Sdílet
Chaloupky v Bystrci

Bystrčník 26. 5. 2011 v 08.37 Témata: , , , ,

Bystrc je pěkné místo k bydlení a o mnohapatrové „chaloupky“ tu není nouze. Dnes chci ale psát o Chaloupkách malých, leč významných.

I když je pod tímto názvem na mapách nenajdete, označuje se tak spleť úzkých uliček a malých domků nad hostincem U Šťávů. Půjdete-li sem na procházku, uznáte jistě, že se jedná o místo malebné a zaplesáte radostí, že se jej nepodařilo zničit ani během války, ani během rozvojové výstavby v době komunismu, když už nad územím visel asanační výměr. Územní plán města Brna jej oceňuje též a náměstí 28. dubna s přilehlými ulicemi zařadil mezi hodnoty kulturně historické, konkrétně mezi zachovalá historická jádra původních sídel.

Chaloupky; foto Josef Strubl, OS Stará Bystrc-Chaloupky

Území samozřejmě nechátrá ani není zakonzervováno pro budoucí generace – řada domů je již zrekonstruovaná a celá oblast slouží k bydlení, díky malému prostoru a sousedícím dvorkům opravdu sousedskému. V posledních letech ale spodní část území ohrožuje investiční záměr firmy Picador, která zde na ulici K dálnici na místě malého zchátralého domku chce postavit bytový dům – nejdříve počítal návrh s deseti byty, začátkem roku 2011 snad již jen se sedmi.

Myslím, že bytový dům o takové bytové kapacitě by charakter domkové zástavby Chaloupek nenávratně poškodil – naštěstí zatím nenašel u nového vedení radnice podporu. Nyní jen doufejme, že ji získá až varianta, která bude charakter Chaloupek respektovat více. Pro ochranu této části Bystrce vzniklo také aktivní občanské sdružení Stará Bystrc–Chaloupky. Více o Chaloupkách a developerském projektu najdete na internetových stránkách sdružení – www.bystrc-chaloupky.webnode.cz. Běžte se do Chaloupek podívat a vychutnejte si bystrckou historii.

Ing. Petr Laštůvka
zastupitel, Zelená pro Bystrc

Článek vyšel v Okénku zastupitelů Bystrckých novin 5/2011 (strana 5).

Související

Bystrcké Chaloupky: Picador předložil nový návrh
Bystrckým Chaloupkám hrozí zánik

Zanechte komentář

3 + 3 = ?