Bystrčník » Cora dojala k slzám i chovatele ledních medvědů v Moskvě

Sdílet
Cora dojala k slzám i chovatele ledních medvědů v Moskvě

Bystrčník 11. 12. 2012 v 22.26 Témata: , , , , , , , ,

Zoo Brno, tisková zpráva • „Cora je úžasná matka, je to malý zázrak“, řekl se slzami v očích hlavní chovatel ledních medvědů v moskevské ZOO, který podobně jako tisíce lidí v České republice i v zahraničí sleduje přímý přenos z brlohu brněnské lední medvědice. Cora je sice odchovaná v St. Petersburgu, ale její babička i matka pochází z Moskvy. Proto jsou na ni náležitě pyšní a úspěch ZOO Brno velmi intenzivně prožívají. Brněnská lední medvíďata mají za sebou 17 dnů života a daří se jim velice dobře. Jsou v neustálém kontaktu s matkou a jsou pravidelně kojena ve zhruba dvouhodinových intervalech.

Cora v těchto dnech neustále zahřívá mláďata svým tělem a chodí se pouze napít na druhý konec brlohu. V takových chvílích mohou chovatelé pozorovat, že mláďata od porodu nepatrně vyrostla. Novorozené lední medvídě váží jen asi 0,23% hmotnosti své matky, tedy cca 600 g, což je naprostá výjimka mezi ostatními savci. Medvíďata se rodí slepá, se zavřenými zvukovody a nejsou schopna samostatného pohybu. Oči se jim začnou otvírat asi ve třech týdnech, plně otevřena jsou až po měsíci, ale teprve po sedmi týdnech začínají mláďata zrakem rozeznávat okolní předměty. Podobně i sluch začíná pravděpodobně naplno fungovat až po osmi týdnech. Čich, který je u ledních medvědů velmi ostrý a převyšuje zrak i sluch, se také vyvíjí velmi pozvolna a jeho funkce začíná teprve po druhém měsíci života.

První veterinární kontrola čeká medvíďata přibližně ve čtvrtém až pátém měsíci, kdy bude také zjištěno jejich pohlaví. Po předchozí zkušenosti s medvíďaty Billem a Tomem se dá předpokládat, že v té době budou už medvíďata vážit kolem 15 kg. Tělesný vývoj pak postupuje velmi rychle, v prvním roce života dosahují asi 40 % váhy dospělých zvířat. Pak dojde naopak ke zpomalení růstu a konečné velikosti dosahují asi ve věku 10 let.

Monika Brindzáková, tisková mluvčí Zoo Brno

Přímý přenos z porodního boxu medvědice Cory najdete na www.zoobrno.cz/cs/videogalerie.

*

Související

Cora se již pět dnů vzorně stará o mláďata
Medvědy už můžete nejen vidět, ale i poslouchat
Lední medvědice Cora porodila dvojčata
O Coře se zoologové radili až v Moskvě
Coře se do boxu nechce
Cora znovu březí, vrhne za několik týdnů

Zanechte komentář

3 + 3 = ?