Bystrčník » Bystrcké noviny ze soutěže Otevřeno×Zavřeno vyřazeny

Sdílet
Bystrcké noviny ze soutěže Otevřeno×Zavřeno vyřazeny

Bystrčník 26. 9. 2010 v 19.23 Témata: , , ,

Organizátoři soutěže Otevřeno×Zavřeno, v níž se hodnotí otevřenost veřejné správy, vyřadili Bystrcké noviny ze soutěže. K nominaci a jejímu pozdějšímu zrušení uvádějí:

Konkrétní čin:

Radniční periodikum opakovaně odmítlo zveřejnit články oponentů radnice, které svým rozsahem a obsahem  nevybočovaly z běžných a slušných mezí. Radnice při sporu s místním sdružením rozšířila jedno vydání periodika o zvláštní vloženou přílohu, obsahující pouze jednostranný útok a kritiku tohoto sdružení a jeho činnosti. Neposkytla žádný prostor k vyjádření názoru druhé strany.

Naše hodnocení činu:

Jde o zneužití veřejných prostředků na šíření informací formou periodika (časopisu). Obec je povinna v periodiku zajišťovat informace pro všechny občany, tj. dávat prostor i pro alternativní názory. Jde o vážné systémové selhání při výkonu veřejné správy, která je službou veřejnosti. Jde o poměrně častý jev, v tomto případě zesílený formou zvláštní „trestné“ přílohy bez možnosti reakce.

Upozornění:

Na základě informací, které jsme získali až v průběhu hlasování veřejnosti i odborné poroty, rozhodli organizátoři o vyřazení této nominace. Uváděné odmítnutí zveřejnit 2 články oponentů radnice se ukázalo jako přinejmenším sporné; v jednom případě byl článek po zkrácení zařazen, ve druhém mohlo jít o volební agitaci a též opomenutí využít nabídku stranické prezentace podle stanovených pravidel.

Hlasujícím i nominovaným se omlouváme.

Bylo by možné argumentovat, že zdůvodňovat vyřazení příspěvku Evy Barovjanové tím, že jde o příspěvek předvolební, je nanejvýš pochybné. Ne snad proto, že text zastupitelky za KDU-ČSL takovým není (je), ale proto, že ve stejném čísle v Okénku zastupitelů, kam článek paní Barovjanové směřoval, byl bez obtíží zveřejněn stejně tak nepokrytě volebně-agitační příspěvek Tomáše Járy (ODS).

Avšak domníváme se, že takové polemika by neměla žádný smysl. Faktem je, že pro časovou tíseň se nepovedlo nominaci Bystrckých novin podložit opravdu důkladným důkazním materiálem. O cenzuře v BN sice všichni vědí, jiná věc však je ji věcně doložit. Je dobře, že organizátoři soutěže nominace pečlivě prověřují, výsledky soutěže jsou tak hodnověrné a obtížně zpochybnitelné.

Do dalšího ročníku soutěže Otevřeno×Zavřeno si nepřejme ani tak lepší důkazy proti Bystrckým novinám, jako to, aby pro jejich nominaci nebyl už žádný důvod.

*

Související

Hlasujte pro Bystrc
Bystrc nominována na cenu Zavřeno
Zveřejňování vyvolává závist, říká starosta Beneš
Miroslav Klimeš: Názory občanů do Bystrckých novin patří
Naše cenzurované Bystrcké noviny
Není turistika, jako turistika

2 komentáře k příspěvku „Bystrcké noviny ze soutěže Otevřeno×Zavřeno vyřazeny”

  1. Jitka Hrušková říká:

    Napsala jsem organizátorům soutěže kvůli vyřazení z nominace až v průběhu hlasování. To přece celou soutěž značně znevěrohodňuje. Bude-li jaký ohlas, poskytnu jej Bystrčníku, – informovala jsem organizátory soutěže.

  2. Pavel říká:

    Já se ve stejné souvislosti obrátil s dotazem na pana starostu. Zatím nereagoval, tak mě napadlo, že buď někde natírá zábradlí nebo připravuje schody u bývalé pošty:-)))

Zanechte komentář

3 + 3 = ?