Bystrčník » Bystrc nominována na cenu Zavřeno

Sdílet
Bystrc nominována na cenu Zavřeno

Bystrčník 15. 9. 2010 v 07.36 Témata: , , , , ,

Pro „trvalou cenzuru v radničním periodiku Bystrcké noviny“ si úřad městské části Brno-Bystrc vysloužil negativní nominaci do letošního, už osmého ročníku soutěže Otevřeno×Zavřeno. V soutěži, pořádané webem Otevřete.CZ se hodnotí kvalita poskytování informací občanům, zneužívání nebo naopak dobré příklady využívání radničních periodik a aktivní zveřejňování informací. Došlé nominace vyhodnotí odborná porota a zároveň bude veřejnost hlasovat o své ceně pro nejvíce Otevřený nebo nejvíce Zavřený úřad.

Projekt Otevřete.cz, který realizuje Otevřená společnost, o.p.s., podporuje občany i úřady při uplatňování zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím a otevřenost veřejné správy – účast občanů na rozhodování a svobodu projevu (např. whistleblowing či radniční média).

Do letošního ročníku lidé zaslali 94 nominací, z toho 80 záporných a bohužel jen 14 kladných. Z okolních měst a obcí bylo nominováno na cenu Zavřeno Brno (Důvody: Město Brno nijak nad rámec zákonem daných povinností nezveřejnilo informaci o vydání územního rozhodnutí na odsun nádraží; a. s. zřízená městem odmítá poskytovat žádosti o informace), Brno-střed (Starosta zneužívá Zpravodaj MČ pro svoji propagaci, přitom opozičním stranám nebylo umožněno před nynějšími volbami do Zpravodaje umístit ani placenou reklamu), Brno-Líšeň (Úřad odpírá vydat kopii stavebního povolení). Brno však bylo nominováno i na pozitivní ocenění Otevřeno – proto, že městský zpravodaj Brněnský Metropolitan dává všem politickým stranám v zastupitelstvu města (i opozici) stejně velký prostor pro své neredigované příspěvky i proto, že aktivní občané a občanská sdružení mohou každý měsíc na začátku zasedání Zastupitelstva sdělit zastupitelům své podněty, návrhy, ale i kritiku k dění ve městě.

Konkrétními důvody k nominaci bystrckého úřadu bylo zamítání článků opozičních zastupitelů, jejich opatřování neargumentovanými negativními poznámkami a odmítání jakýchkoli opozičních názorů. Názorným příkladem je poslední číslo BN, v němž nezbylo místo na kritický článek zastupitelky Evy Barovjanové (KDU-ČSL), na sebereklamu Tomáše Járy (ODS, strana 4) však bylo prostoru dost.

Problémem Bystrckých novin však není jen názorová cenzura. Periodikum nijak neinformuje občany o chystaných projektech v obci. Ano, dočtete se, že škola pořádá sportovní akci, o plánované stavbě za vaším domem se však dozvíte, až když vás ráno probudí bagr. Kolik článků minulý ročník věnoval stavbě prodejny Lidl na ulici Jakuba Obrovského, výstavbě bytového komplexu Panorama nad přehradou nebo plánům Fuertes Development u Kuršovy ulice? O veslování – nic proti němu – pana starosty si můžeme přečíst v každém čísle, kdy jsme si však mohli číst třeba o petici z Přístavní?

Nelze bohužel čekat, že by současná redakční rada na svém přístupu k řízení Bystrckých novin pod dojmem nominace na titul Zavřeno cokoli změnila. Starosta Beneš svými vyjádřeními několikrát zřetelně ukázal, že pojem otevřenosti ani tak nepopírá, jako spíše vůbec nechápe; hlavním úkolem lidí, kterými se obklopil, je pak být mu ozvěnou. I kdyby Bystrcké noviny cenu Zavřeno získaly, s redakční radou v dnešním složení to sotva pohne. O změny, přejí-li si je, se budou muset postarat občané ve volbách.

Viktor Lošťák

Ke stažení

Bystrcké noviny 7/2010

Související

Soutěž Otevřeno×Zavřeno 2010
Škola jako byznys
Zveřejňování vyvolává závist, říká starosta Beneš
Miroslav Klimeš: Názory občanů do Bystrckých novin patří
Naše cenzurované Bystrcké noviny
Bystrcké noviny po roce a půl přiznávají svou historii
Svatopluk Beneš: Bystrcké noviny dostaly do vínku informovat

Zanechte komentář

3 + 3 = ?