Bystrčník » Bystrcký skatepark je nejlepší, na zastřešení však nejsou peníze

Sdílet
Bystrcký skatepark je nejlepší, na zastřešení však nejsou peníze

Bystrčník 23. 5. 2014 v 08.24 Témata: , ,

Skatepark na Vejrostově ulici v Bystrci je snad nejoblíbenější zařízení svého druhu v Brně. Dokončen byl v březnu 2010, náklady na stavbu dosáhly 2,2 milionu korun bez daně. Sjíždějí se k němu sportovci z širokého okolí, vznikla zde celá řada videí. Nyní jeho uživatelé žádají městkou část o zastřešení.

„Všichni bychom rádi využívali skatepark i v nevhodném počasí,“ vysvětluje Dominik z Bystrce. „Navíc díky mokru park chátrá, vylézají šrouby a tím pádem se stává nebezpečným.“

Podle Radka Bárty z odboru životního prostředí úřadu městské části je stavba střechy sice v zásadě technicky možná, obtížné však bude na ni získat peníze.

„Nejvýhodnějším způsobem zastřešení by byla oblouková hala o rozměrech 16×50 metrů, postavená na podezdívce,“ popsal Radek Bárta. „Náklady by se však pohybovaly kolem 1,5 milionu korun bez daně a byly by tak téměř srovnatelné s pořizovací cenou skateparku. K tomu by bylo nutné zajistit osvětlení a další vybavení. Za těchto podmínek  není úvaha o zastřešení příliš reálná.“

Radek Bárta zároveň vyvrací, že by zařízení chátralo a bylo nebezpečné: „Stav je pravidelně kontrolován a veškeré závady průběžně odstraňovány. V březnu byla provedena revizní kontrola s výsledkem, že skatepark je stoprocentně provozuschopný.“

Jestli přece jen dochází k závadám, vidí Radek Bárta jejich příčiny více v nešetrném chování návštěvníků než v klimatických vlivech.

„Těší nás, že je park hojně využíván. Na druhou stranu jsme očekávali od komunity skejťáků, že si ho budou více považovat a hlídat. Velmi často totiž řešíme závady které nemají svůj původ v běžném opotřebení.  Proražený bazén, rozlámané překližkové hrazení, grafitti na stěnách a návštěvním řádu, to vše jsou věci způsobené vandalismem. Náklady na údržbu a úklid se tím neúměrně zvyšují,“ upozornil Bárta.

-vl-, zdroj: www.bystrc.cz

5 komentářů k příspěvku „Bystrcký skatepark je nejlepší, na zastřešení však nejsou peníze”

 1. Hanka M. říká:

  Graffity neodstraňujte, udělejte z toho „legál“ a kluci se tam budou moct vyblbnout. Ke skateparku to patří. A třeba si toho začnou i víc vážit, uklízet (aspoň jednou za čas svolat nějakou úklidovou a opravovací brigádu, při který se zapojí). Když to za ně všechno uděláte, nikdy si toho vážit nebudou 😉

 2. joe říká:

  Naopak, řek bych, že mlaďoši se tam chovají poměrně kultivovaně, čekal jsem, že to bude horší. A tipnul bych si, že i proto, že jsou tam pěkně na očích. Já bych jim kolem toho žádnou halu nestavěl. Jen bych jim tam dal velký cedule „děvčata a hoši, pořádek okolo je vaše vizitka“. Těch petflašek a pytlíků od chipsů by se v okolí mohlo válet i míň.

 3. Viktor Lošťák říká:

  Legální plochy by se daly udělat z podchodů. Před asi dvěma roky jsme to s Klubem rodičů na městské části zjišťovali, nebyli proti (též viz Může být z podchodu graffiti legál? Asi ano). Jen by se muselo najít sdružení, které by za to bylo odpovědné. Sám bych to ale neprosazoval, dokud se o legální plochy někdo přímo z komunity nepřihlásí.

  Legálu přímo na skateparku bych se trochu bál, tvrdí se, že čím víc graffiti, tím vyšší míra vandalismu. Mrzí mne ale, že na skatepark městská část nedala velké nápisy „Bystrc“ a třeba znak. Vzniká tam spousta videí, byli bychom slavní.

 4. Hanka M. říká:

  Je pravda, že zájem a zodpovědnost by měl vzejít od těch, kdo chce tvořit (co se legálu týká). Znám pár míst jinde po republice, kde si to kluci sami vyřídili na městě a není jedinej problém. A že by graffiti samo o sobě zvyšovalo míru vandalismu…. no nevím 🙂 Dobrý graffiti může být lepší než lecjaký umělecký dílo (nemluvím o čmáranicích na nových fasádách), ale to je samozřejmě věc názoru 🙂

 5. Viktor Lošťák říká:

  Já to taky s jistotou nevím. Uvádějí to některé zdroje, třeba http://www.tagbust.com/graffiti/ (v češtině) nebo http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1929803/broken-windows-theory. Oponentní názory najdete třeba na http://www.psmag.com/navigation/politics-and-law/breaking-broken-windows-theory-72310/ a odtamtud odkazovaných stránkách. Nestudoval jsem tu problematiku natolik do hloubky, abych si udělal silnější názor. Nicméně zatímco povolením graffiti v podchodu není co zkazit a když to půjde dobře, ještě se ušetří, u toho skateparku bych to tak růžově neviděl.

Zanechte komentář

3 + 3 = ?