Sdílet
Bystrckým Chaloupkám hrozí zánik

Bystrčník 13. 2. 2011 v 18.01 Témata: , , , , , , ,

Oficiálně Chaloupky v Bystrci nenajdete, (na rozdíl od Komína, kde se tak jedna ulice jmenuje), ale místní vědí, že jde o skrumáž úzkých uliček a natěsnaných rodinných domků vlevo od hospody U Šťávů, na okraji bývalé návsi. Za posledních dvacet let, od doby, kdy bylo zrušeno asanační pásmo vyhlášené „za komunistů“ a kdy měl centrální část nahradit park, se podoba rozpadajících se Chaloupek změnila, většina domků je opravených nebo znovu postavených. S tím se také změnila a omladila skladba obyvatel. Lokalita má stále svoji atmosféru, přesto, že nejde o žádný skanzen. Bydlení v takových stísněných poměrech vyžaduje vzájemnou toleranci a vede k vytváření komunitních vazeb. Česky řečeno, lidé tam žijí víc pospolu.

Vše se vyvíjí harmonicky a v dané logice, dokud nepřijde bezohledný chytrák.

Plánovaný objekt v Chaloupkách

Domek na adrese K dálnici 2 koupil developer. Dům má kupodivu rozlehlý dvůr s hospodářskými stavbami a poměrně velkou zahradu, skrytou mezi okolními domky. Jak na takové koupi co nejvíc vydělat? Firma Picador a architekt Petr Davídek dostali nápad celou zahradu zastavět a místo malého domku v úzké uličce postavit „menší polyfunkční objekt“, rádoby „moderního střihu“, s rovnými střechami, v původním návrhu pro deset bytů a nebytové prostory, vybavený příslušným počtem podzemních garáží.

Tento nápad kupodivu získal podporu paní Ing. arch. Krejčové, vedoucí bystrckého stavebního úřadu. Projevilo se to tak, že se na stavební komisi vyjádřila v tom smyslu, že v Chaloupkách panují špatné hygienické poměry a že taková stavba je dobrý začátek změny.

Jako architektka pracující v urbanismu asi dobře ví, že pokud mezi rodinné domky včlení jednu „krabicózní“ bytovku, stane se „trojským koněm“ a podle ní se začne lokalita měnit. Bystrcké Chaloupky ztratí svůj dosud jasný charakter, stanou se „kočkopsem“ a jejich genius loci bude pomalu, ale nezadržitelně zanikat. Změny jsou viditelné až po desítkách let, ale na začátku může stát jedno chybné rozhodnutí.

Je to velmi odvážný počin. Bez urbanistické studie dané lokality, která by prověřila vhodnost a únosnost území pro takovou zásadní změnu, bez ohledu na územně analytické podklady, sloužící k územnímu plánování (dostupné na www.brno.cz), ve kterých je oblast kolem nám. 28. dubna označena jako „kulturně historická hodnota“ území Bystrce v kontextu celého Brna.

Paní architektka Krejčová reprezentuje státní správu, ale jako zaměstnanec městské části Bystrc. Bylo by logické, kdyby chápala hodnoty a charakter spravovaného území a v rámci legislativy a územního plánu se je snažila udržovat, případně rozvíjet.

-jo-

Autor si přál zveřejnit článek pod značkou, jeho totožnost je Bystrčníku známa.

*

Související

Stránky občanského sdružení Stará Bystrc – Chaloupky
Práce architekta Petra Davídka, autora plánované stavby v Chaloupkách

3 komentáře k příspěvku „Bystrckým Chaloupkám hrozí zánik”

  1. Honza z Brna říká:

    Podíval jsem se na internetu na práce ing.arch.Petra Davídka. Nebudu komentovat, jen mohu doporučit každému, aby si vytvořil obrázek, co by Chaloupky mohlo čekat…

  2. admin říká:

    Díky za upozornění, doplnil jsem odkaz do článku.

  3. Prikrylova Marie říká:

    Dobry den nebudu komentovat v Bystrci jsem se narodila co se tyce CHaloupek ktere mely byt zachovany jako skanzen se tam toho take moc zmenilo bohuzel.Stara Bystrc bohuzel uz nikdy nebude takova jaka byla protoze stare musi ustoupit novemu.Jsem z toho zklamana .

Zanechte komentář

3 + 3 = ?