Sdílet
Cora znovu březí, vrhne za několik týdnů

Bystrčník 28. 9. 2012 v 08.33 Témata: , , , , , ,

Zoo Brno, tisková zpráva • Lední medvědice Cora z brněnské zoologické zahrady je s největší pravděpodobností březí. Chovatelé se tak připravují na její možný porod. Medvědice by mohla mláďata na svět přivést v průběhu listopadu, podobně jako v předcházejících letech.

Čtrnáctiletá samice ledního medvěda jménem Cora je ve vynikající kondici. V tuto chvíli je již ve výběhu sama. Její medvědí partner Umca byl přesunut do záložních prostor. V případě odchovu mláďat by jim totiž mohl ublížit. Samice tak má v tuto chvíli dostatek klidu, aby se na případný porod připravila. Z chování medvědice a její výživové kondice chovatelé usuzují, že v následujících týdnech si sama ulehne do porodního boxu, do kterého má neomezený přístup. Prvním signálem blížícího se porodu může být i to, že samice přestane přijímat potravu.

Porodní box je standardně vybaven kamerami pro noční vidění a speciálním zvukovým systémem. Důležitější je přitom zvukový přenos, podle kterého jsou chovatelé schopni velmi brzy po porodu zjistit životaschopnost mláďat. Přenos z porodního boxu bude k vidění na webu www.zoobrno.cz.

Mláďata ledního medvěda

Novorozená mláďata, která bývají většinou dvě až tři, si samice ledního medvěda bezprostředně po porodu položí na přední tlapy a zahřívá je svým dechem.

Je-li mládě dostatečně silné, „doplazí“ se k matčině bradavce a napije se kolostra, tzv. prvního mléka, ve kterém má ty nejdůležitější látky pro své přežití. V případě, že toho mládě není schopno, matka jej většinou zadáví nebo pozře již mrtvé. Velí jí tak její instinkt, který ji tímto způsobem ochrání od predátorů, které by mohla mrtvá mláďata přilákat.

Přežijí-li medvíďata prvních několik dnů, čeká je v dalších týdnech pravidelný spánek a jídlo. Nic víc. Poté přichází 4×4! Od 4 týdne se začínají stavět na všechny čtyři nohy. Chodí však jen nejistým střídavým krokem. Souvislé chůze ve stísněném prostoru brlohu jsou mláďata schopna ve 2. měsíci života. Od dvanácti týdnů se už musí mít medvědí matka na pozoru, v tuto dobu už její mláďata běhají, jako o život.

Medvědice Cora je v brněnské zoologické zahradě od roku 2000. Poprvé byla březí v roce 2005. Radost z přírůstku ale netrvala dlouho, Cora svá mláďata zadávila. Také o rok později žádné ze dvou mláďat nepřežilo první dny.

Tato bilance je však u ledních medvědů naprosto normální. Samice totiž potřebují čas, aby svou mateřskou roli zvládly. Není tedy nic zvláštního na tom, když se první tři až čtyři vrhy nevydaří a medvědice svá mláďata usmrtí.

V roce 2007 Cora přivedla na svět dvojčata o které se od první chvíle vzorně starala. Tom a Bill se stali miláčky brněnské zoo. Z moravské metropole putovali ve věku 15ti měsíců do zoologických zahrad v Praze a Gelsenkirchenu.

Na sklonku roku 2010 Cora opět přivedla na svět dvě medvíďata, ale matkou zůstala tentokrát jen tři dny. Pak opět novorozence zadávila. Důvod není jasný, pravděpodobně medvíďata nebyla života-schopná. Podobná situace se bohužel opakovala i v loňském roce. Podle záznamu z kamer samice krátce po porodu zjistila, že mláďata nežijí a pozřela je.  Stejným způsobem by se zachovala v přírodě, kde v takové situaci musí brloh tzv. uklidit, aby k sobě nepřilákala hladové predátory.

Lucie Kapounová, tisková mluvčí Zoo Brno
Foto: Zoo Brno

Zanechte komentář

3 + 3 = ?