Sdílet
Byty v Bystrci imigrantům nedáme, odmítl starosta

Bystrčník 18. 11. 2015 v 14.44 Témata: , , , , ,

Obecní byty v městské části Brno-Bystrc imigrantům přidělit nelze. V odpovědi na žádost náměstkyně brněnského primátora Kláry Liptákové (KDU-ČSL) to odmítl starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl (ČSSD).

„V Bystrci máme kolem dvou set  řádně a dlouho čekajících žadatelů o volné obecní byty. Ty se ovšem uvolňují spíše sporadicky, někteří na ně čekají až osm let. Neumím si představit, jak bych těmto řádným čekatelům, mnohdy s rodinami, vysvětlil, že je chceme diskriminovat,“ odmítl upřednostnit uprchlíky starosta Kratochvíl.

Městské části byla adresována žádost, v níž občan České republiky původem ze Sýrie žádal o přidělení bytu pro čtyři rodiny svých sester a jejich manželů.  Žádost byla zdůvodněna nebezpečným postavením žen v Sýrii.

Starosta Tomáš Kratochvíl poukázal nejen na to, že vyhověním žádosti by byla porušena pravidla pro přidělování bytů; zdůraznil také, že samotná žádost je právně vadná.

„Byty měly být přiděleny osobám, které v době podání žádosti neměly ani občanství České republiky, ani povolení k trvalému pobytu,“ komentoval Tomáš Kratochvíl.

I další aspekty žádosti vzbudily pochybnosti. Žadatel sám je podle svých slov v dobrém zaměstnání, jeho sestry jsou vysoce vzdělané a údajně pracují v renomovaných mezinárodních společnostech. Není proto jasné, proč neřeší svou bytovou situaci především na trhu s nemovitostmi, jak by bylo přirozené.

Žádost o přidělení bytů imigrantům rozeslal brněnský magistrát starostům všech městských částí. Zda některá z nich vyhověla a byty přidělila není dosud známo.

-vl-

22 komentářů k příspěvku „Byty v Bystrci imigrantům nedáme, odmítl starosta”

 1. David Jokver říká:

  Správně pane Kratochvíl nenechte se odbýt s uprchlíky stojím při vas

 2. Ilona Poljakova říká:

  Pane Starost o Kratochvíla stojíme při vás?Nenechte se odbýt kuli uprchlikum

 3. KarelK říká:

  Byty přidělovat podle pravidel!
  Na uprchlících si nebudovat politickou kariéru!

 4. KarelK říká:

  http://www.christnet.cz/clanky/5624/tezka_doba_tezka_rec.url

  „Když je celá společnost ohrožena autoritářstvím – musí se spojit
  demokratická levice, demokratická pravice i demokratický střed.
  Jedině tak můžeme obstát.

  Já nevím, jestli obstojíme. Ale vím, že to nesmíme vzdát.“

 5. Pavel Reich říká:

  Brno-jih také odmítlo porušovat pravidla přidělování bytů a RMČ Brno-jih se vyjádřila stějně jako starosta Bystrce. Za velmi znepokojivé ovšem považuji, že si náměstkyně primátora vůbec dovolí protiprávní žádost rozeslat na všechny městské části.

 6. MK říká:

  Brno střed byty jistě hrdě nabídne. Uvidíme jak budou „vysoce vzdělané sestry“ spokojeny na Cejlu. 😉

  KarelK: Co je míněno autoritářstvím? Není spojení celého politického spektra právě tím? Spojíme se, aby nám nepřibyl do hry snad někdo další?

 7. admin říká:

  Pavel Reich: Díky, dovolím si vás citovat. Jsou k dispozici nové informace, zítra předpokládám další článek k tématu.

 8. Miroslav Pivoňka říká:

  Tak to by nám ještě tak scházelo.Pane starosto nenechte se vydírat.Ať si je ubytuje Hollan s tím jeho spolkem.U Andera by se taky místo našlo.

 9. Ondřej Hájek říká:

  Nevidím na žádosti Kláry Liptákové z magistrátu nic špatného, (tedy za přepokladu, ze obecní byty na území městské části má na starost právě zastupitelsvo té které městské části – nevím, jak to přesně funguje). Sama pravděpodobně obecní byty přidělovat nemůže a tak se dotazuje na volné byty městských částí.

  Městská část pak může odmítnout s tím, že má jiné, déle čekající žadatele. Běžný postup. Je to ale (podle mého názoru) spíše pan Kratochvíl, kdo si buduje politickou kariéru na tom, že uprchlíky odmítá.

  A my si pak čteme na Bystrčníku článek o celkem banálním úředním postupu.

 10. MK říká:

  Ondřej Hájek: Podívejte se na (2) d), je logické za těchto podmínek rozesílat takovou žádost na MČ?
  http://www.bystrc.cz/images/formul%C3%A1%C5%99e/obh/Pravidla%20pron%C3%A1jmu%20byt%C5%AF%20v%20domech%20v%20majetku%20m%C4%9Bsta%20Brna.pdf

 11. Ondřej Hájek říká:

  Pokud to pravidla neumožňují, stačí žádost zamítnout (spíše se jedná o (1)d), nejde o byt zvláštího určení, pčedpokádám)

  Já tedy tu žádost magistrátu vnímám tak (ale nečetl jsem ji, takže jistý si tím opravdu nejsem), že se hledaly volé byty o které nemá nikdo jiný zájem. Tuším, že některé městské části disponují větším počtem volných bytů, Brno-střed např.
  Pak by asi nebyl problém po příjezdu lidí ze Sýrie jim udělit azyl, tím splnit podmínku o legálním pobytu na území ČR a pronajmout byt. Tedy pokud by nikoho nepředběhli v pořadníku a souhlasilo by s tím zastupitelstvo městské části. A taky pokud by to zastupitelstvo mělo pocit, že tak nečiní proti vůli občanů. Což by asi byla největší překážka, hodně lidí se bojí, ať už oprávněně, nebo ne.

 12. Blanka říká:

  Pane Hájku a to je právě to: ti lidé tady nemají ani azyl, takže žádost měla být zamítnuta už z úrovně magistrátu a ne ji dál rozesílat na městské části.

  Prvotní problém totiž dle mého názoru netkví v tom, kde budou bydlet, ale jestli mají právo azylu a proč. Nebo byste jim chtěl právo azylu udělovat jen proto, aby si mohli zažádat o byt?
  Je úplně jedno jestli jsou to Syřané, Vietnamci nebo Ukrajinci. Pro každého platí stejná imigrační pravidla.

 13. Pavel Reich říká:

  Není žádný důvod předpokládat, že každý kdo přijede, dostane azyl. Naopak, azyl má být opravdu výjimka. A žádost o byt musí podat ten, kdo na našem území pobývá legálně. Tedy rozhodně ne pořadí žádost a až potom azyl. A tu žádost si může podat pouze v jedné mč, ne obeslat všechny. To, co se stalo je naprostá sprostota vůči našim lidem, kteří mají řádně podanou žádost (každý rok ji musí obnovovat) a čekají na přidělení bytu již několik let.

 14. Jan Doseděl říká:

  Byty může pseudouprchlíkům nabízet jen ten, kdo je sám se sebou v koncích. Je zřejmé, že je nenabízí ze svého -to by mu doma byl „utnut tipec“ kdyby se např. u rodinné večeře zmnínil o novým islámských přírústcích do rodiny.

 15. Alois Siola říká:

  Pane Hájku, musím se smát vašemu názoru, že jsou v Bystrci obecní byty, o které nikdo nestojí, jak jste na to přišel? Lidé v pořadníku tady čekají i 8 let na byt a musí dodržovat přísná pravidla. A rozeslat z úrovně primátora na městské části žádost, která nesplňuje právní náležitosti, to je pro mě opravdu silné kafe.

 16. Ondřej Hájek říká:

  Pane Siolo, psal jsem např. o Brnu-střed, předpokládám, že když na magistrátu nějakou takovou věc řeší, nezkoumají, jak je na tom jaká městská část s byty, ale posílají stejnou žádost všem. Že se v Bystrci čeká dlouho na přidělení obecního bytu je mi známo, tedy se smát nemusíte.

  Blanko, neznám ten případ podrobně, takže v jaké přesně situaci jsou nyní ti lidé ze Sýrie nevím. Nemá tedy cenu v mém případě spekulovat. Určitě nejsem pro obcházení imigračních pravidel. Psal jsem o obecném postupu, kdy městská část na žádost magistrátu odpoví „NE“, a tím je věc vyřešena. Chápu, že se jedná o velmi citlivé téma, nikdo ale nebyl ani předběhnut, ani jinak znevýhodněn. Tudíž nemyslím, že je třeba bít na poplach.

 17. Alois Siola říká:

  Pane Hájku, na druhou část mé odpovědi jste nereagoval, ale ta je pro mě o to děsivější. A sice to, že si někdo vůbec dovolí z úrovně primátora rozeslat žádost, která nesplňuje právní náležitosti. Proto je potřeba bít na poplach.
  Kdyby to bylo obráceně a občan odeslal nějakou žádost, která nesplňuje právní náležitosti na nějaký úřad, co myslíte, že by se stalo?

 18. Blanka říká:

  Víte Ondřeji, ono by nebylo o čem mluvit, kdyby taková žádost, která, jak píše správně Alois, nesplňuje právní náležitosti, byla zamítnuta už na magistrátu.
  Ale proto, že se jednalo o Syřany, byla rozeslána na městské části k vyjádření. Myslíte, že pokud by byl žadatelem Ukrajinec a jeho čtyři sestry, měla by žádost takovýhle vývoj?

  Nemusíme hned bít na poplach, ale můžeme se zeptat pana Vokřála nebo paní Liptákové, v čem je rozdíl mezi Syřany a jinými imigranty. Proč bychom Syřany měli upřednostňovat když už ne před občany České republiky, tak před ostatními imigranty? Proč tuto žádost řešili tímto způsobem rozdílným od jiných podobných žádostí? Nebo tak řeší i jiné podobné žádosti, ale jen o této jsme se dozvěděli?
  Máte pravdu, že nakonec, protože starostové reagovali tak jak reagovali, se vlastně nic nestalo.
  Ale tento příběh vzbuzuje mnoho otázek.

 19. Ondřej Hájek říká:

  Pane Siolo, neznám podrobně ani tu žádost pana Vokřála, ani situaci Syřanů, ani azylové právo. Tedy ani nemohu posoudit, nakolik tato žádost nesplňovala právní náležitosti.
  A k Vaší otázce: pokud by nějakou žádost nesplňující právní náležitosti podal občan, předpokládam, že by úřad řekl „NE“ a tím by to bylo vyřešeno. Nemyslím, ze by se o tom psal článek.

  Blanko, souhlasím s Vámi v tom, že pokud by žádost neměla právní náležitosti a pan Vokřál by upřednostňoval někoho na úkor někoho jiného, bylo by to špatně. Jestli je to tento případ, to nevím.

 20. Anna Stejskalová říká:

  Mohl by mi někdo vysvětlit, JAK do JEDNOHO bytu, který hledají, chtějí nacpat ČTYŘI rodiny?! Takže asi nepůjde o jeden byt, ale čtyři. Sama jsem čekala na byt několik let, vám, jak se cítí lidé, co jsou v pořadníku těch osm let, a nakonec je zase odsunou!

 21. admin říká:

  Žádost, o které víme, byla na čtyři byty pro čtyři rodiny.

 22. KarelK říká:

  to MK : je to na delší povídání,

  ale vytváření jakéhosi společného nepřítele ( dnes imigranti ) a
  dehonestace každého, kdo to vidí trochu jinak ( „havloidé, sluníčkáři, pravdoláskaři …“ )
  většinou vedly k vzniku autoritativních režimů. A že někteří dnešní politici
  k tomu mají tendence, je nepřehlédnutelné.

  Nevšiml jsme si, že by odpor například ke stavění sídliště bez občanské vybavenosti,
  zrušení tramvaje č.3 a mnoho dalších akcí ze strany města vyvolával tak silné reakce
  ze strany politiků MČ i některých občanů.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?