Sdílet
Byty pro imigranty žádal primátor, distancuje se náměstkyně Klára Liptáková

Bystrčník 20. 11. 2015 v 10.10 Témata: , , , , , ,

Přidělení městských bytů pro imigranty ze Sýrie žádal výslovně primátor Brna Petr Vokřál (ANO 2011). Osobně jsem proti porušování pravidel pro přidělování bytů, uvedla v prohlášení pro Bystrčník první náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL).

Bouřlivou reakci vzbudila před dvěma dny informace starosty Bystrce Tomáše Kratochvíla (ČSSD) o žádosti , v níž vedení města žádá městské části, aby našly způsob, jak přidělit obecní byt rodiným příslušníkům českého občana syrského původu.  Žádost je podle starosty Kratochvíla nepřijatelná – vyhovět jí by znamenalo porušit existující pravidla a diskriminovat vlastní občany. Starosta rovněž poukázal na právní vady žádosti, pod níž byla podepsána právě náměstkyně primátora Klára Liptáková.

Ani Brno-jih byty nedá

Požadavek byl zaslán všem městským částem. Není dosud známo, zda se některá z nich rozhodla byty přidělit. V některých z nich vzbudil podobnou reakci jako v Bystrci.

„Brno-jih také odmítlo porušovat pravidla přidělování bytů,“ uvedl uvolněný radní Pavel Reich (Zelená republika). „Rada městské části Brno-jih se vyjádřila stejně jako starosta Bystrce. Za velmi znepokojivé ovšem považuji, že si náměstkyně primátora vůbec dovolí protiprávní žádost rozeslat na všechny městské části.“

Šlo o úkol zadaný primátorem, sama s přidělením bytů nesouhlasím

„Je nezbytné zdůraznit, že s požadavkem vytipovat čtyři byty pro imigranty ze Sýrie se na mě jako rezortní náměstkyni písemně obrátil primátor města Brna pan Vokřál,“ distancovala se od požadavku ve svém prohlášení paní Liptáková.

Náměstkyně Klára Liptáková v rozeslání žádosti vidí jen plnění úkolu, zadaného primátorem Vokřálem: „V souladu s požadavkem primátora je mojí povinností si vyžádat stanovisko od městských částí, jimž je bytový fond svěřen, zda a za jakých okolností jsou ochotny zmíněný požadavek na byty řešit.“

Ani náměstkyně Liptáková nesouhlasí, aby imigranti získali městské byty na úkor stávajících čekatelů: „Můj osobní názor na přidělování městských bytů je, že by měly být ctěny pořadníky. Nevidím důvod upřednostnit před několikaletými čekateli z Brna jakéhokoliv zahraničního žadatele.“

Brňané s byty pro imigranty nesouhlasí

Zveřejnění informace o snaze magistrátu obejít občany města a přidělit byty přednostně syrským rodinám vzbudilo mezi obyvateli Brna silnou reakci. Téměř bez výjimky vnímají záměr krajně negativně, trvají na dodržení stanoveného postupu a  vyjadřují podporu starostovi Tomáši Kratochvílovi.

„Jsem rád, že máme tak dobrého starostu,“ napsal a sociální síti Jan Duna. „Kéž by i jiní političtí představitelé projevili zdravý rozum. O vlastní občany se stát nepostará a o uprchlíky ano? Jen ať dodržují pořadníky. Aspoň někdo to ma ještě v hlavě v pořádku! Bravo starosta,“ znějí další z desítek komentářů.

-vl-

Související

Byty v Bystrci imigrantům nedáme, odmítl starosta

9 komentářů k příspěvku „Byty pro imigranty žádal primátor, distancuje se náměstkyně Klára Liptáková”

 1. Pavel Reich říká:

  Na jedné straně mne těší, že nešlo o rozhodnutí paní Liptákové, docela mi to k ní nesedělo. Na druhé straně, to že primátor rozdává nezákonné úkoly, mne moc neuklidňuje. Jako občan města bych spal klidněji, kdybych věděl, že jej vede člověk, který se stará o blaho svých (tedy brněnských) občanů a nepodporuje porušování zákonů ve prospěch nelegálních imigrantů, neplive do tváře našich předků, kteří bojovali za svobodu tzv „rokem smíření“ a podobně.

 2. admin říká:

  Reakce 1. náměstkyně primátora Kláry Liptákové na článek v Bystrčníku „Byty imigrantům nedáme“, v němž je zmíněno, že starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl odmítl žádost náměstkyně Kláry Liptákové na přidělení obecních bytů imigrantům.
  ————————————————————————————————————————————–
  Je nezbytné zdůraznit, že s požadavkem vytipovat čtyři byty pro imigranty ze Sýrie se na mě jako rezortní náměstkyni písemně obrátil primátor města Brna pan Vokřál (ANO).
  V souladu s tímto požadavkem je mojí povinností si vyžádat stanovisko od městských částí, jimž je bytový fond svěřen, zda a za jakých okolností jsou ochotny zmíněný požadavek na byty řešit.
  Můj osobní názor na přidělování městských bytů je, že by měly být ctěny pořadníky. Nevidím důvod upřednostnit před několikaletými čekateli z Brna jakéhokoliv zahraničního žadatele.
  ————————————————————————————————————————————–

 3. Alois Siola říká:

  To jsou jenom výmluvy paní Liptákové (KDU-ČSL) ve stylu: „Já nic, já muzikant…“ Ale žádost byla podepsána paní Liptákovou, jak je v článku uvedeno. Takže ona podepíše něco, s čím nesouhlasí? To je tedy těžká schizofrenie. Anebo lidovci splní jakýkoliv primátorův rozkaz, jen aby se udrželi u vesla?

 4. DADA říká:

  neposrali jste se náhodou? Strkat nějakým uprchlíkům byty, vám nestačí co z bytu dělají cigáni????

 5. mojka říká:

  jé a já bych si taky jeden byt dala.jen tak když mi ho někdo dá…třeba kvůli mě vystěhujte niakou rodinu s dětmi nebo starou babičku…proč ne?ještě ,že to zatím odmítají ale je to peklo když na takovéto věci ubec pomyslí stokrát radši kdyby jste lidi české národnosti z ubytoven umístili do bytů a je dali do ubytovny na co tu ubytovny jsou nemusejí mít vlastní byt mnoho vlastních občanů nemá takový luxus a výhody jako oni.

 6. aTom říká:

  I ty Brute ? Jak se nám ten primátor pěkně vyklubal, prvně obnovuje Lužánky a pak nám chce nasadit další čmoudy jako sousedy. To by mě zajímalo, kolik si jich už ubytoval u sebe ve vilce v Kníničkách 😉

 7. Ivo říká:

  Sedí Ahmed v Berlíně u řeky, špinavej, v roztrhanejch šatech, zkažený zuby a chytí zlatou rybku. Klasika. Tři přání atd. Ahmed se zamyslí a říká: „Rybko, chtěl bych mít krásný zuby, jako lidi tady.“ Blik! A sedí v zubařském křesle a zubař pilně pracuje. Ahmed mu povídá, že nemá peníze a zubař na to, že je to placený z evropskejch fondů. Jako druhé přání říká, že nechal doma svoje ženy, děti a rodiče a chtěl by s nimi hezky bydlet. Blik! Sedí v přijímacím pokoji vybavené vily a na stole čeká na jeho podpis smlouva, že vilu hrazenou z fondů EU pro uprchlíky v rámci “
  programu o slučování rodin“ přebírá do užívání. Ahmed se zamyslí a jako třetí přání říká, že by chtěl bejt modrookej blonďák jako Němci. Blik! Z Ahmeda je modrookej blonďák se zkaženejma zubama, a sedí v roztrhanejch šatech v Berlíně u řeký. Tak se ptá rybky, co to má bejt? Rybka mu odpovídá: „Jseš bílej, tak se koukej starat sám!“

 8. jc říká:

  Jeden za 18,druhej bez dvou za dvacet./Liptáková s Vokřálem/.
  Však at si taky dají žádost a můžou si těch pár let počkat a pokud to spěchá,tak at prodají ty svoje chytrý telefony a můžou si nějakej byt mezitím pronajmout.

 9. Michal říká:

  To je vášní kvůli ničemu 🙂 Víte snad o konkrétních uprchlících co chtějí bydlet v Bastru?

Zanechte komentář

3 + 3 = ?