předejít tak protestům. Fuertes Development se nebrání jakémukoli zveřejnění svého záměru a podle Ing. Zdeňka Přichystala uvítá setkání i s dalšími sdruženími či jednotlivci. Podrobnější informace o plánu najdete na www.bystrcnik.cz/fuertes-kursova.

10. září jsem odeslal do Bystrckých novin článek, který vidíte vpravo. Asi o hodinu později mi přišel mail: „Toto potvrzení ověřuje, že zpráva byla zobrazena na počítači příjemce v 10.9.2010 11:34“.

A pak?

Pak už nic. Držím v ruce říjnové Bystrcké noviny. Můj text neobsahují. Dívám se do své mailové schránky. Žádná zpráva, žádné vysvětlení, žádné zdůvodnění. Naprosto nic.

Tak vypadá informovanost Aleny Křivánkové (ODS), předsedkyně redakční rady Bystrckých novin, tak si představuje jednání s občany a pro občany Svatopluk Beneš (ODS), člen redakční rady, tak záleží Elišce Kovářové (ztratil jsem přehled ve které straně je právě teď), na tom, abyste věděli, co se v obci děje. A tak hezky vstřícně umí jednat paní Marie Pešová (ČSSD).

Poselství je jednoznačné – současná koalice vás o dění v obci informovat nechce a nebude. V témže čísle Bystrckých novin se našlo místo pro noticku a fotografii starosty na loďce, našlo se místo na důležitou informaci, že když se stane zločin, máte telefonovat na číslo 158. Našlo se místo na závažný článek Aleny Křivánkové o psích lejnech. O tom všem vám budou vyprávět donekonečna.

Nikdy ale ne o tom, co je pro vás doopravdy důležité a co byste vědět chtěli a měli.

Nestačí jim pasivní vyhýbání se tématům, která jsou pro účast občanů na veřejné správě skutečně důležitá. Toto je aktivní cenzura, nic jiného. Znásobená arogancí, s níž se ani neobtěžují vymýšlet si pro ni jakákoli zdůvodnění.

Proč jsme tak bezohlední?, ptá se ve na konci svého psofekálního sloupku v říjnových Bystrckých novinách Alena Křivánková. Paní Křivánková, nestarejte se o druhé. U sebe řešte.

Viktor Lošťák

Související

Říjnové Bystrcké noviny na webu
Bystrcké noviny ze soutěže Otevřeno×Zavřeno vyřazeny
Hlasujte pro Bystrc
Bystrc nominována na cenu Zavřeno
Zveřejňování vyvolává závist, říká starosta Beneš
Miroslav Klimeš: Názory občanů do Bystrckých novin patří
Naše cenzurované Bystrcké noviny
Není turistika, jako turistika

Zanechte komentář

3 + 3 = ?